1. Anasayfa
  2. Makaleler

Çocuğunuzun Dikkat Eksikliği mi Var? Grapoterapi İşe Yarayabilir

Çocuğunuzun Dikkat Eksikliği mi Var? Grapoterapi İşe Yarayabilir
1

Grapoterapi özellikle istenen davranış özelliklerini geliştirmek için tasarlanmış el yazısı alıştırmaları ile gerçekleştirilen bir ters psikoloji türüdür.

grapoterapi

Dünya corona virüsü ile tarihi günlerden geçiyor ve bizler bu günlere şahitlik ediyoruz. Fakat hayat devam ediyor ve biz böyle zamanlarda akışı olabildiğince devam ettirerek çocuklarımıza destek ve model olmaya çalışıyoruz. Uzaktan eğitimin gündeme gelmesi ile çocuklar eğitime bir süre ailelerinin gözetiminde devam edecek. Ailelerin en büyük soru işareti ise okulda sağlanan disiplin ve düzenin evde nasıl devam ettirileceği. Özellikle bazı çocuklarımızın daha hareketli olduğunu düşünürsek bu durum bir sorun haline dönüşebilir.

Çocuğunuz saatlerce hiç dikkati dağılmadan tablet veya televizyon izleyebiliyor, fakat konu ders çalışmaya gelince kıpır kıpır yerinde duramıyorsa dikkat süresi kısa ve odaklanamıyor olabilir.

Biz eğitimciler bazı öğrencilerimizin çok çabalamasına rağmen konsantre olmakta zorlandığını biliyoruz. Bu durum aslında onları da sinirlendiriyor ve eksik hissettiriyor. Dikkat süresini artırmak için birçok yöntem var fakat pek azı işe yarıyor. Çoğu aile çaresiz kalıp doktora başvuruyor ve dikkat eksikliği için ilaç kullanma yoluna gidebiliyor.

İşte, konsantrasyonunuzu artırmanın basit bir yolu “grapoterapi” yani el yazısı egzersizi.

Peki nasıl yapılır ve ne işe yarar?

Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi yazan ya da çizen beyindir. El sadece verilen emri yerine getirir. Beyin farklı organlarından bağlanan nöronlar aracılığıyla bilgiler gönderir ve el nihai sonuçtan kaynaklanan hareketi gerçekleştirir. Yani içeride olan ve biten yazı halinde dışarı yansır. Yazı incelenerek kişi hakkında zihinsel, duygusal ve fiziksel bilgi edinebiliriz.

Grapoterapi özellikle istenen davranış özelliklerini geliştirmek için tasarlanmış el yazısı alıştırmaları ile gerçekleştirilen bir ters psikoloji türüdür. Bu egzersizleri yaparak zihnimizin kademeli olarak yeniden düzenlenmesini ve eğitilmesini sağlarız. Ebeveynler istenmeyen birçok özellikle ilgili çocuklarının el yazısında değişiklik yaparak, utangaçlık, depresyon, güvensizlik, zihinsel karışıklık ve dikkat eksikliği konularında yarar sağlayabilirler.

Biz bu yazıda dikkat eksikliği üzerine tasarlanmış egzersizlere değindik.

Dikkat eksikliği yazıda ilk olarak i, j ve t harfleri gibi işaretli ve noktalı harflere yansır. Sonradan çizilen “t” orta çubuğu ve “i”, “j” harflerinin nokta şekilleri ve yerleşimi konsantrasyon seviyesini gösterir.

Başka bir gösterge ise yazının boyutudur. Büyük yazı dikkat yetersizliğini, küçük yazı ise odaklanma ve dikkat süresinin uzunluğunu gösterir.

Grapoterapi nasıl yapılır?

  1. Her gün bir büyük gözetiminde 15 dakika yapılacak olan çalışma için çizgisiz bir defter edinin.
  2. Her çalışma için yeni bir sayfa kullanın ve çocuğunuza her çalışmadan önce tarih yazmasını söyleyin.
  3. Çalışmadan önce noktalı ve işaretli harflerin (i, j, t, ş, f, ğ, ç, ö, ü) bol olduğu paragraflar belirleyin. Herhangi bir masal, hikaye ya da ders kitabından alıntı olabilir. Her güne farklı bir paragraf olması  ezberlemeden dikkati yoğunlaştırmak için önemlidir.
  4. Çocuğunuzun yazısının boyutunu ölçerek, egzersiz sırasında bir birim daha küçük yazmasını isteyin.
  5. Yavaş yazmasını ve noktalı harflere dikkat etmesini isteyin.
  6. Yazıya başlamadan önce aşağıda verilen şeklleri çizmesini isteyin. Sol sayfada yapılış şekli verilen çizim çocuğun “odaklanma” için doğru mesajları beyine iletmek üzere özel tasarlanmıştır. Çizimler bittikten sonra aynı sayfaya paragraf yazılabilir.
  7. Bu egzersiz dışında yazdığı yazıların boyutuna karışmayın. Zaten dikkati geliştikçe yazı kendiliğinden küçülecektir.

30 gün sonunda çocuğunuzun dikkatinin oldukça geliştiğine şahit olabilirsiniz. Bu uzaktan eğitim sürecini fırsata çevirmek ve çocuklarınızın ihtiyacı olan telafileri yapıp eksiklerini gidermek elinizde.

Mutlu yazılar…

IMG 0085 | Eğitim Her Yerde

Facebook Yorumları

1980 yılında Ankara da doğdu. 2002 yılında Gazi Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği ve 2006 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler bölümlerinden mezun oldu. 2002 yılında ilk atama yeri Zonguldak ve sırasıyla Şanlıurfa, Sivas, Edirne illerinde Sınıf Öğretmenliği, İdarecilik ve Özel Eğitim Öğretmenliği görevlerinde bulundu. Grafoloji (yazı analizi bilimi) üzerine uzun yıllar araştırma ve saha çalışmalarında bulunan Uzman Grafolog Pelin Eren’in 5.Uluslararası Ekonomi Yönetimi ve Pazar Araştırmaları Kongresi’ nde kabul edilen ve yayınlanan “İşletmelerde Yönetici Seçme ve Terfi Sürecinde Yetkinlik Belirleme Aracı Olarak Yazı Analizi Tekniğinin İncelenmesi” isimli makalesi ve www.pelineren.com sitesinde yayınlanan birçok blog yazısı bulunmaktadır. Dünyada uygulanan Grapho-Therapy uygulamalarını sahada uygulamaktadır. Grafoterapi bugün mevcut olan en modern ve etkili davranış değiştirme araçlarından biridir. Kişinin mevcut yazısında bulunan hasarlı çizgileri sürekli tekrarlarla düzeltme prensibine dayanır. Çocuk Resimleri Analizi ve Psikolojik Testler eğitimi ile bu alanda da saha çalışmaları ve blog yazıları mevcuttur.15 yaşında bir oğlu ve 5 yaşında bir kızı olan Pelin Eren online grupla ve özel Grafoloji eğitimleri, birebir yazı danışmanlığı ve özel eğitim öğretmenliği’ ne halen devam etmektedir. Mutlu yazılar...

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yorumlar (1)

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.