Avrupa Dilleri Günü
0

SAMSUN-Canik Tevfik İleri Ortaokulunda 26 Eylül 2018 Çarşamba günü Avrupa Dilleri Gününde öğrencilerle dilsel farklılıklar kutlamak ve dil öğrenimi teşvik etmek amacıyla öğretmenleri Seçil Sezen ve Zeynep Civil rehberliğinde çeşitli etkinlikler yapıldı. Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği tarafından birlikte organize edilen 2001 Avrupa Diller Yılı, katılımcı 45 ülkeden milyonlarca insana ulaşmayı başarmıştır. Yapılan etkinliklerde dilsel farklılıklar kutlanmış ve dil öğrenimi teşvik edilmiştir.Avrupa Diller Yılı’nın başarısının ardından Avrupa Konseyi, her yıl 26 Eylül’ü Avrupa Diller Günü olarak ilan etmiştir. Avrupa diller Günü’nün amaçları; toplumu dil öğrenmenin önemi hakkında bilinçlendirmek, çok dilliliği ve kültürler arası anlayışı geliştirmede dil öğrenmenin etkisine dikkat çekmek, Avrupa’nın korunması ve beslenmesi gereken dilsel ve kültürel zenginliğini geliştirmek ve okul içinde veya okul okul dışında, ister profesyonel ihtiyaçlar için isterse de okumak ya da eğlence ve seyahat amaçlı olsun hayat boyu dil öğrenimini teşvik etmektir.

Etkinlikler kapsamında,okulumuzda akıllı tahtalar aracılığıyla farklı dillerde kısa filmler izlendi. Öğrencilerimiz birkaç ülkenin geleneksel yemeklerini arkadaşlarına sundular.Avrupa Konseyinin etkinliklerinin organizasyonu konusunda gönüllü olarak ülkemizi temsil eden ulusal temsilcimiz Ece Yıldırım ile iletişime geçildi, Avrupa Konseyi tarafından etkinlik düzenleyenler için gönderilen tanıtıcı materyalleri – posterler, çıkartmalar gibi okulumuza kendisi tarafından gönderildi. İngilizce, Fransızca ve İspanyolca şarkılar bir grup öğrenci tarafından seslendirildi.İspanya ve Yunanistan ve İtalyan halk dansları gösterisi yapıldı. ’’Hayat Bayram Olsa’’şarkısı işaret dili ile söylendi.Okulumuzdaki Iraklı öğrencimiz Arapça 1’den 5’e kadar saymayı öğrencilerimize öğretti. Farklı dillerde Merhaba demeyi öğrendiler. Öğrencilerimiz okul içinde ve dışında herhangi bir yaşta yabancı dil öğrenmenin önemi hakkında farkındalık oluşturmaya çalıştık.

Facebook Yorumları

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.