1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Alan Değişikliğinde Eş Durumu İçin Acil Önlem Alınmalı!

Alan Değişikliğinde Eş Durumu İçin Acil Önlem Alınmalı!
1

MEB ÖNLEM ALMAZSA ALAN DEĞİŞTİREN ÖĞRETMENLERİN EŞLERİ MAZERET ATAMASINA BAŞVURAMAYACAK MAĞDUR OLACAKLAR

Alan değişikliği yapmış öğretmenlerin eşleri eş mazereti ataması isteyebilir mi?

Bilindiği üzere MEB tarafından alan değişikliği başvuruları alınıp atamalar gerçekleştirildi. Atananların göreve başlaması ise 19 Ocak 2018’den sonra yapılacakken eş mazeretine bağlı atama başvuruları için 1. aşama başvurularının yani eş mazeretinin bulunduğuna dair beyan sayılan belgelerin sunulduğu başvurular 2 ila 8 Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleştirileceği için alan değişikliği yapmış öğretmenler alan değiştirdiği yeni okullarında göreve başlamadıklarından dolayı öğretmen olan eşlerine de yeni okullarından da görev yeri belgelerini alıp veremeyecekler.

Ocak 2018 Mazeret durumuna bağlı atama duyurusunun eş mazereti atama işlemlerinin hükümlerinin bulunduğu bölümün 2. maddesinde “Birinci aşama başvurularının son günü itibarıyla başka bir il’e atamasının yapıldığını belgelendiren kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların, görev yeri belgesi aranmadan sadece atama kararları yeterli kabul edilecektir” hükmü bulunmakta. Her ne kadar ataması yapılan eşlerden atama kararnamesi ile başvurabileceği hakkı tanınmış ise de ne yazık ki bu hak il dışına atananlar için verilmiş olduğu ve alan değişikliği il içinde yapılmış bir atama olduğu için; ALAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPAN ÖĞRETMENLERİN EŞLERİ, EŞLERİNİN ATANDIKLARI GÖREV YERİ BELGESİ ALAMADIKLARI VE ATAMA KARARNAMESİ DE KABUL OLMAYACAĞI İÇİN TAYİN İSTEYEMEYECEK.

Sadece aynı ilçe içinde alan değişikliği yapmış öğretmenler şu an çalıştıkları okuldan görev yeri belgesi alarak eşleri atama başvuru yaparak mağdur olmayabilirler. Fakat farklı ilçelere atananların eşleri bahsettiğim durumdan dolayı eş mazeretine başvuru yapamayacaklar ve mağdur olacaklar.

Bu yüzden eşleri alan değişikliği yaparak il içinde farklı ilçelere atanmış öğretmenlerin mağdur olmamaları için önlem alması gerekiyor. Bunun için de duyuruda “Birinci aşama başvurularının son günü itibarıyla başka bir ilçe ve ile atamasının yapıldığını belgelendiren kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların, görev yeri belgesi aranmadan sadece atama kararları yeterli kabul edilecektir” değişikliği yapması gerekir.

Sedat DEĞER

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Genel Başkanı

Facebook Yorumları

Mardin’in Kızıltepe İlçesinde doğan Sedat DEĞER ilk, orta ve lise öğrenimini Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bitirdi. Lisans eğitimini Denizli Pamukkale Üniversitesi'nin Fen ve Teknoloji Öğretmenliği bölümünde aldı. Mezun olduktan sonra sırası ile Hakkari ve Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde görev yaptı. DEĞER ,2012 Yılından beri Muğla’nın Milas ilçesinde öğretmenliğine devam ediyor. Değer’in yazıları birçok eğitim ve memur sitelerince de paylaşılmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.