1. Anasayfa
  2. Bilgi Bankası

15 Temmuz Şehitler İmam Hatip Ortaokulu 13 Kasım Dünya İyilik Günü Aktiviteleri

15 Temmuz Şehitler İmam Hatip Ortaokulu 13 Kasım Dünya İyilik Günü Aktiviteleri
0

Dünya İyilik Günü, insanlara karşı sempati ve şefkati teşvik etmek için tüm dünyada kutlanmaktadır. Dünya İyilik Günü kapsamında her yıl 13 Kasım’da kutlanan bu özel gün, birçok kişinin hayatını iyileştirmeye yardımcı oluyor. Dünya İyilik Günü’nde, öğrencilerimiz ister evde, ister işte, okulda veya sadece dışarıda olsun, başkalarına karşı nazik olmaya teşvik edildi. Okulumuzda, öğrencilerimiz bir başkasına fayda sağlamak için o gün en az bir kasıtlı iyilik yapmaya söz verdiler. Öğrencilerimiz birinin gününe nezaket aşılamak için Dünya İyilik Günü’nde okulda, evde ve hatta büyüklerine yardımcı olmak için günlerini geçirirken iyilik yapma fırsatlarını araştırdılar. Bu davranışın onların ve kendi günlerinin daha iyi hale getirdiğini gördüler. İyilik yapmak için yapılacak davranışları öncelikle tahtaya yazdılar. Her öğrenci kendi iyilik davranışını defterine yazdı ve iyilik yaptı. Bu davranışın onların ve kendi günlerinin daha iyi hale getirdiğini gördüler.

Kendinize karşı nazik olun,

Kendine şefkat göstermenin, nazik olmanın, etrafınızdakilere nezaket göstermek kadar önemli ve gerekli olduğunu anlamaları için ‘Kendime Teşekkür Ediyorum’ başlıklı mektup yazdılar. Kendimize nezaket edemiyorsak, nezaketi yaymanın daha zor olacağını anladılar.

Başkalarına gülümse

Biri yanından geçip gülümsediğinde ne olur? Gülümsemek bulaşıcıdır ve ruh sağlığımızı olumlu yönde etkiler. Kendimizi daha iyi hissetmemizi ve onaylanmamızı sağlar.

“Teşekkür ederim” ve “Özür dilerim”

Öğrencilerimiz eylemlerinden sorumlu olduklarını ve ilgili diğer kişiye saygı duyduklarını göstermek için “Teşekkür ederim” ve “Üzgünüm” sözcüklerini kullandılar.

Kart hazırlayıp, olumlu mesajlar yazıp ailelerine ve arkadaşlarına verdiler, bir süredir konuşmadıkları bir akrabalarını aradılar, ebeveynlerinin haberi olmadan etrafı topladılar, dışarıda yerde gördükleri çöpleri topladılar, birisi için kapıyı açık tuttular, evde sevdiklerine sarıldılar. Hayvanları besleyip onlarla oynadılar. Şükran alıştırması yaptılar. Öğrencilerimiz İngilizce yaptıkları iyilikleri ifade eden bir video oluşturdular.

Dünya İyilik Günü, birbirinize, kendinize ve dünyaya karşı nazik olmanın önemini destekleyen küresel bir gündür. Bu günün amacı, bizi birbirimize bağlayan şeyin başkalarına karşı şefkat olduğunu herkesin anlamasına yardımcı olmaktır.

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.