1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Benim Çocuğum Yapmaz Demeyin!

Benim Çocuğum Yapmaz Demeyin!
0

Bizler öğretmenler olarak çocuklarımız ile sizlerden daha çok zaman geçiriyoruz. Belki bu yüzden onları sizlerden çok tanıyoruz, hem de her yönleri ile. Sizler onlara anne baba olarak daha biraz daha fazlaca toleranslı biraz da korumacı gözle bakarak taraf oluyorsunuz. Onların hatalarını görmezden geliyorsunuz. İlerde çok büyük sorunlara neden olacağını bilseniz de. Okullarımızda bu konu ile ilgili örnekleri yıllardır yaşıyoruz. Onların hatalarını görür görmez uyarıyor bir daha yapmamaları için dikkat çekmeye çalışıyoruz.Hatta biraz daha ciddi olaylarda siz velilerimizi çağırıyoruz ki konudan sizlerin de haberi olsun ve ileride doğabilecek herhangi bir olumsuzluğa meydan vermeden, büyümeden önlem almak ve engel olmak için.

Siz anne ve babalar olayın iç yüzünü bilmeden gelir gelmez hemen bir anne baba iç güdüsü ile “benim oğlum, benim kızım asla böyle bir şey yapmaz, ya da çocuk değil mi bir kereden bir şey olmaz” Ne olur, asla bu iki cümleyi kullanmayın. Bu iki cümle daha doğamadan yok edilecek minik olayların büyüyerek karşımıza çıkmasına neden olmaktadır. Bundan cesaret alan çocuk artık anne babanın da desteğini alarak dahada cesaretlenmiş bir şekilde karşımıza çıkacaktır ve ilerideki hayatı için hiç de hoş olmayan olayların yaşanmasına neden olacaktır. Gelin bu anlattıklarımızı daha da somutlaştırmak için bir hikaye ile pekiştirelim.

ANNESİNİN DİLİNİ KOPARAN EVLAT

Üç beş yaşına gelen bir çocuk komşunun yumurtasını çalıp annesine getirir. Haram, helal bilmeyen cahil ana, yumurtayı çocuğun elinden alır ve çocuğuna bir aferin çeker ve;

– Benim akıllı oğlum, aferin diyerek çocuğunun başını okşar. Çocuk, artık her gün veya gün aşırı komşuların yumurtalarını eve getirmeye başlar. Bir gün böyle, iki gün böyle derken seneler geçer. Çocuk yaşına göre hırsızlığı da ilerletir. Yumurtadan tavuğa, tavuktan horoza, horozdan koyuna, koyundan kuzuya derken bir haramzâde olur çıkar. Eski zamanın çocuğu şimdi çevresinin bir numaralı ve azılı eşkıyalarından olur. Artık bu eşkıyayı kimse durduramaz bir hale gelir. Hırsızlıklar, eşkıyalıklar derken bir gün büyük bir cinayet işler. Kanun bunun yakasına yapışıp idama mahkum eder.

Oğlunun idam haberini dinleyen ana, mahkeme salonunda feryadı basar. Saçını, başını yolar. Aman hakim bey, biricik oğlumu bağışla, benim hayatta ondan başka kimsem yok diye yalvarır.

İdam mahkumu eşkıya evlada sorarlar, son bir arzun var mı? Eskiden beri idam mahkumlarının son arzularını yerine getirmek adet olduğu için bunun da son arzusu sorulur. İdam mahkumu genç:

-Bir tek dileğim var. Sevgili anacığımın o mübarek dilini öpmek isterim, izniniz olursa bu arzumu yerine gelsin diye rica eder.

Mahkumun isteği yerine getirilmek üzere annesi getirilir;

Benim sevgili oğlum, dilimi son bir defa öp bakayım diyerek dilini uzatır.

Eşkıya evlad, anasının dilini iki dişlerinin arasına alır. Öyle bir ısırır ki, anasının dilini kopartır atar.

Orada bulunanlar, Ne olacak eşkıya evlat! Bunca cinayetler yetmiyormuş gibi bir de anasının dilini kopardı derler.

