1. Anasayfa
  2. Bilgi Bankası

App Inventor ile Mobil Uygulama Geliştirelim

App Inventor ile Mobil Uygulama Geliştirelim
0

Akıllı telefonlarımızda birçok mobil uygulama var. Genellikle kullanıcısı olduğumuz bu uygulamaların en azından basit olanlarını siz de öğrencilerinizle birlikte geliştirmek ister misiniz? Bu uygulamaları geliştirmenin birçok yolu bulunmakta. Tabi ki bir yerden başlamak lazım. Bu nedenle internet tarayıcımız üzerinden App Inventor ile mobil uygulama geliştirme konusuna değineceğim bu yazımda.

Öncelikle https://appinventor.mit.edu/ adresinden Create Apps! düğmesini tıklayıp giriş yapıyoruz. http://ai2.appinventor.mit.edu/ adresinden doğrudan giriş de yapabilirsiniz. Google hesabınızla oturum açtıktan sonra Start New Project veya menüdeki Projects sekmesinden Start New Project seçerek yeni bir proje oluşturabilirsiniz.

Mobil Uygulama Tasarımı

Gelen ekranda en sağda Palette, ortada Viewer ve Components en solda da Properties görünür. Palette bölümünde projemizde kullanabileceğimiz birçok bileşen bulunuyor. Bunları Viewer kısmına sürükleyip bırakarak uygulamamızda kullanabiliyoruz. İlk olarak Layout bölümünde bulunan TableArrangement bileşenini Viewer kısmına ekleyebilirsiniz. Bundan sonraki ekleyeceğimiz bileşenlerin daha düzenli görünmesini sağlayacaktır. Components kısmında projemize eklediğimiz bileşenleri görebilirsiniz.

Palette->User Interface bölümünden bir Image ekleyelim. Ekledikten sonra Components’ten Image1’i seçtiğimizde Properties’te Image1’in özelliklerini düzenleyebiliriz. Burada Picture yazan kısmın altından resim yükleyebilirsiniz veya yüklediğiniz resmi değiştirebilirsiniz. Height ve Width kullanarak resmin yükseklik ve genişliğini ayarlayabilirsiniz.

Palette->User Interface bölümünden Button, Label ve Textbox ekleyelim. Bunların özelliklerini de Properties’ten istediğimiz şekilde ayarlayalım. Son olarak Palette->Media bölümünden TextToSpeech ekleyelim. Ekledikten sonra TextToSpeech1 Components’te gözükecektir ancak ekranda görünmez.

Designer | Eğitim Her Yerde

Mobil Uygulamanın Kodlanması

Projemizin tasarımını yaptıktan sonra Designer görünümünden Blocks görünümüne geçelim. Blocks bölümünde birçok kod bloğu bulunmakta. Bunlardan ilk önce Screen1>TableArrangement1>Button1 i seçelim. Button1’i seçtikten sonra en üstte yer alan “when Button1.Click do” kod bloğunu sağ taraftaki Viewer’daki boşluğa sürükleyip bırakalım. Bu kod bloğu ekrandaki Button1 tıklandığında ne yapılacağını belirleyebilmemizi sağlayacaktır. Sonrasında Screen1>TableArrangement1>TextToSpeech1 i seçelim. Burada call TextToSpeech1.Speak message bloğunu seçelim. Seçtikten sonra ilk eklediğimiz kod bloğunun içine yerleştirelim. Bu kod bloğunu düğme tıklandığında içerisine ekleyeceğimiz kod bloğunda yer alan mesajı okuması için kullanıyoruz. Son olarak projemizde düğmeye basıldığında Textbox1’e ne yazarsak onu okumasını istediğimiz için Screen1>TableArrangement1>TextBox1 i seçelim. Burada yer alan TextBox1.Text kod bloğunu bir önceki kod bloğunda yer alan message kısmının sağındaki boşluğa ekleyelim.

blocks | Eğitim Her Yerde

Mobil Uygulamanın Test Edilmesi

Şimdi yapmış olduğumuz uygulamayı telefonumuzda çalıştırmaya sıra geldi. En üstte yer alan menüdeki Connect sekmesinden telefonumuzla çeşitli şekillerde bağlantı kurabiliyoruz. AI Companion seçeneğiyle bağlanmak için telefonunuza MIT AI2 Companion uygulamasını yüklemeniz gerekiyor. https://play.google.com/store/apps/details?id=edu.mit.appinventor.aicompanion3&hl=tr&gl=US bağlantısından yükleyebilirsiniz. Uygulamanızı test etmek için emulator kullabileceğiniz gibi USB yoluyla da telefonunuzla bağlantı kurabilirsiniz. Uygulama telefonunuzda açıldıktan sonra metin kutusuna bir şeyler yazıp düğmeye bastığınızda telefonunuz yazdığınız metni seslendirecektir. Uygulamanızı test etmeyi de tamamladıktan sonra isterseniz menüde yer alan Build sekmesinden apk oluşturup telefonunuza kurabilirsiniz.

Bu tip mobil uygulamalar geliştirmek hoşunuza gittiyse youtube vb. platformlarda App Inventor uygulama örnekleri araması yaparak çeşitli uygulamalar geliştirmeye, düzenlemeye devam edebilirsiniz. Bu konuyla ilgili birçok kitap da bulunmakta, onlardan da faydalanabilirsiniz. Bu yazının altında tavsiyelerinizi yorum olarak paylaşırsanız sevinirim. Yorumlarınızdan da çoğu kişinin istifade edeceğini unutmayın.

Facebook Yorumları

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.