1. Anasayfa
  2. Makaleler

Bir Mutluluktur Başarmak


1

Başarmak en genel tanımıyla çaba harcayıp, uğraşıp olumlu sonuçlar almaktır. Başarmak için olmazsa olmaz bir kavram çalışmaktır. Evet çalışmak olmazsa olmazdır ama çok sevildiği de söylenemez. Günümüzdeki beklenti emek harcamadan, çabalamadan başarı elde etmek üzerine kurulmuş yanlış bir tutumdur.

Biz eğitimciler öğrenciye eğitim vermeden önce başarmanın verdiği mutluluğu yaşatmalıyız. Başarmanın verdiği mutluluğu bir kez yaşayan öğrenci artık başarıyı hayatının merkezine alacaktır. Başardıkça mutlu olacak, mutlu oldukça başaracaktır. Sürekli öğrencilerimizi bilgi ile donatmak için çabalıyoruz. Müfredat kapsamını genişletiyor, yeni yöntem ve tekniklerle eğitim kalitesini arttırmaya çalışıyoruz. Bunların hepsini belki de daha fazlasını elbette yapmalıyız ancak asıl üzerinde durulması gereken konu hayat boyu öğrenme, öğrenme sonucunda elde edilen başarı ve başarının verdiği mutluluktur. Öğrenci başarmaya istek duyarsa hangi yöntemi uygularsak uygulayalım öğrenme gerçekleşecektir. Şöyle bir düşünürsek, emekleyen bir bebeğin ilk adımını attığında gösterdiği başarı karşısında duyduğu mutluluk tarif edilemez. Birinci sınıfa başlayan bir öğrencinin ilk kelimesini okuma başarısı karşısında duyduğu mutluluk da öğrenci için farklı bir deneyimdir. Aynı şekilde üniversite başarısı, bir meslek edinme başarısı karşılığında duyulan mutluluk her şeye değer. Buraya kadar olan süreci ve başarılar sonucunda elde edilen mutluluğu çoğumuz yaşamıştır. İşte bir meslek sahibi olup para kazanmaya başlamak artık başarmak ve mutlu olmak için zamanın geçtiği anlamına gelmemelidir. Hayat boyu öğrenme prensibine sahip insanlar bir meslek sahibi olsa bile üretmenin mutluluğunu her daim yaşamak isterler.Başarmak ve başarmanın verdiği mutluluğu yaşamadan hayat anlam kazanmaz.

Sizlere daha önce eTwinning Proje çalışmalarımın olduğunu yazmıştım. eTwinning, öğretmen ve öğrencilerin tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak çalışmalar yaptığı bir platform. Ben de bu platformla geçen yıl tanıştım. Geçen yıl bir dönem çalıştığım bir okulda öğrencilerimin keyifli çalışmaları ile bir proje yürüttük. Hem öğrencilerim, hem ben hem de okuldaki diğer öğretmen arkadaşlarımla keyifle resfebeler yaptık. Gerçekten eğlendik. Öğrencilerim eğlenerek öğrendiler diyebilirim. Proje bitimlerinde başarılı bir çalışma yaptığını düşünen öğretmenler Ulusal Destek Servisine kalite etiketi başvurusu yapabilirler. Evet ben de kalite etiketi başvurusu yapan öğretmenlerden biriydim ve bugün proje çalışmalarımdaki başarının verdiği mutluluğu kalite alarak taçlandırmanın gururunu yaşıyorum. Başarmanın verdiği mutluluğu paylaşmak istedim. Paylaşayım ki başarmanın verdiği mutluluğu herkes yaşasın, yaşadıkça daha çok başarmak istesin.

Başarmanın verdiği mutluluğu yaşamanız ve yaşatmanız dileğiyle…

Facebook Yorumları

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar (1)

  1. Tebrikler öğretmenim.

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.