Teknolojinin Sosyal Etkileri

Teknolojinin hayatımızın her alanına yerleşmesi, yaşam tarzımızı da önemli derecede etkilemektedir. Yaşam tarzımızdaki bu köklü değişiklikler de teknolojinin bize ne yapıyor olabileceği hakkındaki soruları da haliyle arttırmaktadır. Teknolojinin herhangi bir çeşidini iyi ya da kötü olarak etiketlemek yerine, geliştirilen ve kullanılan uygulamaların etkilerini belirlemek gerekmektedir. İnternette mevcut arkadaşlıklar için faydalı olabilecek sosyal iletişim ağları, çocuklar için istismar, sanal zorbalık, yüz yüze sosyal ilişkilerin etkilenmesi gibi bazı riskler taşımaktadır.

İnternetin sorunlu kullanımı günlük hayatı olumsuz yönde etkilediği gibi online oyun, eğlence amaçlı internet gibi etkinliklerin aşırısı psikolojik bozukluklara yol açabilir. Aşırı internet kullanımı, bir dizi psikososyal güçlüklerle ilişkilendirilebilir ancak internet üzerinden çevrimiçi tedavilerle de birçok zihinsel bozukluk giderilebilir. Ayrıca internet iyi bir öğrenme kaynağıdır ve öğrenmeler beyindeki bütün değişiklikleri kapsar. Bazı oyunlar görsel işleme ve  psikomotor becerileri geliştirebilir. Şiddet içeren oyunların agresifliği, olumlu sosyal içerikli oyunların da empati yeteneğini arttırdığı görülmektedir. Oyunlar beynin ödül sistemiyle güçlü bir şekilde ilişkilendirilebilir ve bu da onun cazibesini açıklamaya yardımcı olabilir. Teknolojinin öğrenmeye katkısı olduğu gibi birçok işi aynı anda yapmayı gerektiren uygulamalar, zihni dağıtarak öğrenmeyi olumsuz yönde etkileyebilir. Teknoloji kullanımının fiziksel etkinliklere etkisi de teknolojinin nasıl ve ne zaman kullanıldığıyla ilgilidir. Bu nedenle geç vakitlerde teknoloji kullanımı uyku ve uykunun kalitesinin azalmasıyla ilişkilendirilir.

Ebeveynler ve çocuklar belirli teknolojik uygulamaların potansiyel riskleriyle ilgili bağımsız bilgileri içeren araştırma kaynaklarından faydalanmalıdırlar. Bu kaynaklar öğrencilerin teknoloji kullanımı açısından bilgi ve anlayış kazanmalarına rehberlik etmesi açısından faydalı olacaktır. Sonuç olarak yeni teknolojilerin ve uygulamalarının ortaya çıkaracağı risklerin ve sağlık gelişimine potansiyel katkılarının değerlendirilmesine yardımcı olmak için çeşitli alanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle bazı oyun türlerinin beynin çeşitli işlevleri üzerinde etkisinin tanımlanması; oyunlardan kaynaklanan süreçler, sorunlar ve fırsatlar hakkında anlayış geliştirmek için yapılacak araştırmalara olan ihtiyacı göstermektedir.

The Impact of Digital Technologies on Human Well Being

Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz