1. Anasayfa
  2. Bilgi Bankası

3D Yazıcının Eğitimdeki Önemi


0

3D Yazıcılar bildiğiniz gibi hayal ettiğimiz modeli 3 boyutlu çizim programlarıyla oluşturduktan sonra, bunu somut hale getiren yazıcılardır.

Öğrenciler bildiğiniz gibi sürekli kitap okumaya çalışır. Ancak bir süre sonra hayal ettikleri şeylerin aslında bir hayal ürünü olduğuna inanırlar. İşte burada 3D Yazıcılar devreye girer. 3D Yazıcılar bilindiği gibi soyut olan bir şeyi somut hale getiren yazıcılardır.

Yeni öğrenme olanakları – Öğrencilerin tasarımlarının hayata geçirilmesinin yanı sıra, öğrenciler bitmiş ürünle etkileşime girebilir ve daha önce mümkün olmayan şekilleri deneyimleyebilirler.

Öğrenme materyallerine erişim – Bir okul ya da öğretmenin öğrenme materyallerine erişimi yoksa, o zaman onları oradan yapabilirler.

Heyecan ve bağlılık yaratır – Bir ders kitabından pasif olarak okumaktan ya da öğretmeni dinlemekten ziyade, öğrenciler 3D baskıya daha aktif bir ilgi göstereceklerdir, çünkü bu bir çok etkinliktir.

Yaratıcılığı ve yeniliği teşvik eder – Tasarım yazılımına ve bir 3D yazıcıya erişim sayesinde, öğrencinin neler yapabileceğine dair olasılıklar sonsuzdur ve bu da daha fazla yeniliği teşvik eder.

Dersler 3D Yazıclarla daha zevkli hale gelebilir. Örneğin bir biyoloji dersinde kafatasını bu 3 boyutlu yazıcılardan çıkarıp prototip haline getirilebilir.Ve böylece derse de önemli bir katkısı olur.

3D baskıyı bir üretim yöntemi olarak kullanmak öğrencileri bir hayal ürününden  fiziksel bir ürün elde etmeyi düşündürür. Fiziksel bir nesneyi sorgulamak, öğrencilerin tasarımlardaki hataları tespit etmelerini kolaylaştırabilir. Bu onların yaratıcı, pratik bir şekilde değerli problem çözme becerilerini kazanmalarını sağlar.Bu günlük yaşamda da etkili olur.Bu pratik zeka sayesinde bir şeyi yaparken birçok farklı şekilde çözüm yolları üretirler.

Birçok zor kavram 3D Yazıcılarla birlikte somut hale getirilebilir.

3D modellerle pratik öğrenmek kolaylaşır. Özellikle sanat ve teknik dersleri için, öğrencilerin yaratıcı fikirlerini ve tasarımlarını yaşama geçirmek için prototipleme yeteneklerini kullanmak harikadır.

  1. 3D Yazıcılar harika bir prototipleme araçlarıdır.Mühendisler yazıcıları prototiplemede kullanabilir.
  2. İç Mimarlık okuyan öğrenciler 3 boyutlu modelleme yapdıktan sonra bunların neye benzediğini görmek için yazıcıyı araç olarak kullanabilirler.
  3. Kimya öğrencileri 3 boyutlu molekül modellerini yazdırabilir.
  4. Sanat ve tasarım dersleri kesinlikle 3D baskının muazzam etkilerini görecek. Teknoloji, sanat öğretmenleri için tamamen yeni bir olasılık alanı açacak. Ders planları, 3B tasarımı içerecek şekilde genişletilebilir ve öğrencilerin 3D baskı ile tasarımlarını hayata geçirebilmeleriyle daha da ilginç hale gelebilirler.

http://www.ugurgunen.com/detay-3D-Yazicinin-Egitimdeki-Onemi

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir
thumbnail

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.