Bir Dizi Hayat

Bismillahirrahmanirrahim.

Allah’ın merhameti ve affediciliği duasıyla..

Yazmanın bana her zaman keyif verdiğini ve ufkumu açtığını düşünürüm. Bu sebeple ilgimi çeken öncelikle ahlak ve sosyalite konularında gözlem ve araştırma yaparak okurların istifade etmesine vesile olmaktan gurur duyarım. Nacizâne yazımı okumanız ve okuduğunuzda sizin gönlünüze, aklınıza, ruhunuza dokunması beni mutlu edecektir.

Toplumumuzda fark etmeden dahil olduğumuz bir popülarite mevcut: diziler. Hayatın gerçekliğinden olabildiğince uzaklaştığımız, izlerken kendimizi kaybedercesine ve kurgulanan olayları sanki biz yaşıyormuşcasına bizleri etkileyen diziler, ele alınması ve gözden geçirilmesi gereken en önemli ahlaki çöküş sebeplerimiz arasındadır.

Özellikle gençlere yönelik çekilen diziler okul hayatını baz alarak toplumsal çöküşü kökünden etkilemeyi hedefliyor. Lise çağındaki çocukların realiteden uzak hayal dünyası içinde bir hayat sürdürme çabaları, izledikleri dizilerde maddi olarak üst segmentte olan, hayata dair hiç bir kaygısı olmayan ve sadece ânı yaşayan akran karakterlerini örnek almaları, gençlerimizin gelecek yaşantısını etkilemekte doğal olarak toplumsal geleceğimizi de aynı boyutta etkilemektedir.

Dizilere baktığımda önemli bir çelişki görüyorum. Her zaman birlik ve beraberlik duygularını had safhada yaşayan bir toplum olarak dizilerdeki amansız çelişkiyi fark etmiyoruz bile.

Maddi-manevi uçlarda yaşanan hayatlar,

Gelecek kaygısı olmayan insanlar,

Ve bu insanların arasındaki ayrımcı iletişim,

toplumsal gerçekliklerimizle tamamen alakasız düsturlardır.

Dizilerde bu tarzın yansıtılması, sorunları çözüme kavuşturmak amacıyla yapılsa ve dizi sonunda gerçekten bozulan bir şeylerin tamir edildiğini görmek beni ve bizi mutlu edecek.

Yasak aşkların yaşandığı, zengin-fakir sevdaları ve bu sevdalar içinde yaşanan büyük problemler, hesapsızca para harcamalar, her daim zevk ü sefa içinde bir hayat..

Düşünün hangimizin hayatını yansıtıyor bunlar? Hangimizin değerleriyle örtüşüyor? Hangimizin inançlarına uygun?

Son şık: Hiçbirimizin.

Medyanın bu büyük gücünü kullanarak şanlı tarihimizi, zengin kültürümüzü ve örflerimizi canlı tutarak özümüzden dönmemek de yine bizlerin elinde.

Allah’a emanet..

Hafize Beyza BİLGİ

Eğitimci-Yazar

Facebook Yorumları

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.