1. Anasayfa
  2. Makaleler

Aklınızda Olsun!


0

Geçen günlerde bir ziyarette birkaç emekli büyüğümüz ile aynı havayı teneffüs edip sohbet etme fırsatı buldum. Temmuz maaş zamları dönemine de denk gelince torun torbadan sonra konuşacak bir mevzu kalmayınca gündem emekli maaşları ve üzerine gelen zam oranları oldu.

Neticede kimin ne kadar maaş aldığından tutun da orada olmayan birkaç emeklinin de gıyaplarında aldıkları maaşlardan yola çıkılarak gelen zam oranı konusunda uzun müzakereler sonucunda bir antlaşmaya vardık! Yanlarında en genç de ben olduğum için söylenen sayıları ve rakamları hesap makinesi yardımıyla hesaplayıp sonuçlandırmak bu fakire düştü. Emekli maaşlarını da hallettikten sonra sıra hükümeti kurup meclisi açmaya geldi. Hemen hemen herkes benzer görüşlere sahip olduğu için hükümeti de kurmakta güçlük yaşanmadı. Allah’tan detaylarda farklı düşüncelere sahip olunsa da mutabık kalınan konu çok olduğu için hükümeti kurup güvenoyu oylaması yapılıp göreve başlatıldı!

Aklınızda olsun, biraz mürekkep yalamış iseniz çevrenizdeki emeklilerden maaş zammı hesaplanması talepleri gelebilir. Bu nedenle haberleri takip etmeye ve zam hesaplaması yapmayı öğreniniz. Çünkü sizden istenen hesaplamaları yapamadığınızda ki ben herkesin yapabileceğini düşünmekle birlikte bir hatırlatmada bulunmaktan da geri duramayacağım. Çünkü kem küm ederseniz bulunduğunuz ortamdaki şüpheli şüpheli bakan yüzlerle göz göze gelebilirsiniz! Sonra allame-i cihan olsanız da kar etmiyor!

Uzun yıllar çalışmış şimdi dinlenme modunda olan yorgun bedenlerin daha sonraki gündem maddeleri ileriye dönük olmaktan daha çok geçmişe dönüktür. Genç iken geleceğe dair hedeflerini konuşan insanoğlu ilerleyen yıllarda da geçmişin ihtişamını ve gücünü hatırlayıp, hatırlatıp yâd etmektedir. Tabii onların sayısı çok olduğu için ben de onlara uydum. Bu zamanda aramızdan ayrılıp gitmiş olanları da unutmadık! Onlara da yüce Allah’tan bir rahmet dinledikten sonra yaşanmış acı tatlı hatıraları konuştular ben de dinledim. Aslında anlatılanları defalarca konuşmuş olduklarına da eminim ama hem kendilerine hem de bize hatırlatıp unutulup gidilmesine gönüllerinin razı olmadığını düşünüyorum.

Siz siz olun çevrenizdeki büyükleri ve yaşlıları daha sık ziyaret etmeye çalışınız. Çünkü geçmişe dair hafızalarımızda büyüklerimizin yaşadıklarını ve hatıralarını öğrenip dersler çıkarmak gerekir. Çünkü herkesin yaptığı hataları yapacak kadar ne zamanımız ne de lüksümüz oluyor. Benim de dikkatimi çeken bir konu var ki büyüklerinin, anne babalarının yaşadığı olayları küçümseyip eleştirenlerin aynı hadiselerle sınandığını düşünüyorum. Çünkü başkalarının özellikle yakınlarımızın yaşadığı olaylarda geliştirdiği tutumların, başımıza geldiğinde daha iyisini yapabileceğimiz konusunda tereddüt içerisindeyim. Bu nedenle insanlar hakkında bir kanaate varırken onların içinde bulundukları koşulları ve referans çerçevelerini dikkate alalım. Selam ve dua ile.

Facebook Yorumları

İlk, orta ve üniversite öğrenimini Konya’da tamamladı. 2002 yılında Selçuk Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Beyşehir Bahçelievler Kasapoğlu İlköğretim Okulu ve Bozkır Lisesinde Psikolojik danışman ve Rehberlik Öğretmeni olarak görev yaptı. Vatani görevini 2005 yılında Siirt 3 üncü Komando Tugayı Rehberlik Danışma Merkezinde Sağlık Teğmen olarak tamamladı. Halen, Meram Rehberlik Araştırma Merkezinde Özel Eğitim Bölümünde görev yapmaktadır. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yüksek lisans tez çalışmasını tamamlamıştır. Çocuk gelişim ve zeka testleri uygulayıcı eğitimi, aile eğitimi gibi seminer ve kurslara katılmıştır. Konya İl Emniyet Müdürlüğünün “Toplum ve Güvenlik Güçlerinin iletişimi” temalı AB projesinde görev almış ve çeşitli Avrupa Ülkelerine proje ve çalışma ziyaretlerinde bulunmuştur. Evli ve 4 çocuk babası olan Candan, ilk olarak Bozkır Postası gazetesinde yazarlığa başlamış olup, sonrasında da, Konya Hâkimiyet Gazetesinde, aile, toplum, eğitim ve çocuk psikolojisi üzerine pazartesi günleri köşe yazıları yazmaktadır. “EBEVEYN NOTLARI” ve "KENDİME RAĞMEN BEN" adlı yayınlanmış kitapları bulunmaktadır.

Yazarın Profili

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.