1. Anasayfa
  2. Makaleler

Anne Babalara; “Aşırı Buzlanma Uyarısı”

Anne Babalara; “Aşırı Buzlanma Uyarısı”
0

Çocuklarının gelişim özellikleri ve ihtiyaçlarını bilen ebeveynler için ciddi bir sorun olmamakla birlikte her anne baba için geçerli olacak birkaç hatırlatmada bulunmak istiyorum.

Çünkü çocuk yetiştirmek, büyütmek tatlı bir telâşe olmakla birlikte endişe ve kaygının da çok olduğu önemli bir süreçtir. Bu nedenle de her anne baba çocuklarını tehlikelerden korurken en iyi şekilde eğitim almalarını ve başarılı olmalarını ister. Anne babalar da bu nedenle aile bütçesinden önemli rakamları çocukları için ayırmaktadır. Fakat unutulmamalı ki iyi bir çocuk yetiştirmek için para yeterli olmamaktadır. Anne babanın ilgisi, kurduğu iletişim ve birlikte geçirilen nitelikli zamanlar da çocuklar için önemli bir ihtiyaçtır.

Görüştüğüm bazı velilerin aşırı ilgili ve her türlü fedakârlığı yaptıklarına dair çabalarına rağmen çocuklarıyla sorunlar yaşadıklarına tanık olmuşumdur. Böyle durumlarda danışma süreci bir tıkanma yaşar. Çünkü anne baba kendilerini öyle ifade ederler ki çocuk gelişimi terminolojisine hakimdirler ve çocuklarının her türlü sorununa yeterli olacaklarını zannederler. Bu durumlarda içime sinmeyen, beni rahatsız eden bir durum vardır. Sonradan anne babanın, anne baba rolünden sıyrılıp uzman danışman rolüne büründüklerini gördüğümde sorunu da anlamış olurum. Zira anne baba profesyonel bir anlamda çocuğuna destek olamaz, olmamalıdır da…

Bazen de dışarıya karşı çok ilgili anne baba tutumu izlenimi veren fakat gerçekte ilgisiz anne babalar da görebiliriz. Bu anne baba tutumlarını da makyajlı ve botokslu anne baba tutumları olarak literatüre kazandırabiliriz! Makyajlı ve botokslu anne baba tutumları, gerçek bir ilgi ve destek yerine “mış gibi” bir ilgiyi ifade eder. Bu nedenle çocuklarda da ilgi ve sevgi ihtiyacı her daim eksik kalacaktır. Oysa anne babalar çocukları ile geçirdikleri zamanın süresine değil niteliğine bakmalıdır. Onunla iletişim kurarken elinde telefonla oynuyorsa sağlıklı bir iletişim kurmuyor demektir. Çünkü iletişim aradaki engellerin olmadığı göz göze, yüz yüze beden dili de dahil etkin bir dinlemeyi ifade eder. Bu konuya Ebeveyn Notları kitabımda fazlaca değindiğim için ayrıntılı bilgi isteyenler kitabıma bakabilirler.

Kar yağdığında araçlar için yapılan aşırı buzlanma uyarsının bir benzerini de ben anne babalar için yapmak istiyorum. Böylelikle dikkatlerini çekip önümüzdeki süreçte daha dikkatli olmalarına yardım edebiliriz. Çünkü öğrenciler açısından sınavlar dönemi diyebileceğimiz haziran ayına yaklaşıyoruz. Lise ve üniversite sınavına girecek öğrencilerimiz ilgisiz gibi görünse de sınav kaygısı yaşayabiliyorlar. Bu nedenle anne babalar bu süreçte onlara destek olmalı ve her türlü sonuçta yanında olacaklarını hissettirmelidir.

Anne babalar şunu unutmamalıdır; baskı ve şiddetle kalıcı bir öğrenme gerçekleşmez ve başarıya ulaşılamaz. Öğrenme içsel bir motivasyonla kalıcı olur ve başarıya ulaştırır. Bu nedenle baskı yerine çalışmak ya da çalışmamak konusunda alacakları kararlarına yardımcı olmak yeterli olacaktır. Hoşça kalın.

Facebook Yorumları

İlk, orta ve üniversite öğrenimini Konya’da tamamladı. 2002 yılında Selçuk Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Beyşehir Bahçelievler Kasapoğlu İlköğretim Okulu ve Bozkır Lisesinde Psikolojik danışman ve Rehberlik Öğretmeni olarak görev yaptı. Vatani görevini 2005 yılında Siirt 3 üncü Komando Tugayı Rehberlik Danışma Merkezinde Sağlık Teğmen olarak tamamladı. Halen, Meram Rehberlik Araştırma Merkezinde Özel Eğitim Bölümünde görev yapmaktadır. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yüksek lisans tez çalışmasını tamamlamıştır. Çocuk gelişim ve zeka testleri uygulayıcı eğitimi, aile eğitimi gibi seminer ve kurslara katılmıştır. Konya İl Emniyet Müdürlüğünün “Toplum ve Güvenlik Güçlerinin iletişimi” temalı AB projesinde görev almış ve çeşitli Avrupa Ülkelerine proje ve çalışma ziyaretlerinde bulunmuştur. Evli ve 4 çocuk babası olan Candan, ilk olarak Bozkır Postası gazetesinde yazarlığa başlamış olup, sonrasında da, Konya Hâkimiyet Gazetesinde, aile, toplum, eğitim ve çocuk psikolojisi üzerine pazartesi günleri köşe yazıları yazmaktadır. “EBEVEYN NOTLARI” ve "KENDİME RAĞMEN BEN" adlı yayınlanmış kitapları bulunmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Nadir Çomak

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.