Alman Dili Almanca’yı Öğrenmek Zor mu?

Değerli Okurlar ve Öğrenciler,

Alman Dili ”Almanca’yı Öğrenmek Zor mu ?” konulu yazdığım metin tamamen kendi görüş ve incelemelerim neticesinde gelişmiştir. Size maddeler halinde kısa bilgilendirmeler yapmak isterim.

Madde 1- Alman Dili tarih boyu büyük bir değişim içerisinde olup sürekli kendini güncellemiş bir dildir. Bu bahsettiğim aslında Alman Dil Bilgisi için çok etkileyici ve Dilbilgisini geliştirici nitelikte olmuştur. Burada şu hususa dikkat etmeliyiz ki Alman Toplumu ve yöneticileri asla dillerinde yozlaşma ve serbest bir değişime izin vermemiş , Dil -Kültür ilişkisi sürecini çok kaliteli sürdürmüş ve sürdürmektedirler.

Madde 2-Almanca ve tüm yabancı dillerin öğreniminde Anadilin etkisi çok büyüktür. Herhangi bir yabancı dili öğrenmek isteyen bir kişinin öncelikle Anadilini çok iyi kullanması gerekmektedir. Araştırmaların getirdiği sonuçlardan biri ; Almanca öğrendikten sonra İngilizce öğrenimi çok daha kolaylaşıyor” . Fakat bu bir varsayımdır. Şahsen arkasında durduğum bir kanı değil. İrdelenmesi gereken bir konudur.

Madde 3- Almanca öğrenmek neden bu kadar zor ?

Almanca öğrenen kişilerden ve  Almanca öğretimi verdiğim bir çok  kişiden duyduğum bir sorudur bu soru. Sebebini açıklayacak olursam;

1-Yanlış telafuz biçimleri ve öğretim metodları  insanların Almancaya karşı tutumunu yüksek dereceli etkilemektedir.

2-Almanların sert despot bir millet olduğu ve dillerinin de bir o kadar sert bir dil olduğu bilgisinin yanlış bir biçimde insanlarla paylaşılması; Ben bir Türk olarak herhangi bir millete soğuklar sertler despotlar gibi bir yargıda bulunmayı kendime yakıştırmıyorum. Bu tamamen şahsi fikrimdir. Benim görevim ülkemin daha çağdaş daha eğitimli bir noktada olması için araştırma ve Almanca dilinin öğretimidir. Bu yüzden bir dil bir insandır modeliyle ilerlemekte olan bir yapım vardır. Herhangi bir insanı bu noktada şuranın halkı böyleymiş dilleri de böyle gibi yanlış bir yönlendirmeyle uzaklaştırmayalım derim.

3- Alman Grameri ve telafuzu çok zor mu  ?

Bu da çoğu zaman ele aldığım bir konu idi. Alman grameri zor değildir. Tamamen bir çok alan gibi ilgi , çalışma ve tekrar ile çözülebilecek bir konumdadır. Gramer kitaplarındaki konu başlıkları insanları korkutmaktadır. Ben derim ki kaldıralım bu başlıkları ortadan siz DİLİ öğrenin. Dili Matematik gibi sayısal veriler olarak görmeyin. Dil pratik konuşarak diyalog halinde gelişir. Grameri zor veya kolay engel olmamalı.

Gelelim telafuz meselesine.

Alman Dili telafuz biçimi çok ama çok basittir. İlk aşamada yapılması gereken Alfabeyi kafadan atmaktır. Almancada önemli olan harf bileşimleridir. Bu bileşimler okunuşları yönlendirir. Örnek verecek olursak;  ” eu” harfleri bir araya geldiğinde ”oy” okunur. Kelimemiz ”Heute” olsun, eu yu kapatın oy olarak görün o aralığı ”Hoyte” şeklinde  okunacaktır.

Yazımın devamı da olacaktır Sayfamızı takipte kalınız.

Çok daha uzatmadan şunu söylemek isterim değerli okurlar ; ‘‘Dil bir yapbozdur, parçaları bir çok birleştirme yolu vardır kendi metodunuzu uygulayın ‘‘ Ozan ARDA 

Esenlikle Eğitimle kalın

     Ozan ARDA

Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.