1. Anasayfa
  2. İyi Örnekler

15 Temmuz Şehitler İmam Hatip Ortaokulunda Zorbalıkla Mücadele Haftası

15 Temmuz Şehitler İmam Hatip Ortaokulunda Zorbalıkla Mücadele Haftası
0

Zorbalıkla Mücadele Haftası 2021

İyi Bir Söz

Samsun İlkadım 15 Temmuz Şehitler İmam Hatip Ortaokulunda Zorbalıkla Mücadele Haftası 15 – 19 Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleşti ve Tek İyi Bir Söz temasına sahipti. Zorbalıkla Mücadele Haftasını eğlenceli ve olumlu bir şekilde kutladık. Gün, öğrencilere yapmaları gereken önemli bir mesaj gönderdi. Hafta Tek Çorap Günü ile başladı. Zorbalıkla Mücadele Haftasının bir parçasıydı. Kutlamak için hepimiz benzersiziz dedik ve çocukların okula farklı çoraplar giyerek gelmelerini istedik. Farklı Çorap Günü eğlenceli olacak şekilde tasarlanmış! İnsanları kendilerini ifade etmeye ve bireyselliklerini ve hepimizi benzersiz kılan şeyleri kutlamaya teşvik etmek için bir fırsat!

HEPİMİZ benzersiz ve farklıyız ve birbirimize karşı nazik olalım ve birbirimizin bireyselliğine saygı gösterelim diyerek farklı çoraplar giyip okulda fotoğraf çekindik. Etkinliklerimiz farklı eylem çağrıları ile devam etti. Eylem çağrımız:
Birinin iyi olup olmadığını sorun. Üzgün olduğunu söyle. Sadece selam söyle.

Hepsinden iyisi, bir iyi kelime diğerine yol açar. İyilik nezaketi besler. Yani oyun alanından okula ve telefonlarımızdan evlerimize kadar hep birlikte eylemlerimiz pozitifliği güçlendiren bir zincirleme reaksiyonu ateşleyebilir. Herkes bir iyi kelime söyleyip birilerinin bakış açısını değiştirmeye ,günlerini değiştirmeye, bir konuşmanın gidişatını değiştirmeye ve zorbalık döngüsünü kırma sözü verdi. Çatışmayı anlamayı ve yönetmeyi öğrenmek, büyümenin önemli bir parçasıdır. Zorbalık basit bir ‘düşme’ değildir. Araştırmalar, zorbalığa maruz kalmanın bir çocuğun yaşamında yetişkinliğe kadar önemli bir etkisi olabileceğini göstermektedir. Zorbalığı önleyebilmemiz, gerçekleştiğinde hızlı hareket edebilmemiz ve zorbalığı yanlış tanımlamaktan kaçınabilmemiz için, okulların ve diğer ortamların ortak bir zorbalık tanımına sahip olması hayati önem taşımaktadır. Bu, ebeveynler, gençler ve tüm personel dahil olmak üzere tüm okul veya ortam tarafından anlaşılmalıdır.

Çevrimiçi zorbalık (genellikle siber zorbalık olarak adlandırılır), bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler veya oyun konsolları gibi elektronik medya cihazlarının kullanımı yoluyla gerçekleştirilen her türlü zorbalıktır. Çevrimiçi zorbalık hakkında hikayelerimizi paylaştık.

Okullar ve diğer ortamlar, çocukların ve gençlerin zorbalık olaylarını bildirmelerini mümkün olduğunca kolaylaştırmalı ve teşvik etmelidir.

Öğrencilerimiz zorbalığı durdurmak için ne yapmaları gerektiğini araştırdılar. Zorbalıkla ilgili şiir, düz yazı, resim yapıp arkadaşları ile paylaştılar. Zorbalıkla ilgili hikayelerimizi paylaştık ve nasıl bildirmemiz gerektiğini öğrendik.

Zorbalıkla Mücadele Haftası 2021 destekçisi olarak siteye kaydolduk ve okulumuzda sergilemek üzere bir sertifika aldık.

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.