Temel Donanım Birimleri

a. Anakart

Ana kart, fiberglastan yapılmış, üzerinde bakır yolların bulunduğu, genellikle koyu yeşil renkte büyükçe bir levhadır. Ana kart üzerinde, işlemci, bellek, genişleme yuvaları, BIOS ve diğer yardımcı devreler yer alır. Ana kart, tüm sistemin temelini oluşturmaktadır. Diğer kartlar ana kart üzerindeki genişleme yuvalarına takılır. Ana kart, tüm kartların kendi üzerine takılmasından dolayı bu adı almıştır. Çünkü bilgisayarın diğer bileşenleri birbirleri ile anlaşmak için bir şekilde ana karta bağlanmaktadır; yani bilgisayarın "sinir sistemi” ana kart üzerinde yer alır. Bir kişisel bilgisayarın hangi özelliklere sahip olabileceğini belirleyen en önemli bileşen ana karttır, çünkü ana kart üzerindeki elektronik bileşenler, bilgisayara hangi tür işlemciler takılabileceğini, maksimum bellek kapasitesinin ne kadar olabileceğini, bazı bileşenlerin hangi hızlara çıkabileceğini, hangi yeni donanım teknolojilerini destekleyebileceğini belirlemektedir.


b. İşlemci (CPU)

Bilgisayarlarda en önemli donanım parçalarından biri olan Merkezî İşlem Birimi (MiB), mikroişlemci veya CPU(Central Processing Unit) olarak da adlandırılmaktadır. Mikroişlemci; klavye, ekran, sistem ve bunların birbirine bağlantısını sağlayan kablo ve diğer çevre birimleriyle birlikte bir bilgisayarın beyni olarak düşünülebilir. Mikroişlemci, bilgisayarlarda aritmetik ve mantık işlemlerinin yapıldığı ve bunların denetlendiği bir merkezdir.

 • Sistemdeki tüm elemanlar ve birimlere zamanlama ve kontrol sinyalleri sağlar.
 • Bellekten komut alıp getirir ve komutun kodunu çözer.
 • Komutu kendisine ya da giriş çıkış birimlerine aktarır.
 • Aritmetik ve mantık işlemlerini yürütür.
 • Program işlerken diğer donanım birimlerinde gelen kesme taleplerine cevap verir.


c. Sabit Disk

Sabit disk, verilerin saklanabildiği, yüksek kapasiteli ve her an kullanılabilen bir birimdir. Bu birimde sistem dosyaları, veri tabanı dosyaları, görüntü dosyaları gibi her türlü veri dosyası saklanabilir.


d. RAM (Random Access Memory)

Bilgisayar ve mikroişlemci tabanlı diğer sistemlerin çalışması sırasında aktif olan programları, üzerinde işlem yapmakta veya yapılacak olan verileri ve üretilen sonuçları tutmak için kullanılan bellek türüdür. Sistem çalışırken RAM’ların istenilen hücresine veri yazılabilir veya istenilen hücreden veri okunabilir.


e. Giriş Birimleri

 • Klavye : Üzerinde bulunan tuşlara basıldığında tuşlara karşılık gelen karakterler, oluşan elektrik sinyalleri aracılığı ile bilgisayara iletilir. Klavyenin genel kullanım amacı yazı yazmak olduğu gibi, Windows ve benzeri programların kullanımı da klavye yardımıyla olur.
 • Fare: Bilgisayara komutların verilmesi, ekran üzerinde istenilen noktaya gidilmesi işlemlerinde kullanılır.
 • Tarayıcı: Kağıt üzerindeki resim, grafik veya yazılı metinleri tarayarak bilgisayara aktarmaya yarayan aygıtlardır. Uzun belgelerin bilgisayara aktarılmasında büyük kolaylık ve hız sağlamaktadır.
 • Optik okuyucu: Optik formlara kodlanan bilgilerin okunarak bilgisayar ortamına aktarılmasını sağlayan aygıtlardır.
 • Oyun çubuğu (joystick): Kişisel bilgisayarlara bağlanan ve bilgisayar oyunlarındaki seçenekleri işleme sokan aygıtlardır.
 • Mikrofon: Bilgisayara ses girişini sağlayan aygıtlardır.
 • Web kamerası: Bilgisayara görüntü girişini sağlayan aygıtlardır.


f. Çıkış Birimleri

 • Ekran: Bilgisayara klavye veya fare kullanılarak gönderilen komutların yorumlanması sonucu elde edilen sonuçları görüntüler.
 • Yazıcılar: Bilgisayardaki verilerin veya bilgilerin basılı bir çıktısının alınmasını sağlar. Bilgisayarda hazırlanan bir yazı, şekil, grafik veya herhangi bir programdan elde edilen sonuçları kağıda basmak için tasarlanmışlardır.
 • Çiziciler: Bilgisayarda hazırlanan grafik, resim ve harita gibi şekilleri çizmekte kullanılan bir çıkış birimidir. Hatasız çizim üretmelerinden dolayı bilgisayar destekli tasarım uygulamalarında çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Mimari projelerin hazırlanmasında, makine parçalarının tasarımında ve harita çizimlerinde çok geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır.
 • Hoparlör: Bilgisayardan ses çıkışını sağlayan aygıtlardır.

  

g. Taşınabilir Depolama Aygıtları

 • Disket: Disketler en küçük bilgi taşıma araçlarıdır . Disketlerdeki bilgiler disket sürücü ile bilgisayara aktarılır. Disket üzerine kaydedilecek bilgi miktarı 1.44 MB ile sınırlıdır. Ayrıca bunlar üzerinde bilgilerin güvenle saklanması zordur.
 • Flash Bellek: Taşınabilir bellek  kapasitesi, disketlerin kapasitesinden çok daha fazladır. 3.5 inçlik bir diskete en fazla 1.44 MB bilgi kaydedilebilirken, 128 GB kapasiteli taşınabilir bellek türleri mevcuttur. Doğrudan USB girişine (port) takılır.
 • CD-ROM - DVD-ROM: CD-ROM’lar çok güvenli depolama araçlarıdır. Fiziksel olarak zarar görmediği sürece üzerine kayıtlı bilgiler çok uzun yıllar saklanabilir. Kapasiteleri standart olarak 700 MB’dır. DVD-ROM’larda bu kapasite çok daha fazladır (4.7 GB). Sadece CD-ROM okuyucu cihazlar olduğu gibi hem okuyucu hem yazıcı olan sürücüler de vardır. CD- ROM’lar kapasiteleri (700 MB) doluncaya kadar kaydedilebilir. Fakat kaydedilen bilgiler silinip tekrar kayıt yapılamaz. Üzerindeki bilgi silinip tekrar kayıt yapılan CD-ROM’lar da vardır. Bunlara CD-RW denir. Bu CD-ROM’ların fiyatları biraz daha pahalıdır. Ortalama 1000 defa silinip üzerine tekrar kayıt yapılabilir.
 • Harici Harddisk:  Dış sabit disklerin kapasiteleri bugün için 24 TB’a kadar yükselmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte kapasiteleri daha fazla olan dış sabit disklerin üretilmesi ise kaçınılmazdır. Bunlar doğrudan USB girişine takılır ve işletim sisteminden otomatik olarak tanınır.

En son değiştirme: 26 Eylül 2017, Salı, 04:26