1. Anasayfa
  2. Bilgi Bankası

Artırılmış Gerçeklik ve Eğitim Üzerindeki Potansiyel Etkisi

Artırılmış Gerçeklik ve Eğitim Üzerindeki Potansiyel Etkisi
0

Artırılmış gerçeklik (AR), eğitimin temellerini değiştirmeye, onu tam olarak anlamadığımız yollarla geri döndürülemez biçimde modernize etmeye hazırlanıyor. Sınıfları daha erişilebilir ve çekici hale getirecek ve çalışmanın yeni yollarını sağlayacak.

Öğretmenler, eğitimin dersleri okumaktan ve dinlemekten çok daha fazlası olması gerektiğini anlıyor. Dersler aynı zamanda etkileşim ve yaratıcılık içermelidir. Öğrencilerin öğrenmesini keyifli hale getirmek ve motivasyonlarını sürdürmelerini sağlamak için, bu öğrencilerin ilişkilendirilmiş olması gerekir ve arttırılmış gerçeklik bunu yapmak için mükemmel bir yoldur.

Teknoloji ve Gençlik Kültürü

Her zamankinden daha çok sayıda çocuk akıllı telefon ve tablet kullanıyor. Bunları internete göz atmak, videoları izlemek ve arkadaşlarıyla sohbet etmek için kullanıyorlar, ancak çok az kişi bu teknolojiyi öğrenmek için kullanıyor. Bu teknolojiler, ev ödevlerini bitirmelerine veya bir araştırma projesi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmalarına yardımcı olacak bilgileri bulmak için mükemmel kaynaklardır.

Günümüz gençleri teknolojilerini seviyor ve günlük yaşantılarının her anında kullanıyor. Peki yeni ve ilgi çekici bir teknoloji kullanıp dikkatlerini büyüterek onları daha önce hiç olmadığı gibi öğrenmeye çekmek için kullanıyorlar mı? Arttırılmış gerçekliğin potansiyeli budur. Eğitimin daha cazip hale getirilmesi ve öğrencilerin öğrenme aşkı geliştirmelerinden emin olmak için yeni yollarla meşgul etmek için kullanılabilir.

Sınıfta Artırılmış Gerçeklik

Çoğu öğretmen arttırılmış gerçeklik ile öğrenme sürecini destekleyerek derslerini öğrenciler için daha ilginç hale getirmeye çalışmaktadır. Öğrencileri daha fazla öğrenmeleri ve daha fazla çalışması için motive etmeyi, öğrencilerin tarih ve ilmi hakkındaki gerçeklerle öğrenciler için daha gerçekçi olmasını sağlamalarını umuyorlar. Başarılı olursa, arttırılmış gerçeklik kullanımı, öğrencilerin başka yollardan öğrenmek zorlaşacak konuları daha iyi anlamalarını sağlar.

Öğretmenler, sanal gerçeklik kullanarak tarihi reprodüksiyonlar yapabilir ve öğrencilerini o zamanlar yaşadıklarını daha iyi kavramaya yardımcı olmak için tarihteki zaman ve mekanlar boyunca yürüyebilir.

Artırılmış gerçeklik, resimler hakkında daha fazla bilgi edinmek için tarama yapmak veya mesajlar, yardım ve ödev almak için sayfaları taramak için kullanılabilir. Bir kitabın kapağını taramak, öğrenciye kitabın kısa bir özetini verebilir. Öğrencilerin kitap kapaklarını taramasına ve onlarla ilgili incelemelerin yüklenmesine olanak tanıyan bazı uygulamalar zaten mevcut.

Zor Kavramların Anlaşılmasını Kolaylaştırabilir

Arttırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak, hemen her şeyden üç boyutlu modeller oluşturulabilir. Öğretmenler çok soyut veya karmaşık kavramlar alabilir ve onları öğrenciler için neredeyse somut hale getirebilirler. Öğrenciler soruna farklı şekillerde yaklaşabilir ve sorunun ne olduğunu daha somut bir şekilde anlayabilirler.

