Aile Üçgeni

Hepimiz içinde bulunduğumuz sakin, gürültülü, kalabalık, ekonomik anlamda az veya çok farklı özelliklere sahip olan o çok değerli yapının -ailenin- içerisindeyiz. Hayata geldiğimiz ve kendimizi anlamlandırmaya başladığımız vakit bu değerli kavramın bize neler sunacağını bu kurumda neler öğreneceğimizi kavramaya başlıyoruz. Ne gariptir ki daha küçüklüğümüzde kocaman olacağımız yılların planını programını çıkartıyoruz. Asıl hayata hazırlanışımız burada başlıyor. Nasıl bir karaktere sahip olacağım, ilk başta kendime sonra çevreme karşı nasıl daha iyi roller geliştireceğim? İşte bunların cevaplarını içerisinde büyüdüğümüz aile veriyor. Bu aile üçgeni en minimum düzeyimiz. Fazlasıyla genişletilebilir fakat bu genişlemenin bile ileriki biz oluşumuzda çok büyük etkileri olacaktır. Bebekliğim, çocukluğum ve ergenliğim… Hepsi birbirine sımsıkı zincirler ile bağlıdır. Bir yerde tökezlersek bu hayatımızı etkileyebilir. Bu farkındalığın ilk önce anne ve babalarda oluşması gerekiyor. Sağlıklı ve bilinçli ebeveynler sağlıklı bireyler yetiştirir. Çocukların küçük yaşlarda aşırı baskıcı ya da çok rahat yetiştirilmesinin altında geleceğe taşınan hatalar yer alıyor. Çocuğun ezilmeden, hor görülmeden, özgüvenini yitirecek davranışlarda bulunmadan yetiştirilmesi güçlü bir kişiliğin kapılarını açıyor. Peki bu nasıl mı olur?

  • Çocuklarınız yanlış yapsa bile güzel bir üslup ile onu yanlışına rağmen cesaretlendirdikten sonra doğrusunu yapmasını istemelisiniz.
  • Çocuğunuzun sorumluluklarını elinden almamalısınız. Görevlerini bilmeli, her yaş dönemine göre yapabileceklerini görmeli ve “Ben yapıyorum.” hissiyatını ona vermelisiniz.
  • Kendi başarılarını ortaya çıkartmasına izin vermelisiniz. Bir kuş çiziyor ve kuşun kanatları yok. Çocuğunuza kuşun kanatlarını da çiz demek yerine pencereyi açıp ona kuşun nasıl uçtuğunu göstermelisiniz. Eksikleri varsa bile kendi görüp tamamlamalı size veya bir başkasına ihtiyaç duymamalı.

Bunlar sadece güçlü bir kişilik için önemli olan bir kaç madde. Bu ve daha fazlasını uygulayıp çocuklarınızı yetiştirdiğinizde aslında ona çok güzel bir hayat ve edineceği çok güzel bir aile kavramı sunuyorsunuz. Sevilen çocuk sevgisini göstermekten korkmaz. Rol model aldığı siz ebeveyni yaşatmaya devam eder. İyiyse iyi kötüyse kötü. Peki kim gerçekten geleceğine kötü izler bırakmak ister? Her ebeveyn çocuklarının en güzel yerlerde en güzel şartlarda ve en güzel insanlarla yaşamasını, birliktelik kurmasını ister. Öyleyse bu işe ilk önce kendi çocuklarınızdan başlayın ve onları bu hayattaki en yüksek mertebeye ulaştırmak için ilk adımı atın.

Saygılarımla

Facebook Yorumları
Buse Aydın hakkında 5 makale
Girne Amerikan Üniversitesi’nde hazırlık okulunu ve ardından Psikoloji 1.sınıfı bitirdim. Sonrasında CSU’ya geçiş yaptım. Eğitimime bu üniversitede devam etmekteyim. Psikoloji alanında kendimi geliştirmek için Ada Eğitim Akademi’de görev alıyorum. Bu sayede alanında kendini geliştirmiş bir çok kişiyle tanışma fırsatı buldum. İlk önce özel bir klinikte sonra da İstanbul’da Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi’nde stajımı yaptım. Şimdi de Aydın’da devlet hastanesinde ruh sağlığı sektöründe stajımı gerçekleştiriyorum.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.