Twitter & Toplum

2006’da kurulduğundan bugüne Twitter kitle fenomenine hitap eden bir hizmet haline gelmiştir. 2013 yılına geldiğimizde ise Twitter’ın 200 milyondan fazla aktif kullanıcısı olduğu ve bunların günde 400 milyon tweet attığı söylenmektedir. Twitter şu anda 33 dilde ve farklı alfabeleri desteklemesiyle tamamen evrenselleşmiştir.

Temel fikri kullanıcılarının en fazla 140 karakterden oluşan mesajları takipçilerine yollayabilmesi ve başkalarının güncellemelerini takip etmeye dayalı olan twitter sayesinde Dünya’nın dört bir yanındaki insanlar gelişmeleri takip edebilmektedir. Ayrıca “#” işaretinden sonra önemli anahtar kelimeler kullanarak ortak gündem oluşturulabilmektedir. Dünya Kupası, NBA finalleri, Michael Jackson’ın ölümü, Obama’nın başkanlık seçimi gibi günlük hayatta da tüm dünyada çok önemli gündemi oluşturan, konuşulan konular twitter üzerinden de gerçek zamanlı son dakika gelişmeleri gibi kullanıcılar tarafından yapılan paylaşımlar sayesinde takip edilebilmektedir.

Twitter’ın baskın ve kullanılır normları sadece şirket tarafından değil, kullanıcılar ve üçüncü şahıs geliştiricilerle birlikte oluşturulmuştur. Kullanıcılar, kullanım şekilleri ve etkinlikleriyle, yeni iletişim şekilleri ve katılımcı kültürü oluşturarak Twitter’ı şekillendirmiştir. Twitter’ın bu özelliği, Twitter kullanıcılarının günlük etkinliklerini ve tanıtım, gizlilik, samimiyet ve dostluk algılarını; yaşadıkları deneyimler ve platformu yeniden şekillendirmesi açısından araştırmak için son derece önemlidir.

Günümüzde toplumsal iletişimi sağlaması açısından baktığımızda toplum yaşantısında Twitter’ın önemli bir yer tuttuğunu ve hayatımızı etkilediğini görebiliriz.  Yaygın kullanımına ve hayatımızdaki yerine bakarak sanki uzun yıllardır var olan bir sosyal ağ gibi görünmesine rağmen Twitter hayatımıza gireli sadece 11 yıl oldu.

Twitter’ın en çok etkilediği gündemlerin, Politika, Eğlence, Yeme-içme, Turizm, Teknoloji, Eğitim ve Araştırma olduğu görülmektedir. Fake hesap, Trollük, Twitter fenomenliği, Trend Topic, TT, Hashtag #, Retweet, Fav, Mention @, DM gibi kavramlar ise Twitter’ın günlük hayatımıza kattıkları arasında yer almaktadır. Twitter hayatımıza kattığı yeni kavramların yanı sıra fikir paylaşımına olanak sağladığından eskiden ülke gündeminin döndüğü kahvehanelerin yerini Twitter almaya başlamaktadır. Ünlü isimlere, siyasilere, bürokratlara iletmek istediklerimizi de bu yolla iletebilmemiz açısından da Twitter’ın toplumsal hayatta eskiden beri varolan bir boşluğu doldurduğunu söyleyebiliriz.


Facebook Yorumları
Cemal Hakan DİKMEN hakkında 26 makale
İlköğretimi Samsun'da tamamladı. 2004 yılında Ordu Fen Lisesi'nden, 2009 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Bir yıl Samsun'da Özel Duruşehir İlköğretim Okulu'nda çalıştıktan sonra 2010-2012 yılları arasında Cizre İstiklal İlköğretim Okulu'nda Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, 2012-2013 eğitim öğretim yılında ise Cizre Fen Lisesi'nde Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni olarak görev yapmıştır. 2013 yılından itibaren Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. 2016 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Halen Gazi Üniversitesi'nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi alanında doktora yapmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.