1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Başarının Formülü Nedir?


0

Başarının formülü diye yüzlerce yazı okuyabilir birçok tanım görebilirsiniz. Her başarılı insanın bir başarı hikâyesi vardır tuhaf olan ise bu hikâyelerin birbirine olan benzerliğidir. Mesela siz hiç çalışmadan başarılı olmuş bir profesör gördünüz mü? Ya da bir atletin günde kaç saat antrenman yaptığını biliyor musunuz? Peki ya başarılı bir doktorun günde 12 saat uyuduğunu duydunuz mu hiç? Ben duymadım siz de duymuş olamazsınız. Başarılı olmak demek başarılı insanların yolunu bilmek demektir, başarılı olmak demek tecrübelerden yararlanmak demektir. Başarılı olmak demek Edison ve onun gibi nicesinden ilham almak demektir. İnsanlar ona, her seferinde çuvalladığın halde nasıl hala devam edebildiğini sorduklarında Edison onlara; buluşunun çalışmadığı her seferinde kendisine, bir lambanın nasıl icat edilemeyeceğini bulduğunu söylemiş. Ve eklemiş: ‘Evet, ben hayalimi 999 başarısız deneyden sonra binincide gerçekleştirdim’ . Sizde denemekten ve hedefleriniz için çabalamaktan vazgeçmeyin.

KARAR VER

Başarı için ilk adım karar vermektir. Ne yapmak istediğinize ne olmak istediğinize önce karar verin. Hedeflerinizin olması başarı yolunda size motivasyon sağlayacaktır. Kendinizi 10 yıl sonra nerede görmek istersiniz? Emin olun beyniniz harekete geçmek için sizden bu komutu bekliyor. Ben hazırım ve çalışmaya başlıyorum. Beyne iletilen bu komutla birlikte artık çalışmadığınız her gün için huzursuz olmaya başladığınızı göreceksiniz

HAREKETE GEÇ

Karar verdikten sonra uygun ortamı oluşturmak için harekete geçin. Hangi derslerden ve hangi konulardan eksik olduğunuzu belirleyin. Belirlediğiniz eksiklikleri gidermek için neler yapabileceğinizi planlamalısınız. Kaynak kitabınız yoksa kitap edinmelisiniz, konu eksiklikleriniz için tekrar yapmalısınız ve en önemlisi hocalarınızdan yardım istemelisiniz. Bugüne kadar bitirdiğiniz konuları listeleyip bunları renkli kalemlerle renklendirmeniz bitirmeniz gereken konular için sizi teşvik edecektir. Ertelediğimiz her şey aslında aklımızın bir köşesinde bizi sürekli rahatsız eder. Bunları yarın değil hemen bugün yapın harekete geçin. Sakın ertelemeyin, unutmayın ertelemek başarının düşmanıdır.

KENDİNE İNAN

İnsanlar genelde başarısızlıklarını tekrar edip kendilerini olumsuz motive ederler. Ve sürekli başarısızlıklarını hatırlar onlara üzülürken zaman kaybederler. Siz öyle olmayın kendinize inanın, bugüne kadar başardıklarınıza inanın. Yapmanız gereken şey; başarılarınızı yazmanız ve bu başarı listesini görebileceğiniz bir yerde bulundurmanızdır. Siz kendinize inanmazsanız başkalarının size inanmasını ve sizin için çaba sarf etmesini beklememelisiniz. Kendine inanmanın gücünü keşfeden biri için imkânsız yoktur. İmkânsız onun için sadece daha fazla zaman alır. Sen başaracağına inan.

ÇALIŞ

Bir konser çıkışında ünlü kemancı Fritz Kreisler’in bir hayranı ona doğru koşarak coşkuyla: “Sizin kadar güzel çalabilmek için bütün hayatımı verirdim.” der. Kreisler cevap verir: “Ben verdim.” yaşam bir serüvendir hazır bir reçete değil. Hâlbuki sizden bütün hayatınızı vermenizi istemiyoruz. Birçok sene için bir senenizi istiyoruz. Emek vermeden gecenizi gündüze katmadan başarı yolculuğunu tamamlayamazsınız. Unutmayın başarılı insanların zeki insanlardan tek farkı çalışmak için gösterdikleri sürekliliktir. Çalışmamak için bugüne kadar ürettiğin bahaneleri bir kenara bırakınca ne kadar çok zamanın olduğunu göreceksin. Richard C. Cabot‘un da dediği gibi başarı yalnızca sözlüklerde çalışmadan önce gelir. Bu yüzdendir başarı hikâyelerinde hep çalışkan insanlardan bahsedilişi.

GAYRET ET

Başarı yolculuğunuzda yolunuz uzun ve illaki yorucu olacaktır. Ne zaman yorulursanız nasıl olsa çoğalmıyor çalışıldıkça konuların azalıyor ve sonunda bitecek oluşu aklınıza gelsin. Çünkü siz sadece çok istediğiniz için başarılı olamazsınız onun için çabaladığınızda gayret ettiğinizde başarılı olursunuz. Yapamadığınız dersler çözemediğiniz sorular elbette olacaktır kolay olan pes etmektir. Siz farklı olun yapamadığınız derslere yoğunlasın. Elinizden gelenin daha iyisini yapmak için gayret edin, sabırlı olun. Mesela her gün uyuduğunuzdan daha az uyuyun, daha az telefonla konuşun ve daha az arkadaşlarınızla görüşün. Ne güzel demiş Mevlana yarın yorgun kimselerin değil, rahatlarına kıyabilenlerindir. Bu süreçte rahatınıza kıyanlardan olun.

Kendi başarı hikâyenizi yazanlardan olmanız dileklerimle…

Facebook Yorumları

REHBER ÖĞRETMEN/EĞİTİMCİ

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.