Araştırma, Bilgiye Giden Yol

Bir konu hakkında bilgi edinmek için günümüzde birçok araştırma araçları mevcuttur. Bunlardan en verimlisi, hazır, çabuk ve hızlı bilgi erişimi sağlayan internettir. Araştırarak elde edilen her bilgi, kişinin bilgi kütüphanesine bir hazine daha katmış olur. Bu bağlamda, uluslararası bir özlü sözde:

Yaşlı bir insan öldüğünde, kütüphanenin bir tuğlası eksilir.

denilir. Gerçekten büyük anlam yüklü bir söz ! Okul dönemimizde, ders ve ödevlerimiz ile ilgili bilgiye sahip olmak, araştırmak için kütüphaneye gideriz.

Özellikle ilk ve orta dereceli okul dönemimiz, kütüphaneye gidip bir konuyu araştırarak, o bilgiye sahip olmanın kişiliğimize kattığı güç ve özgüvenle, hayatımız boyunca, öğrenmek için, araştırma yapmamız gerektiğinin tecrübesini kazandığımız önemli bir dönemdir. Araştırmak, hayatımızın her aşamasında, sahip olduğumuz sorumluluklarımız doğrultusunda ve insanca yaşama kalitesini yükseltmek için her zaman gereklidir.

Bilim adamları, sürekli değişen, gelişen dünya hakkında yaptıkları bilimsel araştırmanın,  bilimsel sonuçlarını paylaşarak, insanlığın güven ve huzur içinde yaşamasına katkı sağlarlar. Araştırma sonucunda, öğrendiğimiz her bilgi, cesaretimizi ve güven duygumuzu geliştirerek, hayatımızda yüzleştiğimiz sorunları çözmemize destek verir. Öğrenmek için araştırmak; insan olmanın gereği ve hayat yolunda, doğru adım atabilmek için ciddi sorumluluktur.

Araştırıp bilgi edinmeden, doğaçlama yapılan işlerden yüzde yüz verim sağlanamaz. Araştırma alışkanlığını, sorumluluk duygusu ile birlikte çocukluğumuzda kazanmamız çok daha faydalı olur. Bilinçli, sağlıklı, mutlu bir yaşam için bilgiye ulaşmanın yolu, okumak ve araştırmaktan geçer.

Sevgi ve Saygılar

Türkan YÜKSEL

Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz