1. Anasayfa
  2. Makaleler

Çocuğunuz Birinci Sınıfa Hazır Mı?


0

Çocukların gelişimleri, ihtiyaçları ve eğitim hayatları yaz döneminde de anne babaları fazlasıyla meşgul etmekte ve düşündürmektedir. Özellikle birinci sınıfa başlayacak 6 yaş çocuklarının okula başlayıp başlamaması konusunda farklı sorulara muhatap oluyoruz.

Bu nedenle anne babalar çocuklarının okula başlamaya hazır olup olmadığını öğrenmek için farklı arayış ve çabalara girmektedir. Elbette çocuklar için uzun bir maraton sayılabilecek eğitim öğrenim hayatının ilk adımı sayılan birinci sınıf önemli bir dönemdir. Çünkü bu dönemde çocukların öğrenme, sosyalleşme ve iletişim becerileri gibi potansiyelleri ortaya çıkarken başarı ya da başarısızlık gibi gelişimsel görevleri de birinci sınıfa önemli ölçüde kazanmaktadırlar.

Bunun yanında hiçbir gelişim dönemi tek başına bireyin sonraki hayatı için referans olmaya yeterli olmayabilir. Belirli dönemlere gereğinden fazla önem verip odaklanılmasının da ailelerde ve çocuklarda çeşitli kaygı ve endişelere yol açtığını düşünüyorum. Örneğin; ergenlik dönemine aşırı odaklanılması ergenlik dönemi çocuklarında “ben haklıyım, her şeyi yapabilirim, çünkü ergenlik dönemindeyim” gibi bir yargıya neden olabiliyor. Ya da birinci sınıfa gereğinden fazla verilen aşırı önemin çocuklara yansıtılması, ailede bir seferberlik başlatılması çocuk için ciddi bir stres kaynağı olabilir. Çocuk birinci sınıfa yönelik anne babadaki aşırı endişe ve gayretten ya da ilgisizlikten endişe edip kaygı ve korku geliştirebilir.

Peki, hangi çocuklar birinci sınıfa başlayabilir? Hangi çocuklar başlamayabilir? Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğine göre; okula başlayacak çocuk, kayıt olacağı yılın 30 Eylül 2018 tarihi itibari ile 66. ayını tamamlamalıdır. Yani 66 ayı tamamlayan her çocuk okula kayıt olabilir. Fakat 30 Eylül 2018 tarihi itibari ile 66, 67 ve 68 aylık olup da çocuklarının okula hazır olmadığını düşünen anne babalar, okul idarelerine verecekleri dilekçe ile çocuklarının kaydını bir yıl erteleme hakkına sahip olurlar. 30 Eylül 2018 tarihi itibari ile 69, 70 ve 71 aylık olan çocuklarda ise anne babalar herhangi bir sağlık kuruluşundan, çocuklarının ilkokula başlamaya hazır olmadıklarına dair rapor alırlarsa 1 yıl erteleme hakkına sahip olurlar.  Birinci sınıfa kayıt edilmesi zorunlu olanlar ise 30 Eylül 2018 tarihi ile 72 ayı tamamlayanların (2012 Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayında doğanlar) birinci sınıfa kayıtları zorunludur. Çocukları 30 Eylül 2018 tarihi itibariyle 60 – 66 ay arasında olan anne babalar dilekçe ile talep etmeleri halinde çocuklarını okula kayıt ettirebilir.

Bu kararı verirken aileler çocuklarının bireysel farklılıklarını mutlaka göz önüne almalıdır. Eğer yukarıdaki takvimden okula başlamaya uygun olan çocukların belirgin bir engeli, hastalığı veya gelişim yetersizliği yok, bir yıl da ana sınıfına gitmiş ve sosyal becerileri (iletişim, dinleme vb.) yeterli ise okula başlamaya hazır olduğunu düşünebiliriz. Bunların yanında çocukların fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak da belli bir olgunluğa erişmiş olması beklenir. Bu konularda çocuğunda yetersizlik, hastalık ya da engel olduğunu düşünenler varsa herhangi bir sağlık kuruluşundan ve Rehberlik Araştırma Merkezlerinden rapor alarak bir yıl erteleyebilirler. Selam ve dua ile.

Facebook Yorumları

İlk, orta ve üniversite öğrenimini Konya’da tamamladı. 2002 yılında Selçuk Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Beyşehir Bahçelievler Kasapoğlu İlköğretim Okulu ve Bozkır Lisesinde Psikolojik danışman ve Rehberlik Öğretmeni olarak görev yaptı. Vatani görevini 2005 yılında Siirt 3 üncü Komando Tugayı Rehberlik Danışma Merkezinde Sağlık Teğmen olarak tamamladı. Halen, Meram Rehberlik Araştırma Merkezinde Özel Eğitim Bölümünde görev yapmaktadır. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yüksek lisans tez çalışmasını tamamlamıştır. Çocuk gelişim ve zeka testleri uygulayıcı eğitimi, aile eğitimi gibi seminer ve kurslara katılmıştır. Konya İl Emniyet Müdürlüğünün “Toplum ve Güvenlik Güçlerinin iletişimi” temalı AB projesinde görev almış ve çeşitli Avrupa Ülkelerine proje ve çalışma ziyaretlerinde bulunmuştur. Evli ve 4 çocuk babası olan Candan, ilk olarak Bozkır Postası gazetesinde yazarlığa başlamış olup, sonrasında da, Konya Hâkimiyet Gazetesinde, aile, toplum, eğitim ve çocuk psikolojisi üzerine pazartesi günleri köşe yazıları yazmaktadır. “EBEVEYN NOTLARI” ve "KENDİME RAĞMEN BEN" adlı yayınlanmış kitapları bulunmaktadır.

Yazarın Profili

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.