İdam mahkumu genç:

-Ey burada toplanan insanlar! Bilmeden boş yere konuşmayınız. Benim burada idama mahkum oluşumun sebebi anamın o dilidir.

Herkes hayretle sonunu dinler. Genç mahkum devam eder:

-Ben, çocukluğumda komşumun yumurtasını çalıp getirdiğimde anam bana aferin çekti, yumurtayı alıp başımı okşadı. Eğer, o zaman beni terbiye edip men etseydi, bugün bu ölüm cezası bana gelmeyecekti, der.

Lütfen aynı hataya bizler de düşmeyelim. Onların çocuk olduğunu, her an hata yapabileceklerini bilelim ve önlemlerimizi zamanında alalım. Yaptıkları olumsuz davranışlarda onları uyarırken aynı zamanda da lisanı hal ile yani kendi yaşantımız ile onlara örnek olalım. Unutmayın onlar söylediklerimize değil yaptıklarımıza bakarlar ve onları örnek alırlar. Yoksa farkında olmadan koruma içgüdüsü ile iyilik edecek iken en büyük kötülüğü yapmış oluruz.

Facebook Yorumları

0.01.1972 Tarihinde Yozgat Saraykent Ozan Kasabası’nda doğdu. İlköğrenimini kasaba da tamamladı.1983 yılında Vakıflar Yurdu sınavını kazanarak Yozgat Vakıflar Yurdu’nda parasız yatılı hakkı kazandı.Orta okulu Yozgat ta şimdiki ismi Celal Atik İlköğretim Okulu eski ismi Merkez Ortaokulu’nda,Lise öğretimini de Yozgat Lisesi’nde tamamladı. Lisans Eğitimini Gazi Üniversitesi Kırşehir eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünü bitirerek 1994 yılında mezun oldu.İlk görev yeri olan Ağrı İli Patnos ilçesi Ergençli Köyü İlkokulu’nda üç yıl Müdür yetkili sınıf öğretmeni olarak görev yaptı.Burada çalışırken vatani görevini kısa dönem olarak Hatay Yayladağı ilçesi 3.Hudut Taburu’nda Türkiye’nin en güney uç noktası olan Topraktutan ve Kızılçat karakollarında tamamladı. 1997 yılında Saraykent İzibüyük İlköğretim Okulu’na Sınıf Öğretmeni olarak atandı.Burada altı yıl sınıf öğretmenliği yaptı.2002 Yılında yöneticilik seçme ve değerlendirme sınavlarını kazandı.2003 Yılında Saraykent İlköğretim Okulu’na sınıf öğretmeni olarak atandı ancak bu okulda sadece üç hafta çalışarak Dedefakılı İlköğretim Okulu’na Okul Müdürü olarak atandı.Burada 7 yıl yöneticilik yaptı. 2005 yılında girmiş olduğu Uzman Öğretmenlik sınavını kazanarak Uzman Öğretmen oldu.04.01.2008 tarihinden 13.09.2010 tarihine kadar Okul Müdürlüğünün yanında Saraykent İlçesi Avrupa Birliği Projeleri,Stratejik Planlama ve Okul Gelişim Programı İlçe Koordinatörü olarak görev yaptı. 13 Eylül 2010 tarihinde Sorgun-Bahadın Şehit Ali Akdoğan İlköğretim Okulu´na yönetici olarak atandı ve halen bu görevini sürdürmektedir.01.07.2014 tarihinden itibarende ortaokul müdürlüğü yanında Bahadın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğünü yürütmektedir.08 Ekim 2012 tarihinde ise yan alanı olan Sosyal Bilgiler Öğretmenliği branşına geçti.Evli,Alperen ve Buğra Kağan adında iki erkek çocuğu var. Yurtdışında;İtalya,Fransa,İspanya,Belçika,Lüksemburg,Hollanda,Almanya,İsviçre,Gürcistan ve Avusturya da turistik amaçlı gezi ve incelemelerde bulunmuştur.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.