Bu, görsel öğrenicilerin yanı sıra teoriyi görmede sağlam bir şeye ihtiyaç duyanlar için de idealdir. Zaten bu tür bir teknolojiyi sınıflarına entegre eden üniversiteler var. Leiria Politeknik Enstitüsünde arttırılmış gerçeklik teknolojisi, sözlü öğretim ve ders kitabı materyallerine destek sağlamak için kullanılmaktadır. Öğrenciler arttırılmış gerçeklik desteğini öğrenmeleriyle birlikte kullanmanın kolay ve eğlenceli hale geldiğini söyledi.

Etkileşim ve Katılım Değişiyor

Her ödev ve ders için öğrencilerin katılımını ve yönetimini sağlamak her gün öğretmenlerin karşılaştığı zorluklardan biridir. Bazı öğrenciler öğrenmeye isteksiz olabilir ve diğerleri diğer sınıf arkadaşlarıyla veya materyalle etkileşim kurmak istemeyebilir. Onlar 3D modeller ve arttırılmış gerçeklik etkileşimi aracılığıyla kendi hallerinde katılabilirler.

Bu teknoloji dikkatlerini başka bir şey gibi yakalayabilir; bu da, yeni bilgileri öğrenmesinin daha muhtemel olduğu anlamına gelir. Arttırılmış gerçeklik etkileşimi, daha büyük dersin öncüsü olarak, öğrencilerin ilgisini çeker ve dersin geri kalanına dikkat etmesini sağlar.

Öğretim Becerileri

Arttırılmış gerçeklik, öğrencilere klasik bir sınıfta kazanamayacakları gerçek dünya becerilerini öğretmek için de kullanılabilir. Sınıftan hiç ayrılmadan, güvenli bir ortamda bulunabilir ve makinelerin nasıl çalıştırılacağını, görevleri yerine getirir ve beceri geliştirmeyi öğrenebilirler. Endüstri uzmanları tarafından yaratılmış çok değerli eğitimlerle seçtikleri mesleğe hazırlanabilirler.

Öğrenciler artık pasif gözlemci olmak için can atmıyorlar, ancak aktif olabilirler ve içerikle meşgul olabilirler. Bu, öğrenme sürecini çok daha tatmin edici bir deneyim haline getirmeli ve kazandıkları bilgilerin kendileriyle uyumlu olmasını sağlamalıdır.

Sonuç Olarak

Öğretmenler, öğrencilerinin daha hızlı öğrenmelerine ve bu bilgiyi daha iyi korumalarına yardımcı olacak yollar arıyor. Ayrıca, sınıfın geri kalanına katılmak konusunda tereddüt gösterebilecek öğrencilerin katılımını sağlamak istiyorlar. Arttırılmış gerçeklik teknolojisi, hayatlarının geri kalanında öğrencilere paha biçilmez faydalar sağlayarak bunu yapmalarını gerçekleştirebilir.

Arttırılmış gerçeklik teknolojisi eğitim alanında yenidir ve yeni öğretim yöntemleri için potansiyel ve öğretim alanına sağlanan faydalar inanılmazdır. Öğretmenler ve öğrenmedeki yenilikler, eğitimcilerin arttırılmış gerçeklik araçlarına yeni erişmeye başladığı için hemen köşede. Sınıflar değişecek, ancak daha ilgi çekici derslere ve öğrenimin geliştirilmesine doğru ilerleme kademeli bir süreç olacak gibi görünüyor.

Neyse ki yararlanma potansiyeli sanal gerçeklik ile muazzamdır ve ebeveynler bile çocuklarının öğrenmesine yardımcı olmak ve eğitimi eğlenceli hale getirmek için bu araçları kullanabilecektir.

Augmented Reality and Its Potential Effect on Education

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir
Nermin Elmas

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.