Bilinmeyen Zafer: Sakarya Meydan Muharebesi 98 Yaşında

“Hatt-ı müdafaa yoktur; sath-ı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır” cümlesinin Atatürk tarafından dünya savaş literatürüne kazandırıldığı, Atatürk’e Gazilik ve Mareşal unvanını kazandıran, öldü dedikleri yerden dirildiğimiz ve topraklarımızı koruyan zafer: Sakarya Zaferi kutlu olsun.

Rivayet odur ki, zamanın birinde Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı Turgut ÖZAL, Japonya’ya bir ziyaret gezisinde bulunur, Japonların vatanseverliği ve teknolojideki gelişmelerine hayret ederek yanındaki yetkiliye sorar: ”Bunun sırrı nedir, bu başarıyı nasıl yakaladınız.”, yetkili şöyle cevap verir: “Biz her çocuk ilkokula başladığında Hiroşima’ya götürür ve tarihi görmelerini anlamalarını sağlarız. Gerisi kendiliğinden gelir.”. Sanki koskoca Cumhurbaşkanımız bizim tarihimizi bilmiyor da “Biz nereye götürsek acaba diye” sorar, Japon yetkili cevap verir “Çanakkale’ye götürün efendim.” der. Pek inandırıcı gelmez bu hikaye bana ama alınacak ders vardır. Evet her Türk gencinin Çanakkale’yi görmesi gerektiğine inanırım ama her Türk gencinin şunu bilmesi gerekir, “TARİHİNİ BİLMEYENENİN COĞRAFYASINI BAŞKALARI ÇİZER”. Kurtuluş savaşımızın kahramanlarından Kazım Karabekir Paşa’nın ansiklopedi niteliğinde bir sözü vardır: ”El beynin bildiğini alkışlar”.

Asıl yüreğimi acıtan, uykularımın bölünmesine sebep olan ve bunları yazmama neden bir durum var ki, biz Türk halkı olarak 22 gün 22 gece süren, dünyanın en uzun meydan savaşını vermiş, dirilmiş sonra bu zaferi unutmuşuz. Bu çok yürek yakıcı bir durum. Şükürler olsun ki, Allah nasıl ki kulu kula sebep koyuyorsa bu dünyada nasıl ki ölülere minnet duyuyorsak, dünyadaki yaşam amacını Sakarya’nın tanıtılmasına sebep gören, canlı iken minnet duymamız gerek bir insan var; Emekli Albay, Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Genel Koordinatörü Kadim KOÇ. Nasıl ödenir hakkı bilmem ama yaptıkları takdire şayandır. Eminim ki o topraklarda şehit olan binlerce can Kadim Bey’in yüreğinde can olup atıyorlar. Kadim beyin yaptıklarının büyüklüğünü ev kendisinin ne kadar fedakâr olduğunu anlamanız açısından, babalar gününde sosyal medyada yazdığı mesajını sizlerle paylaşmak istiyorum: “ Her zaman olduğu gibi babalar gününde oğlum uyurken evden çıktım. Nerelere gittiğimi birçoğunuz biliyorsunuz. Hafta sonralarını unuttum ama artık özel günleri de unutmaya başladım. Bugün üç yerde olmam gerekiyordu, fakat ben yine araziyi seçtim.”.

Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezinin koordinatörlüğünde, 13 Eylül Sakarya Zaferi’nin 98. yıl dönümü dolayısıyla, 3-7 Eylül 2019 tarihinde “Diriliş Yolu Yürüyüşü” gerçekleştirildi. Bu yapılan bir ilkti ama o kadar kutsal o kadar önemli idi ki, yürüyüş yolunda atılan her bir adımın, o emeklerin karşılığı yok, kendim adına ülkem adına orada şehit düşüp, bedenini toprak yapmış, o toprağı da bize vatan olarak armağan eden her can için onlara teşekkür ederim.

Savaşlar yurt kuran ve yurt koruyan olmak üzere ikiye ayrılır, Malazgirt Savaşı yurt kurmuş, Sakarya Meydan Muharebesi o yurdu korumuştur. Viyana önlerinden Ankara Polatlı’ya kadar aralıksız toprak kaybetme ve geri çekilme, Sakarya zaferi ile öldü denilen yerden dirilen Türk halkı tarafından burada son bulmuştur.

Turgut Özakman’a göre Sakarya, Türklerin Avrupa’dan Asya’ya sürülmeleri sürecinde son çizgidir ve çekiliş Sakarya’da sona erer. Sakarya, Türkiye için bir kader savaşıdır. Emperyalizmin Sevr Antlaşması’nı Ankara’ya silah zoruyla kabul ettirmek için görevlendirdiği Yunan ordusunun taarruz azmi burada kırılmış, Türk taarruz süreci başlamış, kısaca tarihin akışı tersine çevrilmiştir. EN BÜYÜK SAVAŞLARDAN BİRİDİR. Bu sebepledir ki tarihçi Arnold Toynbee bu savaşı ‘20. Yüzyıl’ın en büyük savaşlarından biri’ olarak nitelemektedir.

Ben tatil değil tarih bilinci oluşsun diye, o topraklara her 23 Nisan ve 19 Mayıs tarihlerinde öğrenci götürürüm. Şükürler olsun ki bir nebze üzerime düşeni yapıyorum. Umarım 100.yılını coşku sevinç ve Sakarya’nın hak ettiği gibi kutlarız. Uzak diyarlardan gelmiş, Sakarya boylarında can vermiş nice şehitlerimizden ve gazilerimizden Allah razı olsun. Hakları ödenmez.

Facebook Yorumları

1 yorum

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.