Twitter & Medya

Twitter da çıktığı ilk günden bugüne diğer sosyal ağlar gibi medya ve haberciliği etkilemekte aynı zamanda medya ve habercilikten de etkilenmektedir. Twitter veya herhangi bir sosyal ağ geleneksel medyanın yerini alır mı tartışmalarındansa; Twitter geleneksel medyayı nasıl olumlu yönde etkiler veya destekler sorularının cevabını aramamız gerekmektedir.

  • Geleneksel medya askeri bir disiplin gibi işler, belli bir zaman dilimi içerisinde yapılır ve tek kişi karar verir. Twitter’da her an birileri tarafından, bir yerlerde bir şeyler paylaşılır.
  • Geleneksel medya tek taraflıdır. Belli bir zümrenin üretttiği yayın herkese ulaşır. Twitter ise etkileşimlidir, içeriği, okuyan ya da izleyen kişi üretir, bu yönüyle twitter daha demokratik ve özgürlükçüdür.
  • Bir diğer fark da yayının şekli ve özellikleri. Geleneksel medyada uzun yazı dizileri ve uzun tv programları yaygın iken Twitter’da kendinizi 140 karakter sınırlaması ile ifade ediyorsunuz.

Günümüzdeki geleneksel medyada yer alan Twitter açısından baktığımızda; tvdeki dizilerde, haber programlarında, tartışma programlarında, bunların yanı sıra hemen hemen her programda sosyal medyayla etkileşim amacıyla konuyla ilgili hashtag’ler oluşturulduğunu ve bu hashtag’ler altına yazılan yazıların paylaşıldığını görmekteyiz.

Twitter içerisindeki geleneksel medyaya baktığımızda tv, gazete vb. yayınlarda yer alan ana akım medya Twitter üzerinden de yayın yapmakta anlık gelişmeleri paylaşmaktadır. Ancak yapılan yayınlar veya paylaşımlar link paylaşımından ibaret olduğu için geleneksel yayın anlayışının dışına çıkamamaktadır.

Bundan yıllar önce TV’de son dakika gelişmelerini, çok önemli bir gelişme olduğu zaman görmekteyken; günümüzde Twitter vb. sosyal ağlar sayesinde habere doğrudan birincil kaynaktan anında ulaşabiliyoruz ve Twitter’a baktığımız her an son dakika haberlerini takip eder gibi geçiyor. Sonuç olarak Twitter’ın medya ve haberciliğe en büyük katkısı anlık haber paylaşımına imkan sağlamasıdır.

Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz