1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

2022 YKS Şimdi Geçmişe Bakmadan Gelecek İçin Umutlanma Zamanı

2022 YKS Şimdi Geçmişe Bakmadan Gelecek İçin Umutlanma Zamanı
0

2022 YKS için uzun süreli bir hazırlık maratonu geride kaldı. Öğrenciler, öğretmenler ve aileler omuz omuza vererek bu zor sürecin üstesinden geldiler. Şimdi geçmişe bakmadan gelecek için umutlanma zamanı.

Sevgili öğrencimiz; şunu hiçbir zaman unutma bu bir sınav ve başarılı olman kaygını kontrol etmene de bağlı. Kendi yetenek ve becerilerini göz önünde bulundur. Bu sınav sana bazı kapıları açacaktır ama hayat başarının ya da mesleki başarının belirleyicisi değildir. 3 milyonun üzerinde bir adayla yarışacaksın, bu kadar emek harcadın her şeyden önce kendini takdir et ve kendine güven. Senden daha kıymetlisi yok bu dünyada. Bugünlerde farklı ve sana rahatsızlık verebilecek gıdaları tüketme, erken yatmaya ve uykunu almaya dikkat et. Evde ve sakin vakit geçirmeye çalış. Sınav yerini önceden mutlaka gör, sınav günü bir saat önceden sınav yerinde ol. Yanına o gün için doğru giriş belgesini ve fotoğraflı kimlik kartını almayı unutma. Yanında bir küçük su olsun ama lıkır lıkır içmek için değil gerektiğinde ağzını, boğazını ıslatmak için kullan sadece.

Deneme sınavlarında nasıl bir yöntem uyguluyorsan testleri aynı sırayla çöz. İlk sınavın özellikle bir hız testi olacağını ve zamanın çok hızlı işleyeceğini bazı soruların zor olabileceğini ve de boş bırakılması gerekebileceğini unutma. Bu durum seni kaygılandırmasın sorular herkes için aynı özelliklere sahip. Testlerde dikkatin dağılırsa daha iyi olduğun testlere geç daha sonra dönüş yaparsın. Soruları okurken soru kökünde “senden ne isteniyor” buna özellikle dikkat et, doğru cevaba verilenlerin tamamını kullanarak ulaşabilmen gerektiğini aklında bulundur. Turlama yöntemi ve cevapları sayfa sayfa optik forma kodlaman sana zaman kazandırabilir.

Sınav sonrasında; öyle yaptım, böyle yaptım, çok iyi geçti, çok kötü geçti, sorular ters geldi söylemlerine kulak asma. Evde, ailenle sakin ve dingin bir akşam geçir. İlk sınav geçti asıl belirleyici olan ve %60’lık kısmın 2.sınavın olduğunu, sıralamanı bunun belirleyeceğini unutma. Alan Yeterlilik Testi (AYT) de zaman sorunun olmayacak daha sakin ve dikkatli cevaplayabilirsin.

Değerli aileler; sınav önemlidir ama asla çocuklarımızdan daha önemli değildir. Bunu unutmayın. Sınavı bir merasime dönüştürmeyin. Sakin davranın, heyecanınızı kontrol edin, sonuç ne olursa olsun, kendince emek harcayan ve sağlıklı bir şekilde bu süreci tamamlayan çocuğunuzla gurur duyun.

Sevgiyle kalın.

Hüseyin Tunç
Eğitim Yönetimi ve Ölçme Değerlendirme Bilim Uzmanı

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.