1. Anasayfa
 2. Değerlendirmeler

Bilimsel Yöntemlerin Eğitimde Kullanılması

Ar-ge yani araştırma geliştirme çalışmalarının eğitimde kullanılması konusunda, araştırmalardan edindiğim bilgiler ile sahada (okullar) olan durumu göz önünde bulundurarak ar-ge faaliyetlerinden okullarda nasıl faydalanılmalı sorusuna cevap aramaya çalıştım.

Bilimsel Yöntemlerin Eğitimde Kullanılması
1
0.0

  Ar-ge yani araştırma geliştirme çalışmalarının eğitimde kullanılması konusunda, araştırmalardan edindiğim bilgiler ile sahada (okullar) olan durumu göz önünde bulundurarak ar-ge faaliyetlerinden okullarda nasıl faydalanılmalı sorusuna cevap aramaya çalıştım.

  Okullarda hem yöneticiler,hem öğretmenler çok farklı konularda geniş bir yelpazede değişik değişik problemlerle karşılaşmaktadır.Bu problemlerin yönetilme sürecinde sık sık bilim ve/veya bilgi desteğine ihtiyaç duyulmaktadır.Bu minvalde MEB öğretmenlerin kariyer basamakları sınavı için hazırlanan kitapta  Prof. Dr. Ebru KILIÇ ÇAKMAK ve Prof. Dr. Serçin KARATAŞ hocalarımızın tespitleri şu şekildedir:

  Sınıfımızda derse katılmayan bir öğrenci ile ilgili başka bir meslektaşımızın görüşünü alabiliriz. Böylece duyularımızla ortaya çıkan durumu başka bir meslektaşımızın hissettikleri ile doğrulamaya çalışırız. Oysa öğrencinin o gün yaşadığı münferit bir durum olabilir. Hasta olabilir, arkadaşları ile bir sorun yaşamış olabilir. Öğrencinin bu durumunu genellemek mümkün değildir. Bu nedenle, güvenilir bilgiye sahip olmak için uzman görüşüne başvurulabilir. Belki de danışmamız gereken belirli bireyler, alanlarında uzman olanlar, öğrenmeye meraklı olduğumuz konu hakkında çok fazla bilgisi olan insanlar vardır. Dersine girdiğimiz sınıf ile ilgili uzman olarak gördüğümüz kişi o sınıfın sınıf öğretmeni olabilir veya rehber öğretmen de olabilir. Bu kişilerle görüşebiliriz ancak bu kişilerden alacağımız cevaplar öğrencimizin neden derse katılmadığı noktasında bize net bir açıklama sağlamayabilir. Bilgi edinmenin bir diğer yolu da mantıktır. Mantık, kavramları, kavramlardan oluşturulan önermeleri, içeriğinden bağımsız akıl yürütmeleri ele alır. Tüm canlılar ölümlüdür. Ebru bir canlıdır. O halde, Ebru ölümlüdür. İlk iki ifade doğru olduğu sürece, üçüncüsü de doğru olmak zorundadır. Dolayısıyla mantık da her zaman bizi güvenilir bilgiye ulaştırmayabilir. Doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmanın en temel yolu araştırmadır, bilimdir ve bu süreçte bilimsel yöntem kullanılır. Bilimsel yöntem, bir problemin veya sorunun belirlenmesi ile başlayan verinin toplanması, analiz edilmesi ve ulaşılan sonuçların yorumlanması ile tamamlanan bir süreçtir. Öğretmenin sınıfında derse katılmayan veya başarısında düşüş gözlemlediği öğrencisi hakkında yargıda bulunabilmesi için sistematik olarak veri toplamış olması gerekirdi (Büyüköztürk, Kılıç Çakmak, Akgün, Karadeniz, Demirel, 2022). Bilimsel yöntem, bilimlerin ortaklaşa kullandıkları betimleme ve açıklama yollarını kapsayan bir yanı ile eylemsel diğer yanı ile düşünsel bir süreçtir.”

  depositphotos 74602773 stock photo mosaic human brain and colorful | Eğitim Her YerdeYukarıdaki metin incelendiğinde aslında okullarda yaşanılan süreçler ile ilgili de bilimsel yöntemlerin biz öğretmenlere en faydalı ya da en doğru veriyi bulmamıza yardımcı olacak yöntemler olduğunu görüyoruz. Bu durum bize şunu gösteriyor;

  Aktif olarak derse giren,sınıfa giren öğretmenlerimizin de, yönetim kademelerinde çalışan öğretmenlerimizin de ar-ge çalışmaları konusunda bilgi sahibi olmalarının onların çalışmalarını kolaylaştıracağını anlıyoruz. Kariyer basamakları kitabında ar-ge konusunun da olması Bakanlığımızın verdiği önemi ve elbette farkındalığı göstermektedir.

  Son Söz;

  Ar-ge araştırma geliştirme yetkinlikleri ile ilgili olarak öğretmenlerimiz eğitimlere alınmalıdır. Ar-ge konusunda yetkinlik kazanan öğretmen eğitim ve öğretim faaliyetlerinde yeni kazandığı yetkinlikleri kullanacaktır. Eğitim öğretimin bir numaralı aktörleri öğretmenlerdir. Bundan dolayı öğretmen yetkinlikleri bir başka deyişle öğretmen kalitesi eğitimde başarılı olmanın başlangıç noktasıdır.

  logo 2 | Eğitim Her Yerde

  Facebook Yorumları

  Teknik Eğitim Fakültesi mezunu ,25 yıllık eğitim yöneticisi, Farklı platformlarda yazılar yazar, "Meslek Liselinin Kariyer Yolu" ve "Eğitimcinin Penceresinden" adlı kitapların yazarı. Okuyan, düşünen, sorgulayan ve üreten bir "EĞİTİM UZMANI"

  Yazarın Profili
  İlginizi Çekebilir

  Yorumunuz

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yorumlar (1)

  1. Bilimsel yöntemlerin okullardaki saha çalışmalarında da yoğun kullanılması önemlidir.

  Yorumunuz

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.