1. Anasayfa
  2. İyi Örnekler

Çizginin Dışındaki Öğretmenler 1: Dünyaya İlham Veren Öğretmen Nurten AKKUŞ

Çizginin Dışındaki Öğretmenler 1: Dünyaya İlham Veren Öğretmen Nurten AKKUŞ
0

‘’Hayatta en büyük mucize küçükken iyi bir öğretmene rastlamaktır.’’ Diyor Buket Uzuner.

Öğretmenlik; bir meslek dışında mukaddes bir görev, kutsal bir vazife, yüce bir anlam, bir tutku, bir aşktır. Ruhunla ve kalbinle vazifeni yaptığın zaman kıtalararası bir değişime öncü olabiliyorsun. Bahaneler üretmeden, şikâyet etmeden, ‘ama’lara sığınmadan, tüm imkansızlıklara rağmen yapabileceğinin inancını taşıyorsan doğru yoldasın demektir. İyi bir öğretmen bir köy için, bir şehir için, bir ülke için ve dünya için büyük bir şanstır. Yarınlarımızın umudu, gökyüzümüzün maviliği, yurdumuzun buram buram kokan çiçekleri çocuklarımız, yavrularımız, geleceğimiz, öğrencilerimiz için büyük bir mucize, büyük bir değer, fedakâr ve kahraman bir öğretmen olan Nurten öğretmeni anlatacağım sizlere bu yazımda.

Onun yaşam hikâyesi ve başarısı bu yazıya elbette sığdırmam mümkün değil ama yaptığı çalışmalarından bazılarını sizinle paylaşacağım. O, kayıtsız şartsız mücadele eden bir insan. O, yapamazsın diyenlere rağmen, engellere rağmen, duyarsız yöneticilere rağmen, destek vermeyen ailelere rağmen, sahip çıkmayan meslektaşlarına rağmen, kısıtlı imkânlara rağmen, önyargılara rağmen, zor şartlara rağmen, herkese ve her şeye rağmen hayalinin peşinde koşmaktan durmadı. Yılmadan, yorulmadan dirençle, azimle, inançla mücadele etmeye devam etti. Küçük bir köy okulundan dünyanın zirvesine uzanan bir başarı öyküsü onunkisi.

Şuan binlerce öğretmenin ilham kaynağı. İşini severek yapanların, şikâyet etmeden mücadele edenlerin, öğrencilerin düşlerini yarınlara taşımayı dert edenlerin, ülkesine sevdalananların, aşkla, tutkuyla görevini yapanların ilham kaynağı. Nurten öğretmenim, bir öğretmen isterse dünyayı değiştirebileceğini gösterdi hepimize. Severek ve inanarak işinizi yaptığınız zaman buzları eritip, dağları devrilip amacınıza, hayallerinize kavuşacağını gösterdi bize. Onu dünyanın en iyi insanı, en iyi öğretmeni arasına girmesini sağlayan nehir berraklığı kalbi, gök mavisi gönlü, mütevazi, samimi, içten ve sevgi dolu yüreğidir.

Gelin hep beraber bu büyük bir mucizeyi, bu muazzam başarı öyküsünü, tüm eğitimcilerin ilham kaynağı Nurten öğretmenimin hayatına tanıklık edelim:

Nurten ÖğretmenNurten Akkuş, Samsun /Türkiye doğumludur. “Ondokuz Mayıs Üniversitesi (Amasya Eğitim Fakültesi) ni” 2.likle bitirmiştir. 2. üniversitesini Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık, 3. üniversitesini Sosyoloji alanında tamamlamıştır. Yüksek Lisans alanı karakter ve değer eğitimidir. Köylerde öğretmenlik yapmasının ardından; Samsun’un küçük bir ilçesi olan Ayvacık’ta ilçenin ilk anaokulu olan ‘Ayvacık Anaokulu’nun kurucu müdürlüğünü yapmıştır.

Türkiye’nin en genç okul yöneticilerinden biri olarak başladığı yöneticilik görevini şu an Salıpazarı Anaokulu’nda sürdürmektedir. Hem eğitim hem de toplumsal alanda birçok proje gerçekleştirmiş, yaygınlaştırmış, farkındalık oluşturmuştur. Kendi okulu dışında; MEB, UNICEF, iş dünyası, kaymakamlık, belediye, STK, vakıf gibi birçok ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşların projelerinde yer almış veya proje yazarak koordinatörlüğünü yapmıştır. İhtiyaç sahibi öğrencilerin, kadınların ve köy okullarının eğitim-sosyal-ekonomik yönden desteklenmesi, erkek rol-modellerinin eğitime dahil edilmesi, yaşlılar, engelliler, lösemili çocuklar, ilçenin tanıtımı ve geliştirilmesi gibi birçok alanda çalışmalar gerçekleştirmiş ve ortak çalışmalarda yer almıştır.

Ulusal çapta başlattığı kampanyalarla ve gönüllü kişi ve kurumların destekleriyle gıda-giyim-eğitim-sağlık gibi alanlarda yardımlar elde etmiş, bu yardımları ihtiyaç sahibi ailelere ve çocuklara ulaştırmıştır. Gönüllü kişiler aracılığıyla üniversite öğrencilerine burs temin etmiştir. Kaymakamlık işbirliği ile ilçedeki hamile bayanlara evlerinde ziyaret edip, gezici aile eğitimleri yapmıştır.

Ayrıca ilçenin tanıtımı ve gelişimi için çalışmalarda yer almıştır. Kırsal bölgedeki kadınların sosyal ve kişisel gelişimleri için Türkiye’nin ilk gezici atölyesini kurmuş, birçok köylerdeki kadınlara eğitimler vermekte ve onları sinema, tiyatro ile buluşturmuş olup, kadınların yarım kalmış eğitimlerine devam etmelerine destek olmaktadır. Farklı alanlarda eğiticilik de yapan Nurten AKKUŞ; yönetici, aile, öğretmenlerimize eğitimler de vermektedir. Ülkemizin farklı bölgelerinde görev yapan öğretmenlerle şehit öğretmenlerimiz anısına ve geliri ihtiyaç sahibi çocuklara bağışlanacak bir

kitaplar yazmıştır. Yurtiçi ve yurtdışında birçok ülkede konferanslar vererek öğretmenler, öğretmen adayları, üniversite öğrencileri, kadınlar, iş dünyası gibi farklı alanlarda birçok kişiyle bir araya gelmektedir. Çalışmaları ile sadece öğretmenlere değil, kadınlara ve öğretmen adaylarına da ilham ve rol-model olmaktadır. O, öğretmenliği hayata dokunmak olarak görmekte olup; hem eğitim çalışmalarıyla örnek olurken, hem de toplumdaki insanların hayatlarında da fark yaratmayı amaçlamaktadır.

Çalışmalarıyla öğretmen, yönetici, kadın, genç rolleriyle ve sosyal sorumluluk gibi kategorilerde ulusal birçok ödülün sahibi olurken; 2018 yılında 173 ülke ve 30.000 ‘den fazla öğretmen arasından Dünyanın En İyi 10 Öğretmeni arasına girerek Eğitim Nobel Ödülü’ne aday gösterilen dünyadaki ilk ve tek Türk Öğretmen olma başarısını göstermiştir. 2019 yılında da Hindistan tarafından 12.000 öğretmen ve 73 ülke arasından Küresel Öğretmen Ödülü’ne layık görülmüştür. Aralık 2019’da da Dubai’de düzenlenen Küresel Eğitim Ödülleri’nde Dünyanın İlham Veren Öğretmeni Ödülü’nü almıştır.

2021 yılında Londra’dan Uluslararası Yaşam Boyu Ödülü’ nü kazanan ilk Türk Kadın oldu. Projeleri ve eğitim çalışmaları dünya çapında farklı ülkelerde de uygulanmaktadır. Ayrıca, Global Teacher Prize / Varkey Vakfı Eğitim Elçiliğini de yapmaktadır.

Nurten AKKUŞ, şu an Samsun’ un küçük bir ilçesi olan Salıpazarı İlçesi’ne bağlı Salıpazarı Anaokulu’nda görev yapmaktadır.

Başarı & Ödüller
*2021 Uluslararası Yaşam Boyu Başarı Ödülü
*2020 Yılın Öğretmeni Ödülü
*2019 Küresel İlham Veren Öğretmen Ödülü
*2019 Küresel Öğretmen Ödülü
* 2019 MEB Fark Yaratan Öğretmen
*2019 Yılın Öğretmeni Ödülü
*2019 MEB Yılın Fark Yaratan Öğretmeni Ödülü
*2018 Global Teacher Prize Top 10 Finalisti ( Tek Türk Öğretmen)
*En Başarılı Türk Genci Ödülü (120 ülkede başarılı gençlere verilen uluslar arası ödül )
*2018 Türkiye’nin Takdir Toplayan Yılın Kadın Unvanı

*2018 Meslek Onur Ödülü
* 2017 Yılı Türkiye’nin Geleceğe İz Bırakan 30 Kadını Unvanı
* 2017 Türkiye’nin En Yaratıcı 50 İsmi Unvanı
*2017 Yılı Eğitimde Fark Yaratan, İlham Veren 9 Türk Kadını Unvanı
* 2016 Yılı Eğitimde En İyiler Ödülleri halk oylaması ve jüri değerlendirmesi sonucu
“Yılın En Sıra dışı Eğitim Yöneticisi” Ödülü ve Unvanı
* 2016 Eğitimde En İyiler” Ödülleri Sosyal Sorumluluk Kategorisi Ödülü
* 2016 Yılın Eğitimde Başarı Ödülleri halk oylaması ile “Yılın Öğretmeni” Ödülü ve Unvanı
*2015 Sabancı Vakfı “Fark Yaratan” Unvanı
* 2015 Sosyal Medya Öğretmen Anketi “Türkiye’de Yılın Öğretmeni” Unvanı
* 2015 MEB Yılın Fark Yaratan Öğretmeni
* 2011 PDRDER Uluslar arası Empati Ödülü Adayı
* Valilik, İl MEM, Kaymakamlık, İlçe MEM Başarı Belgeleri
* Eğitim Seminerleri Belgeleri ve Plaketler
* Üniversite Ödülleri, Sempozyum Plaketleri ve Ödülleri

* Ondokuz Mayıs Üniversitesi / Amasya Eğitim Fakültesi Yüksek Onur Belgesi (Fakülte 2.liği)

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.