Kariyer’de Başarı ve Yükseliş

Kişiliğe ve aldığı eğitime göre doğru bir kariyer seçimi yapıldığında, başarılı olma olasılığı her zaman daha yüksektir.

Yeni bir işe baslarken; Kişinin iyi niyeti, işi detaylarıyla takibi, iyi dinleyici olması, yaratıcılığı, not alma kabiliyeti ve saygılı olması çok önemli özelliklerdir.

Yapılan iş ne olursa olsun, küçümsemeden, ciddiyetiyle yapıldığı sürece, sonuçtan iki tarafta memnun olur. Bazı insanlar, yeni başladığı işi biraz öğrenip başarı elde edince, tamam ben oldum diyerek, başlangıçtaki performansını düşürüp, disiplinli çalışmayı bertaraf ederse, kariyerindeki yükselme düşüşe geçer ve işinin sürekliliği de riske girer.

Benim hayat felsefem; Kişinin yaptığı işte başarılı olması için, önce kişi kendisine inanmalıdır!

Kendinize inanmadan, güvenmeden bir işe başladığınızda, aileniz veya iş arkadaşlarınız size ne kadar pozitif yönde destek verse de, siz inanmadığınız için o kariyerde gelişme şansınız çok zayıftır.

Bir kariyerde başarılı olmak ve yükselmek için başlıca özellikler;

  1. Kendinize inanmak ve mütevazi olmak
  2. İşinizin kontrolünü elinizde tutmak
  3. Kendinizi daima geliştirmeye çalışmak
  4. Bildiğiniz konularda cesur, girişimci olmak
  5. İşinizle ilgili inandığınız önemli kararları cesurca, deneme yanılma yoluyla da olsa verebilmek

Kariyer yapmada iyi niyetin rolünün çok büyük olduğunu düşünüyorum; Bazı insanlar başladıkları işlere gereken emeği, özveriyi, işgücünü harcamadan, kestirmeden başarılı olmak için zaman harcarlar. Buldukları her fırsatta boş konuşmalarla işverenin gözüne girmeye ve başkalarının işgücünü kullanarak işlerini yürütmeye çalıştıkları için kalıcı bir kariyere sahip olamazlar.

İşini gerektiği gibi yapan, çalışkan, disiplinli kişiler, daima kariyerinde hak ederek başarıya ulaşırlar.

Sevgi ve Saygılar

Türkan Yüksel

Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz