1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

0-6 Yaş Eğitimi Stratejiktir

0-6 Yaş Eğitimi Stratejiktir
1

0-6 yaş dönemi insan hayatının buna bağlı olarak insan hayatındaki eğitim dönemlerinin en stratejik olanıdır. Kendimce dilim döndüğünce Montessori’nin sözlerinden de istifade ederek 0-6 yaş dönemine dikkat çekmeye çalışacağım. Montessori  uzun yıllar önce şu muhteşem sözü söylemiş;

“Hayatın en önemli dönemi üniversite çalışmaları değil, doğumdan altı yaşa kadar olan süredir. Çünkü bu, bir çocuğun gelecekte olacağı yetişkini inşa ettiği dönemdir. Sadece zekâ değil, insanın bütün mümkün becerileri bu dönemde oluşur. Hiçbir yaşta çocuk, zekice bir yardıma, bu dönemde olduğu kadar ihtiyaç duymaz.”

Peki, neden stratejiktir sorusunun cevabı şu cümlede etkili biçimde anlatılıyor.”0-6 yaş dönemi bir çocuğun gelecekte olacağı yetişkini inşa eden dönemdir. Ben kıdemli bir eğitimciyim yaşadıklarım ve tecrübelerim diyor ki “ 0-6 yaş döneminin” öneminin yeteri kadar farkında olduğumuzu sanmıyorum. Yine bir başka cümlede “hiçbir yaşta çocuk bu dönemde olduğu kadar zekice bir yardıma ihtiyaç duymaz.” Acaba biz bu dönemde çocuklarımıza zekice yardımcı olup sağlıklı bir yetişkinliğe yeterli bilinçte hazırlıyor muyuz sorusu değerli bir soru.

Madem bu kadar stratejik bir dönemden bahsediyoruz o zaman bu dönemdeki eğitimin amacı ve çocuğu geleceğe hazırlamada öne çıkan birbirini tamamlayan iki konuya dikkat çekmeliyim:

1.Annelik ve anne eğitimi.   2.Okul öncesi eğitim.

Bedenen ve ruhen sağlıklı nesiller ya da sağlıklı yetişkinler için bilinçli anneler, eğitimli anneler alfabenin ilk harfi. Sağlıklı nesillerin yetişmesi için başlangıç noktası kadınlar, bir başka deyişle kız çocuklarının eğitimi. İnsan hayatının en mühim dönemini kurgulamakta ikinci önemli husus da “okul öncesi eğitim ”Son zamanlarda Milli Eğitim Bakanlığımızda okul öncesi eğitime dair yaygınlaştırma çalışmaları yürütmektedir. Yaygınlaştırma elbette çok önemli. Ancak yaygınlaşma ile birlikte insan hayatının en kritik dönemi olan 0-6 yaş için detaylı bir yetiştirme anlayışı geliştirmeliyiz. İnsanın bütün mümkün becerileri bu dönemde oluşuyorsa daha derinlemesine bir sistemi ve kurguyu hakketmiyor mu 0-6 yaş yetişme ve yetiştirme süreci. Tabii ki derinlemesine bir program olmazsa olmaz.

Son Söz;

“Eğitimde metot değil, insan kişiliği göz önüne alınmalıdır, Okul öncesi eğitimin asıl amacı, çocuğun doğal öğrenme tutkusunu canlandırmak olmalıdır.” Montessori’nin bu cümleleri belirlenecek stratejide veya planlamada mutlaka göz önünde tutulmalıdır. Burada ilkeler belirlendikten sonra bu ilkelerin nasıl uygulanacağı hangi yöntemler uygulanacağı konularının üzerinde çalışılması lazım geldiği çok açıktır. Çocuk insanlığın umudu ve geleceğidir. Her şey sağlıklı bedeni olan sağlıklı ruhu olan nesiller için. Sağlıklı olmanın bir önemli mihenk taşı da sevgi duygusudur.0-6 yaş grubundaki tüm çocuklarımıza Erdem Güler’in seni sevmek şiiri ile seslenelim:

“Seni sevmek bende duygu değil.
Alınan nefes
Koyulan kural
Kitaptan farz gibi…
Seni sevmek sanki,
Anne sütü gibi
Bir kere alıp
Ömür boyu idare etmek gibi”.

logo 2 | Eğitim Her Yerde

Facebook Yorumları

Teknik Eğitim Fakültesi mezunu ,25 yıllık eğitim yöneticisi, Farklı platformlarda yazılar yazar, "Meslek Liselinin Kariyer Yolu" ve "Eğitimcinin Penceresinden" adlı kitapların yazarı. Okuyan, düşünen, sorgulayan ve üreten bir "EĞİTİM UZMANI"

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yorumlar (1)

  1. “Eğitimde metot değil, insan kişiliği göz önüne alınmalıdır, Okul öncesi eğitimin asıl amacı, çocuğun doğal öğrenme tutkusunu canlandırmak olmalıdır.” Montessori’nin bu cümleleri belirlenecek stratejide veya planlamada mutlaka göz önünde tutulmalıdır. Burada ilkeler belirlendikten sonra bu ilkelerin nasıl uygulanacağı hangi yöntemler uygulanacağı konularının üzerinde çalışılması lazım geldiği çok açıktır.

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.