Android Kaynakları

Verilerde herhangi bir değişiklik yapılmak istenildiğinde uygulamanın tamamını değiştirmemek için Android işletim sisteminde yazı, ölçü, renk, resim gibi kaynaklar kullanılmaktadır. Proje dosyasında kaynaklar, res (resource) klasörünün içinde bulunmaktadır. Bulunmayan kaynakları oluşturmak için values klasörü sağ tıklanarak, New > Values resource file yapılır.

String Resources : Values klasörünün içinde string.xml dosyasında yer almaktadır. Projede kullanılan string tanımları buradan yapılmaktadır. String tanımları tek tek yapılabileceği gibi string dizisi şeklinde de yapılabilmektedir.

Tek bir string tanımı yapmak için:

<string name="ad">Hakan</string>

String dizisi tanımlamak için:

<string-array name="hafta">

<item>Pazartesi</item>

<item>Salı</item>

<item>Çarşamba</item>

<item>Perşembe</item>

<item>Cuma</item>

<item>Cumartesi</item>

<item>Pazar</item>

</string-array>


Color Resources : Values klasörü içinde colors.xml dosyasında yer almaktadır. Renk kaynakları ekran görüntüsünün yer aldığı örnekte belirtilen renk kodlarına ad vermekte kullanılabileceği gibi arkaplana veya herhangi bir yere renk tanımlamak için de kullanılabilir.

<color name="bgcolor">#FF00FF</color>

şeklinde resources etiketinin altına yazıldığında renk tanımlamış oluruz. Bunun faydası, tanımladığımız rengi değiştirmek istediğimizde, uygulamanın bütün kodlarını değiştirmek yerine, sadece xml'de değişiklik yaparak, uygulamanın tamamında değişikliğin geçerli olmasını sağlayabilmektir.Dimension Resources : dimens.xml dosyasında projede kullanılan ölçülere yönelik tanımlamalar yer almaktadır.

Yeni bir kaynak belirlemek için diğer kaynaklarda yapıldığı gibi resources etiketinin altında tanımlama yapılabilir.

<dimen name="button_h">15 dp</dimen>Style Resources : Uygulamanın her yerinde yer alan yazıların özelliklerini standart bir şekilde belirlemeyi sağlamaktadır. Stil kaynakları sayesinde her bir aktivite dosyasında ayrı ayrı düzenleme yapmak yerine uygulamanın tamamında geçerli olan düzenlemeler yapılmaktadır.

<resources>

<style name="title">

<item name="android:textColor">#ffff00</item>

<item name="android:textSize">25 sp</item>

<item name="android:textStyle">bold</item>

</style>

<style name="p">

<item name="android:textColor">#00ffff</item>

<item name="android:textSize">15 sp</item>

</style>

</resources>


Drawable Resources: Projede kullanılan bütün çizim kaynaklarıdır. Farklı çözünürlükler için farklı çizim kaynakları gerekeceğinden çizim kaynakları farklı klasörlerden oluşmaktadır. Ancak farklı çözünürlükteki çizim kaynaklarının farklı klasörlerdeki dosyalarının adlarının aynı olması gerekmektedir.


Layout Resources : Aktivitelerin xml dosyalarından oluşmaktadır. Her bir aktivite için layout klasörü içinde bir xml dosyası bulunmaktadır. Aktivitede yer alan tüm bileşenlere ait özellikler bu kaynaklarla düzenlenebilmektedir. Aktivitelerin java dosyalarının içinde hangi aktivite için hangi layout kaynağının kullanılacağı belirtilmektedir. R.JAVA dosyasında ise bütün kaynakların tanımlamaları bulunmaktadır. R.JAVA dosyası, diğer kaynak dosyalar üzerindeki değişikliklere göre otomatik olarak güncellendiğinden, bu dosya üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmasına ihtiyaç duyulmamaktadır.


En son değiştirme: 14 Mart 2017, Salı, 17:36