İnternet, Nasıl Kullanmalı?

Hepimizin hayatının bir parçası olan internet, bir tıklama ile dünyayı önümüze serdiği için hayatımızdaki önemi ve arkadaşlığı küçümsenemez! Karar verme yetimizle, sunulan yeniliklerin hangisinden ne kadar faydalanacağımız konusu kesinlikle bizim elimizde. Dolayısıyla bazı insanların ben internetten uzak duruyorum, insani esir alıyor demesini yadırgıyorum.

Bu arada, ben interneti, sınırsız hizmet sunan iyi bir arkadaş olarak görüyorum ve teknolojiyi sevenlerdenim. Yalnızca çocuklara internetten iyi yönde faydalanmasını ayrıca onların ailelerinden gizli kaçamak merak ettikleri yanlış sitelere girmelerini engellemek için hissettirmeden takip etmemiz gerektiğini düşünüyorum.  İnternet’in iyi yönde faydalanacağımız sınırsız bilgileri yanısıra, özellikle çocukları, gençleri yanlış yönlendirebilecek yalan, yanlış bilgi kirliliği ile dolu siteleri de mevcut!  Bu sitelere, yetişkinler bile dikkat etmeli!

Günümüz dünyasında; Siyaset, sanat, spor, eğitim, hatta ticaret, iş bağlantıları gibi sonsuz faydalanabileceğimiz seçeneklere sahip olan internet’i gereksinimlerimiz doğrultusunda kullandığımız sürece çok faydalı bir teknoloji ağı. Kitap okumak ile internetteki bilgiyi okumak aynı şey değil bence. Çünkü kitap okumak, aynı zamanda dinlendiren, kendinle başbaşa olma ve kitaptaki bilgiyle sadakatla buluşma hali. Oysa internette durum aynı değil, yalnız da olamıyorsun.  Görsel, sesli, canlı görüşmenin mevcut olduğu internet ortamında, bir çalışma içindeyken bile, aklına gelen başka bir konu veya aldığın bir ileti ile internetteki çalışma seyrin değişebilir.

İnternet, hayatımızın tatlı belası :))  Mesela, internetten tesadüfen veya araştırarak tanışıp evlenmek veya arkadaşlarInla yaptığın küçük bir ticaretle başlayıp, işi büyüterek servet yapmak! Facebook, Yönetim Kurulu Başkanı, Mark Zuckerberg gibi!

İnterneti zekice kullanmalı! İnternetin bizi değil, bizim interneti iyi kullanabilmemiz için yapılmış bir teknoloji harikası…

Sevgi ve Saygılar

Türkan Yüksel

Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz