1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Bir Sınavın Daha Sonuna Geldik

Bir Sınavın Daha Sonuna Geldik
0

Bir sınavın daha sonuna geldik, yine şunu anladık ki dersi derste dinleyen, not tutan, tekrar eden, bol bol soru çözen, kendine zaman ayıran, kitap okuyan öğrencilerin başarılı olduğu, özel okul, kurs merkezi ve özel ders sarmalında koşturan öğrencinin başarısız olduğunu gördük.

Sınav sonrasında aklımızda kalan tek soru ise at sorusu; aslında tüm bir yılı özetleyen soru, bu soru.

1. Atın sol arka ayağı yerde ve diğer ayakları havada

2. Atın sağ arka ayağı ve sol ön ayağının yere bastığı

3. Atın sağ ön ayağının ve çaprazında bulunan ayağın yere basıyor olması

4. Atın tüm ayaklarının havada olması,

Peki bu atın hiç mi dört ayağı yere basmıyor?

İşte sınava hazırlanan çoğu öğrenci atın bu yürüyüşünün bir parçası aslında,

Dört ayağı yere basan, emin adımlarla yavaş yavaş ilerleyen öğrencilerin başarılı olduğu bir sınav. Özellikle bu yıl sınava hazırlanacak öğrencilerimize şunu söyle bilirim: Değerli öğrenciler, sınav sistemi çok basit ve kolay, nedeni 8. Sınıf konularından oluşması, tek yapmanız gereken adım adım ilerlemeniz. Şimdi sizlere 10 tavsiyem.

1. Dersi çok iyi dinlemeniz, çünkü ders derste öğrenilir.

2. Ders esnasında mutlaka not tutmanız.

3. Akşam eve gittiğinizde önce notlarınızı okumanız sonra soru çözmeniz

4. Anlamadığınız konunun önce notlarını kontrol etmeniz yine anlamadıysanız internetten o konuyu tekrar etmeniz, hala anlamadıysanız okula geçer geçmez öğretmeninizden yardım istemeniz. Anlamadığımız konu kalmasın!!!

5. Günlük soru çözmeniz, ilk etapta günde 100 soru bile fazla gelecektir, sonraları yavaş yavaş artırınız, kasım ayında günde 250-300 soruya çıkaracaksınız, böylece sınava yaklaştıkça günlük soru çözüm sayınız 350-400 soruya çıkacaktır. Çözemediğiniz soruları mutlaka öğretmeninize çözdürünüz.

6. Kendinizi sürekli motive ediniz. Zaman zaman kendinizi çaresiz, sıkıcı bir durumda bulacaksınız bu sınava hazırlanan tüm öğrencilerde görülebilir,o zaman hemen yardım isteyebilirsiniz.

7. Yeni nesil soruları kafanızda büyütmeyin, yeni nesil sorularda yapmanız gereken en önemli şey, soruyu yavaş yavaş okuyup, adım adım ilerlemektir.

8. Birinci dönem haftada bir deneme sınavı, ikinci dönem ile bunu haftada ikiye çıkarmak ve unutmamanız gereken en önemli şey adı üzerinde olduğu gibi deneme sınavı, sınavınız kötü geçtiğinde üzülmektense nerde hata yaptım deyip yanlış soruları doğruya çevirmek sizi ilerletecektir.

9. Kendinize zaman ayırın, müzik aleti çalıyorsanız çalmaya devam, spor yapıyorsan spora devam ediniz. Mutlu olduğunuz şeyleri yapmaya devam ediniz.

10. Son olarak akıllı telefondan, sosyal medyadan uzak durunuz. Fazla zaman harcamayınız.

Değerli öğrenciler koşmadan önce, dört ayağımızın yerde olduğunu unutmayalım, önce arka bacağınıza basıp, öne doğru bir hamle, tam hızlandığında dört ayağınızın yerden kesildiğini göreceksiniz. İşte o zaman hedefinize doğru ve hızlı bir adım attığınız görülecektir. Şimdi var mısınız bu yarışa, bizler bu yarış için yanınızda olmaya çoktan hazırız.

Diyarbakır Yediiklim Okulları Genel Müdürü

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.