1. Anasayfa
  2. Bilgi Bankası

Çocuğumu Doktorculuk Oynarken Yakaladım!


0

Montessori, oyunu çocuğun işi olarak tanımlar. Oyun, çocuğun en doğal öğrenme biçimidir. Gördüklerini, merak ettiklerini, öğrendiklerini oyunlarına yansıtan çocuk bu şekilde kendisini ve çevresini tanır. Evcilik oynarken bebeğine ninni söyleyen, arabayla oynarken dütdüüttt sesi çıkaran, arkadaşıyla oynarken ‘Hayır, sen öğretmensin şimdi bana ödev vermelisin.’ diyerek öğrendiği öğretmen tanımını oyuna yansıtan çocuklar görüyoruz. Bu oyunların yanı sıra yine toplumca tepki gösterdiğimiz cinsel oyunları da oynayan çocuklarla karşılaşıyoruz. Cinsel oyunlar da diğer tüm oyunlar gibi doğal ve beklendik oyunlardır. Yaklaşık 3 yaş civarında vücudunu tanırken cinsel organlarını da keşfedip tanımaya başlayan çocuklar; evcilik, doktorculuk gibi oyunlarla birlikte tuvalete gitmeyi de oyun haline getirebilirler. Bu oyunlar sırasında çocuklar, kendi cinsel organlarını arkadaşlarına gösterebilir, arkadaşlarının cinsel organını görmek ve incelemek isteyebilir, birbirlerine dokunabilirler. Bazı durumlarda ise oyun bu amaçla başlamaz. Örneğin, oyun sırasında eve gelirken düştüğünü söyleyen çocuğa arkadaşı doktor olarak yardım etmek isterken oyunun seyri değişebilir. Anne babalar bu oyunlarla karşılaştıklarında verdikleri tepkilerin çok önemli olduğunu bilmelidirler. Çocuklar bu oyunun da diğer oyunlar gibi olduğunu düşünüp yetişkinler tarafından kötü, ayıp, yasak olarak algılanacağını düşünmezler. Dolayısıyla ebeveynler böyle bir oyunla karşılaştıklarında oyunu kesmek çocuğu azarlamak yerine oyunun yönünü değiştirmelidirler. Örneğin, eve gelirken düştüğünü söyleyen çocuğun tedavisine yardım edip normal oyuna devam etmelerini sağlayabilmelidirler.

Dikkat edelim!!

Çocukların cinsellik algısı yetişkinlerin cinsellik algısından farklıdır.
Çocuklar bu oyunları haz almak amacıyla değil meraklarının doğal sonucu olarak oynarlar ancak bu oyunlar sıklaştığında haz aldığını keşfedip sürekli bu oyunları oynamak isteyebilirler.
Cinsel oyunlar doğal ve beklendik oyunlardır. Ancak çocuk sürekli bu oyunları tercih ediyorsa, oyunlarında gerçek bir cinsel ilişkiyi canlandırıyorsa, dikkatini çekebilecek birçok oyun-oyuncak varken yine de bu oyunu oynamaya devam ediyorsa, arkadaşlarını bu oyunlar için zorluyorsa çocuk sıkı bir takibe alınmalı ve gözlemlenmelidir. Aile ve okul içinde yaşadığı bir durum buna sebep oluyor olabilir ve hatta çocuk istismara maruz kalmış olabilir. Bu durumda çok iyi bir gözlem yapıp gerekirse bir profesyonelden destek alınmalıdır.

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.