1. Anasayfa
  2. Haberler

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılında Sınıf Geçme Temeli

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılında Sınıf Geçme Temeli
0

Milli Eğitim Bakanlığı 2019 – 2020 Eğitim – Öğretim yılı için Okul Öncesi, İlk, Ortaokul ve Liselere İlişkin Yönetmeliklerde Değişiklik Uygulamıştır

meb | Eğitim Her Yerde

Yapılan değişiklik, Resmi Gazete’nin 07.05.2020 tarihli sayısında yayımlanan iki yönetmelik değişikliği ile olağanüstü hallerde eğitime ara verilmesi, uzaktan eğitim faaliyet esasları, telafi eğitimleri ve olağanüstü hallerde eğitime ara verilmesi durumunda sınıf geçme ve öğrenci başarısının değerlendirilmesine yönelik uygulamaları içermektedir.

Öğrenciler açısından, yapılamayan derslerin telafisi için okul yöneticileri ve il / ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından gerekli önlemler alınacağı belirtilmiştir. Okullara verilen arada gerçekleştirilen uzaktan eğitim derslerinde herhangi bir not ve puan sistemi uygulanmayacağı da belirtilmiştir. Yüz yüze telafi eğitimleri yapılacağı zaman nadir durumlarda hafta sonları da dahil olmak üzere okul yöneticileri ve il / ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından gerekli önlemler çerçevesinde planlanıp yürütülecektir. Ayrıca, telafi eğitimlerinde gerçekleştirilen derslerde de herhangi bir not ve puan sistemi uygulanmayacağı da belirtilmiştir.

fds | Eğitim Her Yerde

Öğrencinin Velisi Onayı İle Sınıf Tekrarı Yapılabilecek

Yukarıda belirtilen ifadeler dışında, 1.Dönemde elde edilen yıl sonu puanı, ağırlıklı puan, yıl sonu başarı puanı ve ortaokul başarı puanı (OBP) hesaplanmasında da kullanılacaktır. İlkokul 1. 2. ve 3’üncü sınıflarda eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yapıldığı dönemde başarı durumu değerlendirilen öğrenciler bir üst sınıfa geçmiş sayılacaktır. Ancak ilkokullarda velinin yazılı talebi doğrultusunda sınıf tekrarı yaptırılabilecektir.

Liselerde Sınıf Tekrarı ve Geçme Durumu

Liselerde ise öğrencilerin sadece bir dönem puanının bulunması ve ara vermeye sebep olan şartların devam etmesi nedeniyle telafi programının uygulanamayacak olması durumunda öğrencilerin yılsonu puanı, bir dönem puanı ile belirlenecektir. Bu kapsamda; doğrudan sınıf geçme şartlarını sağlayan öğrenciler doğrudan, doğrudan sınıfı geçme şartlarını sağlamayan öğrenciler ise alt sınıflar da dahil başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın sorumlu olarak sınıf geçecektir. Ayrıca, devamsızlık nedeniyle sınıf tekrarına kalan öğrenciler, bu kapsamda değerlendirilmeyecektir.

s | Eğitim Her Yerde

Mesleki ve Teknik Liselerin Durumu

Mesleki ve teknik liselerde ise durum, öğrencilerden işletmelerde mesleki eğitim görenlerin, beceri sınavının yapılamaması durumunda işletmede beceri, mesleki eğitim dersinin bir dönem başarı puanı, bu dersin yılsonu başarı puanı olarak değerlendirilecektir. Teorik ve uygulamalı derslerin eğitimini işletmelerde yoğunlaştırılmış olarak gören öğrenciler de önceki sınıflarda yoğunlaştırılmış eğitim programına katılmış olmaları şartıyla, bir üst sınıfa geçecektir.

Facebook Yorumları

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.