Hafıza İçin Biberiye

Sınav dönemi yaklaşırken ve gözden geçirmeler devam ederken, araştırmacılar biberiye kokusunun hafızayı güçlendirebileceğini öne sürdü. Bir çalışma, bir odada biberiye aromalı, esansiyel bir yağ formunda çalışan öğrencilerin hafıza testlerinde% 5-7 daha iyi sonuçlar elde ettiğini buldu. Northumbria Üniversitesi’nden Mark Moss, bulguların yetişkinler üzerindeki testlerle uyumlu olduğunu söyledi. Bununla birlikte, çalışmanın biberiye ile ilgili geleneksel inançları desteklediğini belirtti ve biberiyenin yüzlerce yıldır hafızayla ilişkili olduğunu değindi.

Antik Yunan öğrencileri sınavlarda biberiye çelenkleri giydiler ve Shakespeare’in oyun Hamlet’indeki Ophelia şöyle diyor: “Biberiye, hatırlama içindir.”

Bu hafta İngiliz Psikoloji Derneği’nin yıllık konferansında verilecek olan çalışma, biberiye’nin belleğe yardımcı olabileceğini destekleyecek. Dr Moss ve Victoria Earle tarafından yapılan testlerde, 10 ve 11 yaşlarındaki 40 öğrenci, biberiye aromalı ve aromalı olmayan odalarda bir dizi hafıza testi gerçekleştirdi. Öğrenciler, kokuya ilişkin hafıza testlerine katıldıklarını bilmiyorlardı – fakat Dr Moss, biberiye maruz kalanlarda ortalama% 5-7 oranında bir iyileşme olduğunu belirtti. Öğretmenler tarafından haksız muamele gördüğünü bildiren öğrencilerin, izole hissetme olasılığı 1.7 kat daha yüksekti. Bu küçük ölçekli test, biberiye ve hafıza arasında bir bağlantı öneren yetişkinler üzerinde yapılan daha önceki araştırmaları takip etti. Dr Moss, çocukların yanı sıra yetişkinlerin de etkilendiğini doğruladığını söyledi. Ama etki seviyesinde değişkenlik olduğunu söyledi ve bazı insanlarda hiçbir değişiklik olmadığını belirtti. İnsan kokusu duygusunun çok hassas olduğunu, tepki ve yanıt vermeden beyne mesaj gönderdiğini söyledi. Beyindeki hafızayla ilişkili nörotransmitterler bulunmaktadır ve Dr Moss, bunların kokular tarafından etkilenebileceğini önermektedir. Bunu bir ilaç etkileşimi gibi nitelendirerek, bu aromaların beyindeki elektriksel aktiviteyi etkileyebileceğini veya farmakolojik olarak aktif bileşiklerin yetişkinler ortaya çıktığında absorbe olabileceğini belirtti. Dr Moss, “eğitim ortamlarında aroma uygulamasının büyük ölçekli denemeleri” ile bir sonraki adımda çalışmanın genişletilmesi gerektiğini söyledi.

Kaynağı görüntülemek için tıklayınız

Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz