Masaüstü Ekran Görüntüsünün Yapılandırılması

a. Simgelerle Çalışma

Kullanıcılar kişiselleştirilmiş bir masaüstünde daha hızlı ve verimli çalışabilir, aynı zamanda daha rahat bir çalışma ortamı sağlayabilirler. Bunun için masaüstünde görülmek istenen dosya, klasör ya da programların kısa yollarını simgelerle gösterebilir, aynı zamanda bu simgelerin görünümlerini de değiştirebilirler.

Simgelerle çalışabilmek için öncelikle masaüstünde kısayol simgelerini oluşturmak gerekir. Örneğin; Windows Media Player’ın kısayolunu oluşturmak için kullanılan yöntemlerden birisi aşağıdaki gibidir:

1. Başlat menüsünden Tüm Programlar, Windows Media Player seçilir.

2. Fare göstergeci Windows Media Player’ın üzerindeyken farenin sağ tuşu tıklanır.

3. Fare göstergeci ekrana gelen Kısayol menüsündeki Gönder komutu üzerindeyken açılan alt menüden Masaüstü (kısayol oluştur) farenin sol tuşuyla tıklanır.

4. Masaüstüne programın kısayolu yerleşmiş olur.

Windows Media Player programını açmak için masaüstüne yerleşen simge farenin sol tuşu ile çift tıklanır. Bu durumda ekrana Windows Media Player penceresi gelecektir.

Masaüstü ekranı simgelerini seçme ve taşıma

Masaüstünde yer alan simgeler kullanıcının isteğine göre seçilerek bir yerden başka bir yere taşınabilir. Bu yönteme sürükle bırak yöntemi adı verilir. Sürükle bırak yöntemiyle Belgelerim simgesinin taşınması için yapılması gerekenler şunlardır:

1. Masaüstü ekranı üzerindeki Belgelerim simgesi seçilir ve simge seçiliyken farenin sol tuşu basılı tutulur.

2. Belgelerim simgesi taşınmak istenen yere kadar sürüklenir. Bu sırada farenin sol tuşunu basılı tutmaya devam etmek gerekir.

3. Simge taşınmak istenilen yere geldikten sonra farenin sol tuşu serbest bırakılır.

b. Temel masaüstü ekranı simgelerini tanıtma

Windows XP işletim sisteminin masaüstü ekranında yer alan temel simgeler şunlardır:

- Bilgisayarım: Bilgisayarın sabit disk, disket, CD-ROM gibi bütün depolama birimlerine ve bu birimlerin içinde yer alan dosya ve klasörlere erişebilmeyi sağlayan simgedir. Ayrıca yazıcı, tarayıcı, taşınabilir bellek gibi yan birimlere de buradan ulaşmak mümkündür.

- Belgelerim: Kullanıcıların oluşturdukları dosyaların kaydedildiği dizindir. Kullanıcıların oluşturduğu metin, resim vb. dosyalar kullanıcı tarafından değiştirilmedikçe bilgisayar tarafından bu dizine kaydedilir. Belgelerim simgesi ise bu dizinin masaüstündeki kısayoludur.

- Geri Dönüşüm Kutusu: Windows XP’de çalışırken sabit disk üzerinden silinen her öge Geri Dönüşüm Kutusu’na gönderilir. Ancak herhangi bir ögenin Geri Dönüşüm Kutusu’na gönderilmesi bu ögenin tamamen silindiği anlamına gelmez. Ögeler sabit disk üzerinde yer kaplamaya devam ederler ancak geri alınmadıkları sürece kullanılamazlar.

- Ağ Bağlantılarım: Ağdaki paylaşılan bilgisayarlara, yazıcılara ve diğer kaynaklara kısayollar içerir. Yazıcı veya paylaşılan dosya gibi bir paylaşılan ağ kaynağı açıldığında bu klasörde otomatik olarak kısayollar oluşturulur. Ağ Bağlantılarım simgesi masaüstünde aşağıdaki gibi görünür.

- Internet: Bilgisayarla Internet’e bağlandıktan sonra gezinti yapabilmek için kullanılan programın kısayoludur. Internet’in masaüstündeki simgesi aşağıdaki gibidir.

c. Kısayol simgesi ya da masaüstü ekranı menüsü oluşturma

Windows XP’de kısayol simgesi oluşturmak için çeşitli yöntemler kullanılır. Bu yöntemlerin başlıcaları şunlardır:

- Kısayol oluşturulacak dosya ya da klasörü farenin sağ tuşu ile sürükleyip bırakarak: Bu durumda ekrana gelen sağ tuş menüsünden Burada Kısayol Oluştur tıklandığında masaüstünde dosya ya da klasörün kısayolu oluşur.

- Masaüstü Kısayol menüsündeki Yeni seçeneğini kullanarak: Bu yöntemle kısayol oluşturmak için aşağıdaki işlem adımları izlenir:

1. Masaüstünde boş bir alanda farenin sağ tuşu tıklandığında ekrana Masaüstü Kısayol menüsü gelir.

2. Ekrana gelen menüdeki Yeni seçeneği üzerindeyken açılan alt menüden Kısayol farenin sol tuşu ile tıklanır.

3. Ekrana Kısayol penceresi gelir.

4. Bu pencerede yer alan “Öğenin konumunu yazın:” kutusuna kısayol oluşturulmak istenen ögenin konumu girilir. Ayrıca konum yazılırken hata yapmamak için sağ tarafta bulunan Gözat düğmesi tıklanarak ekrana gelen Klasöre Gözat penceresinden ögenin bulunduğu sürücü ve klasör açılabilir.

5. Tamam düğmesi tıklandığında kısayolu oluşturulacak ögenin konumu kutuya eklenir.

6. İleri> düğmesi tıklandığında ekrana Program İçin Başlık Seç penceresi gelir.

7. Penceredeki Son düğmesi tıklandığında Bütün Müzikler’in kısayolu masaüstüne yerleşir.

En son değiştirme: 2 Ekim 2017, Pazartesi, 04:31