Altı Şapkalı Düşünme Tekniği
0

Düşünmenin günlük yaşamın akışı içinde yapılan bir türü vardır. Telefona cevap veririz. Caddeyi geçeriz. Rutin işlerimizi yaparız. Yürürken hangi bacağın hangisini takip ettiğini ya da nasıl nefes aldığımızın bilincinde olmamız gerekmez. Günlük yaşamın geri planında devamlı olarak bu tür otomatik düşünce vardır.

Ancak çok daha bilinçli ve odaklanarak yapılan değişik bir düşünme tarzı vardır. Geri planda düşünme rutin işleri idare etmek içindir. Bilinçli düşünme ise idare etmenin ötesinde, daha iyi şeyler yapmak içindir. Herkes koşabilir, ancak bir atlet bu işi bilinçli bir şekilde yapar ve bu amaç doğrultusunda eğitilir.

Düşünmenin temel zorluğu karmaşıklıktır. Birçok şeyi aynı anda yapmak isteriz. Bu yöntem düşünen kişinin her seferinde bir tek şeyi yapmasını sağlar.

Herkes herhangi bir anda belli bir yaklaşıma odaklandığı tartışmaya göre çok daha işbirlikçidir. 6 farklı renk ile sembolize edilen düşünme şapkaları 6 farklı düşünme yönünü temsil eder. Her düşünme şapkası özel bir görevi yerine getirmek için tasarlanmıştır.

düşünme

Beyaz tarafsız ve objektifliktir. Objektif olgular ve rakamlarla ilgilidir. Kırmızı, öfke, tutku ve duyguyu çağrıştırır. Kırmızı şapka duygusal bakış açısı verir. Siyah karamsar ve olumsuzdur. Siyah şapka kötümserdir, bir şeyin niçin yapılamayacağını görür. Sarı şapka iyimserdir, umutla ve olumlu düşünme ile ilgilidir. Yeşil şapka yaratıcılık ve yeni fikirlerle ilgilidir. Mavi serinkanlılığı temsil eder ve aynı zamanda her şeyin üstündeki göğün rengidir. Mavi şapka düşünme sürecinin kontrolü ile uğraşır. Eğer rengini ve bu rengin çağrıştırdıklarını akılda tutarsanız, her bir şapkanın işlevini hatırlamak kolaydır. Ayrıca onları üç çift olarak da düşünebilirsiniz.

  • Beyaz ve Kırmızı
  • Siyah ve Sarı
  • Yeşil ve Mavi
  • … senden siyah şapkanı çıkarmanı istiyorum.
  • … bir süre için hepimiz kırmızı şapkalarımızı takalım.
  • … sarı şapka düşünmesi için bu kadarı yeterli. Şimdi de beyaz şapkamızı takalım.

Altı Şapkalı Düşünme Tekniği’nin temelinde paralel düşünme kavramı vardır. Paralel düşünme herkesin aynı yönde düşünmesi ile işbirliği içerisinde bir konunun incelenmesini sağlar. Altı farklı renkte tanımlanan şapkalar bize günlük düşünme türünden bilinçli düşünmeye geçiş için bir imkan sağlar.

Facebook Yorumları

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünde lisans eğitimini, Anadolu Üniversitesi İlkokulda Yenilikçi Eğitim yüksek lisans eğitimini tamamladı. Çeşitli okullarda öğretmenlik mesleğini sürdürdü. Eğitimde Sistemsel Düşünme Yaklaşımı Uygulayıcılığı, Okul Öncesinde Oyun, Yaratıcı Drama ve Montessori Eğitmenliği çalışmalarını sürdürmektedir. “Eğitim Her Yerde” eğitim sitesinde okul öncesi eğitimi ve çocuk gelişimi eğitimi alanlarında yazılar yazmaktadır. Aynı zamanda Eğitim Her Yerde yazarları ile birlikte kitap çalışmasında yer aldı. Birçok çalıştay ve sempozyuma katılarak sunum ve atölye gerçekleştirdi.

Yazarın Profili

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.