Ailevi Tutkular Bulaşıcıdır

Hayatımızı çocuklarımıza adıyoruz, bu bizim ulvi amacımız. Onlar sağlıklı olsun, onlar üzülmesin, onlar iyi olsun… Anne baba olarak edindiğimiz en doğal amacımız onların, bizim yaşadığımızdan daha iyi imkânlarla büyümesi. Buraya kadar her şey güzel ama (maalesef) çelişkilerle dolu bir amaç bizimki.

Nedenlerini hemen sıralayalım; Öncelikle bizim için onların iyi bir eğitim alması gerek, zira aile olarak eğitimin hem bizim he de çocuklarımızın geleceği açısında sağlıklı bir yatırım olduğunu biliyoruz. Çelişki şu ki başımızın derdi olan tablet ve telefonlardan çocuklarımızı alamıyoruz, hatta biz onların ellerine bu tabletleri veriyoruz, çünkü bizde elimizden telefonları düşürmüyoruz.

Çocuğunuz size her baktığında başınız telefona doğru eğik ise ondan, tabletten uzak durmasını beklemek pek te mantıklı gelmiyor doğal olarak. Tablet bilginin fast food şeklidir. Çocuklarımız bilgiye çok hızlı ve emeksiz ulaştıkları için doğal olarak uzun vadede o bilgileri unutabiliyorlar. Asıl önemlisi emeksiz bilgiye alışmış bir beyin öğretmenin dudaklarından çıkan ve dinlemek için emek gerektiren bilgiye konsantre olamıyor.

Okuduğum kitaplardan birinde (Sağlıklı ve Formda Çocuklar. William Sears-Peter Sears, Sean Foy) bir anne şöyle diyordu; “ Kendim için pastalar alırken, çocuğuma bunları yememesi gerektiğini söylememin bir işe yaramadığını fark ettim.” Tam olarak bundan bahsediyoruz, çocuklarımız büyüyüp akranlarına karışana kadar bizim kopyamızdırlar, daha sonra onlara; “Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim” diyebiliriz. Çocuklarımız Ailevi tutkularınızın peşinden koşmayı severler, sorun şu ki bu bir ailevi tutku mu yoksa alışkanlık mı fark edemezler.

Gelin çelişkilerimizden kurtulmak için bir yatırım da kendimize, dolaylı olarak çocuklarımıza yapalım. Zinde yaşamak çocuklarımızın hakkı, onlara zinde bir yaşamı ancak uygulayarak öğretebiliriz. Özetle telefonla çocuklarınızın yanında daha az oyalanın, fastfood lokantalarına kendi başına giden bir çocuk görmedim gitmeyin, pasta börek yesinler tabi ama fazla yediğini fark ettiğinizde vicdanınıza yenik düşmeyelim. İyi haftalar..

Facebook Yorumları
mustafa eken hakkında 2 makale
Okul öncesi çocuklarda ve özel çocuklarda spor eğitim uzmanlığıyla uğraşmaktadır. Daha uzman olamamıştır. Kocaeli Üniversitesi beden Eğitimi Ve Spor Yüksek Okulu mezunudur. Abd de bulunmuş uzmanlık alanıyla ilgili çalışmalar yürütmüş ve 2010 yılında kesin dönüş yapmıştır.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.