Bilmece Eğlence İnovasyon

BİLMECE BİLDİRMECE CAM ÜSTÜNDE KAYDIRMACA…

Dilimizin güzel eserlerinden biri olan bilmecelerin, inovatif düşünmeye katkısı olduğunu düşünmüş müydünüz?

Eski çağlardan beri hoşça vakit geçirme aracı olarak kullanılan bilmeceler, yaratıcılığı tetikleyen önemli bir edebiyat türümüzdür. Bilmeceler doğası gereği, alışılmışın dışında ve çok yönlü düşündürür. Zekâ ve yaratıcılık örneği olan bilmecelerde, anlatılmak isteneni ipuçlarından yola çıkarak bulmak vardır.

Örneğin;

* Az gitti, uz gitti, dere tepe düz gitti/ Altı ay bir güz gitti; uyanınca hep bitti.

Bilin bakalım bu ne?
Az gidip uz gidilecek uyanınca hep bitecek….düşünün.
Yanıtı sayfa sonunda bulacaksınız.
İpuçlarından yola çıkarak yanıtı aramak parça-bütün, soyut- somut arasında ilişki kurulmasını sağlayarak, düşünme becerilerimizin gelişmesini sağlar.
Her yaşa uygun olan bilmeceler bizi bazen şaşırtır bazen gülümsetir. Tüm bunların yanında mutlaka düşünmeye sevk eder.

** Kıvrımlı kaşık, Duvara yapışık

*** Yer altında kırmızı minare

Söyleneni belli olmayan bilmeceler, kişilerin durumlar arasında bağlantı kurma becerisini de geliştirerek düşünce derinliğini geliştirir. Çünkü bir bilmecenin yanıtının aranması, çağrışımsal düşünmeyi sağlayarak yine yaratıcı düşünmeye katkı sağlar.

**** Ufacık mermer tası, İçinde beyler aşı, Pişirirsen aş olur, Pişirmezsen kuş olur.

Bilmeceler aynı zamanda harika bir dikkat çalışmasıdır. Bilmecenin yanıtının bilinmesi, yaşam deneyimlerimize, bilgi birikimimize ve bir o kadar da hayatta dikkatimizi vererek yaptığımız gözlemlere bağlıdır. İyi gözlem yapma alışkanlığı olan kişiler yanıtları daha kolay bulur. Daha önceden bildiğiniz gibi ,dikkatle inceleme sonrasında elde edilen gözlemler zamanla birikerek güçlü esin kaynaklarına dönüşür.

Son yıllarda eski bilmecelerden farklı bir tarz olarak zıpır bilmeceler ortaya çıktı. Önceleri duvar yazıları olarak ortaya çıkan bu tarz, özellikle gençler tarafından oldukça benimsenerek kullanımı yaygınlaştı.

Hangi macunla diş fırçalanmaz.

– Lahmacunla.

Denizler niçin tuzludur?

– Balıklar kokmasın diye.

En güzel kokan fil hangisidir?

– Karanfil.

Hangi top zıplamaz?

– Kartopu.

Ateş olmayan yerde ne olmaz?

– İtfaiye

Hangi havada kar yağmaz?

-Oyun havası

İster eskiden beri söylene gelen klasik tarzda olsun, ister yeni tarz zıpır bilmeceler olsun yanıt ararken düşünmek yaratıcılığı geliştirir.
Bağlantı kurdurması, alışılmışın dışında ve çok yönlü düşünmeye sevk etmesi bakımından da bilmeceler;insanın zekâsını, yaratıcı düşünceyi, hayal gücünü bilemeye yarar.

İncelikli gelişmiş bir zekâ ve iyi bilenmiş bir hayal gücü, inovasyonun başlangıcı için gerekli olan inovatif fikirleri kolaylıkla yakalar.

Gel sen de günlük yaşamında, istediğin tarz bilmecelerden ezberle ve arkadaşlarına sevdiklerine sor. Bunu yaparken hep birlikte gülebilir ve düşünebilirsiniz.

Belki birlikte kendi zıpır bilmecenizi yazarsınız ..kim bilir

*(rüya) **(kulak)***(havuç)****(yumurta)

Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.