Twitter & Toplum

2006’da kurulduğundan bugüne Twitter kitle fenomenine hitap eden bir hizmet haline gelmiştir. 2013 yılına geldiğimizde ise Twitter’ın 200 milyondan fazla aktif kullanıcısı olduğu ve bunların günde 400 milyon tweet attığı söylenmektedir. Twitter şu anda 33 dilde ve farklı alfabeleri desteklemesiyle tamamen evrenselleşmiştir.

Temel fikri kullanıcılarının en fazla 140 karakterden oluşan mesajları takipçilerine yollayabilmesi ve başkalarının güncellemelerini takip etmeye dayalı olan twitter sayesinde Dünya’nın dört bir yanındaki insanlar gelişmeleri takip edebilmektedir. Ayrıca “#” işaretinden sonra önemli anahtar kelimeler kullanarak ortak gündem oluşturulabilmektedir. Dünya Kupası, NBA finalleri, Michael Jackson’ın ölümü, Obama’nın başkanlık seçimi gibi günlük hayatta da tüm dünyada çok önemli gündemi oluşturan, konuşulan konular twitter üzerinden de gerçek zamanlı son dakika gelişmeleri gibi kullanıcılar tarafından yapılan paylaşımlar sayesinde takip edilebilmektedir.

Twitter’ın baskın ve kullanılır normları sadece şirket tarafından değil, kullanıcılar ve üçüncü şahıs geliştiricilerle birlikte oluşturulmuştur. Kullanıcılar, kullanım şekilleri ve etkinlikleriyle, yeni iletişim şekilleri ve katılımcı kültürü oluşturarak Twitter’ı şekillendirmiştir. Twitter’ın bu özelliği, Twitter kullanıcılarının günlük etkinliklerini ve tanıtım, gizlilik, samimiyet ve dostluk algılarını; yaşadıkları deneyimler ve platformu yeniden şekillendirmesi açısından araştırmak için son derece önemlidir.

Günümüzde toplumsal iletişimi sağlaması açısından baktığımızda toplum yaşantısında Twitter’ın önemli bir yer tuttuğunu ve hayatımızı etkilediğini görebiliriz.  Yaygın kullanımına ve hayatımızdaki yerine bakarak sanki uzun yıllardır var olan bir sosyal ağ gibi görünmesine rağmen Twitter hayatımıza gireli sadece 11 yıl oldu.

Twitter’ın en çok etkilediği gündemlerin, Politika, Eğlence, Yeme-içme, Turizm, Teknoloji, Eğitim ve Araştırma olduğu görülmektedir. Fake hesap, Trollük, Twitter fenomenliği, Trend Topic, TT, Hashtag #, Retweet, Fav, Mention @, DM gibi kavramlar ise Twitter’ın günlük hayatımıza kattıkları arasında yer almaktadır. Twitter hayatımıza kattığı yeni kavramların yanı sıra fikir paylaşımına olanak sağladığından eskiden ülke gündeminin döndüğü kahvehanelerin yerini Twitter almaya başlamaktadır. Ünlü isimlere, siyasilere, bürokratlara iletmek istediklerimizi de bu yolla iletebilmemiz açısından da Twitter’ın toplumsal hayatta eskiden beri varolan bir boşluğu doldurduğunu söyleyebiliriz.

 

Bonus : Twitterda Takip Etmeyenleri Takipten Çıkarma Kodu:

Takip ettiğiniz kullanıcıların listesine geldikten sonra sağ tıklayın
Chrome’da incele – console
Explorer’da öğeyi denetle – konsol
Firefox’da geliştirici araçları – console
Bölümüne aşağıdaki kodları yazıp çalıştırabilirsiniz.

setInterval(function() {
$(".FollowStatus").each(function(){
$(this).parents(".Grid-cell.u-size1of2.u-lg-size1of3.u-mb10").remove();
});
$("div:not(.not-following) > .user-actions-follow-button").click();
}, 20000);
setInterval(function() {
$(".Grid-cell.u-size1of2.u-lg-size1of3.u-mb10").remove();
}, 30000);
setInterval(function() {
window.scrollTo(0,document.body.scrollBottom);
},5000);
setInterval(function() {
window.scrollTo(0,document.body.scrollHeight);
},1000);
Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz