21. Yüzyılda Öğretmen Olmak

Eğitim bir toplumun ilerleyebilmesi, dünya şartlarında var olabilmesi topluluklara ve insanlığa katkı sağlayabilmesi adına geçmişten günümüze her zaman ön planda olmuş bu yoldaki topluluklara ışık tutmuştur. Bu yolculukta şüphesiz öğretmenlere büyük görevler düşüyor.

Mustafa Kemal Atatürk bir sözünde öğretmenler için

Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan topluluğunun en fedakar ve muhterem unsurlarıdır.

diyor.

Peki, günümüz şartlarında ideal bir öğretmenin özellikleri ne olmalıdır? Biraz bundan bahsedelim. Öncelikle sizlere iki tip öğretmen profilinden bahsedeceğim.

  1. Teknisyen Öğretmen
  2. Profesyonel Öğretmen

Teknisyen öğretmen ile başlayalım. Efendim, Teknisyen Öğretmen kendisinden isteneni aynen uygular. Birçoğunuz için kulağa çok da kötü gelmiyor. FAKAT; daha çok tekstil atölyesi veya endüstri sanayinde beklenen davranış biçimidir bu.  Öncelikle hitap ettiğimiz öğrencilerin özelliklerini iyi bilmeliyiz. 21. yüzyıl öğrencileri Z kuşağı dediğimiz grup kesinlikle sıradan, bir sonraki adımı ön görebildiği rutin ve basmakalıp bir dünya istemiyor. Bu öğrenciler meraklı, özgün düşünen, sorgulayan, teknoloji ile büyüyen çocuklar. Bu noktada  öğretmenin bu çocukları yakalayabilmesi için bu gerçekler ile yüzleşmesi gerekiyor. Öğrencilerin ilgilerini çekmek, onları nitelikli bir eğitim sürecinden geçirebilmek, düşünmelerini, sorgulamalarını, merak etmelerini ve aktif katılımlarını sağlayarak bu noktada onlara birer rehber olmak istiyorsak profesyonel bir öğretmen olmamız gerekir.

Öğretmenlik AKTÖRLÜKTÜR efendim. Bir şeyleri yapmak için yapmak ya da görev tanımını farklı yorumlayarak ekstra hiçbir şey katmadan sadece kazanımları ve istenen şeyleri olduğu gibi aktarmak ne yazık ki bulunduğumuz çağ itibari ile ideal bir öğretmen tanımlamalarından çok uzak…

Peki ne yapmalıyız? Buradan öğretmen arkadaşlarıma tavsiyem şudur:

  • Kendimizi her zaman yenilemeli ve geliştirmeliyiz, her şey çok hızlı bir şekilde değişiyor her an yeni bir bilgi ile karşı karşıyayız. Bu sebeple yeniliklere her zaman açık olmalıyız.
  • Yaptığımız işi önemsemeli ve hitap ettiğimiz kuşağı iyi analiz etmeliyiz. Teknisyen öğretmenlerin yetiştirdiği/yetiştireceği bir nesil ait olduğumuz çağın özellikleri ile zıt. Bu ayrımı iyi yapmalıyız.
  • Her zaman ideallerimiz olmalı, önce kendimizi sonra da öğrencilerimizi bu ideallerin peşinden sürüklemeli. Disiplini öğrencilerimizin içselleştirmesine zemin hazırlamalıyız.
  • Sınıfta, fark yaratacak uygulama ve çalışmalar ile öğrencilerin ilgi ve dikkatini yoğunlaştırabileceğimizi unutmamalıyız.

Tolga YAZICI

Facebook Yorumları
Tolga YAZICI
Tolga YAZICI hakkında 28 makale
1992 yılında İstanbul/Fatih’te doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da kolejde tamamlamıştır. Lisans eğitimini burslu olarak İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü 2014 yılında tamamlamıştır. 2015 yılında Boğaziçi Üniversitesi/ BÜYEM’in Sınıf Öğretmenliği Gelişim Programı’na katılmış 2017 yılının aralık ayında uzmanlık belgesini alarak mezun olmuştur. 2016 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Tezli Yüksek Lisans programına başlamış “Yankılı Okuma (Eko Okuma) Stratejisinin Kullanımının İlkokul Üçüncü Sınıf Öğrencilerinde Okuma Düzeyini Geliştirmeye Etkisi” adlı çalışması ile 2019 yılında mezun olmuştur. 2014 yılında Doğa Koleji’nde Sınıf Öğretmeni olarak görev almaya başlamış 5 yıl bu görevi sürdürdükten sonra İlkokul Müdür Yardımcılığı pozisyonuna terfi etmiştir. Halen görevine devam etmektedir. Kolektif yazar grubuyla yazdığı Eğitim Her Yerde Seçkileri adlı bir kitabı, eğitsel içerikli birçok makale yayını, kendi yazdığı ve yayımladığı STEM ders planları bulunmaktadır. Birçok zirve ve ulusal/uluslararası konferansta yer almış, sempozyum ve çalıştaylarda görev almıştır. Çalışma alanları STEM, 21. yy. becerileri, çocuklar için felsefe, öğretmen eğitimi ve proje çalışmaları şeklindedir.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.