1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Bilmemek Ayıp Değil Öğretmenim


0

Beş yaşında başladığım okul hayatımda ne olacaksın büyüyünce sorusunun tek cevabı vardı ben de ÖĞRETMEN… Ağabeyimle ben 8 yaşındayken plan bile yapmıştık tam tamına hesap tuttu yıl 2001 ve ben öğretmendim. Sınıfa girdiğim ilk andaki heyecanı unutamıyorum. Ama unutamadığım bir şey daha var ki 40 dakikanın ne kadar uzun olduğu. Bir öğretmenin ilk yılllarında hele bayansa ve çok yumuşak bir yapıdaysa ipleri öğrencilerin eline vermişse en önemlisi derse girerken hazırlıksızsa… Neler olabileceğini tahmin edebilenler vardır. İlk ders sessizdir çoğu öğrenci öğretmeni tanıyıp ona göre koca bir yıl yaşanacaktır çünkü. Ve olanlar.. Sevgiyle heyecanla başlayan yıl bağıra çağıra devam eder. Anlatılması işlenilmesi gereken konulara inat öğrencilerin ilgisi hep başka yerlerdedir. Teknolojinin de çok gelişmediği yıllar olunca tek materyal ders kitabıysa işiniz daha da zordur. Sonraki yıllarda çoğu öğretmen her zorda kaldığında film açar çünkü çok rahat ve güzel bir ders geçirir böylece. Zar zor geçen bir dönemde bir de müfettiş gelmişse dersinize haritada Yugoslavya’yı bulamayan öğrenciler bir yana siz dahi bilmiyorsaniz Sırbistan Karadağ’ı gostermeleri gerektigini mesela Trablusgarp’ın şimdiki Libya olduğunu bilmiyorsanız. En önemlisi bilmemenin değil ama öğrenmemenin kötü olduğunu bilmiyorsanız.

Yıllar bir şekilde geçer dersine heyecanla hazırlanan öğretmen konulara hakimdir artık. Derse girdiğinde mutlaka harita slayt video eğitici oyun da ayarlamıştır, konuyla ilgili yüzlerce soru da çözmüştür. Kendine güveni tam öğretmen çok güzel ders anlatan dersi çok eğlenceli geçen öğretmen olmuştur artık.

Bilgisizliğimi utanarak yazsam da o pırıl pırıl öğrenciler öğretti bana öğrenmenin heyecanını, güzelliğini hayata anlam kattığını. Arada fıkra ve esprilerle süslenen ders sonunda size güvenen sizi seven sizi arkadaş ve sırdaş olarak gören binlerce öğrencinizin olması. Unutulmayan çok sevilen bir öğretmen olmanın sırrı geç vakitlere kadar çalışılan hazırlanılan konular, sabahında bilgisi ve kendine güveni tam öğretmen, mutlu heyecanlı eğlenceli dersler..

Ben sevdim bu mesleği, öğrencilerimi, onlarla yeniden birçok şey öğrenmeyi, anladım ki sevgiyle başlarmış öğrenme isteği..

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.