1. Anasayfa
  2. Makaleler

Çocuk Gibi Bak Hayata


0

Yaşamın kuralı basit aslında, sen nasıl bakarsan öyle şekillenir. Neye bakarsan bak.! Her zaman başkalarını eleştirirken söyleriz bakış açısı dar (hatta at gözlüğü takmış.).

Bakmaktan kastettiğim; GÖRMEK…

Prof. Dr. Azmi VARAN derki; içimizde 3 kişi yaşar; ebeveyn, yetişkin, çocuk.

İnsan sinirlendiğinde çocuk yanı (0-7yaş) ortaya çıkar. Yani insanların davranışlarından etkilenip, çocukluk yıllarımıza gideriz.

İlk davranışı gördüğümüz Kişiler olan ebeveynlerimizin davranışları ise bütün hayatımızı etkiler, etkilemekle kalmaz şekillendirir adeta. Bunlar birkaç örnek vermek gerekirse:

Eleştirilen bir çocuğun aldığı mesaj nettir “sen tam değil, iyi değilsin” eleştirildikçe çocuğunuzun gerçek kişiliğini öldürürsünüz. Uyumlu olmak aslında, ölmek demektir.

Önemsenmeyen çocuklar ise, büyüdüklerinde asla birinci olmak İçin çabalamazlar, birinci olmak istemezler. Çocuğunuzun ruhu kodlanmıştır., başarılı olmamak İçin.” Bir yere varmamalıyım…”

Bir diğeri de Çocuklarda yemek yememe ile başlayan pasif saldırganlık…

Benim en çok endişelendiren ise; Sessiz öfke en tehlikeli olandır ki; baskıya bağırmayan çocuktur. Büyüdüğünde patlama yaşayacaktır.

Oysa ki gerçek güç Bilgi ve Saygı dan gelir.

Çoçuğunuzu gördüğünüzde yüzünüz aydınlanıyor mu? Yoksa ne giymiş, ne yemiş, ödevini yapmış mı, dersini çalıştı mı….

Gibi eleştirel gözlerle, sözlerle mi bakıyorsunuz ?

Çocuk bunu hisseder, ona sadece kendini bir bakışınızla değerli ya da değersiz hissettirebilirsiniz.

Buna tersten bakabiliriz: Siz bir mekana girdiğinizde kimlerin yüzleri aydınlanıyor, gözleri ışıldıyor; işte o gerçek sevginin kendisidir.

Sevgiyi, Bakışlarımızla, ifadelerimizle gösterelim. KELİMELERLE DEĞİL…

MÜGE BEHRAM

Facebook Yorumları

Müge BEHRAM Öğretmenlere,öğrencilere STEM Eğitimi veriyorum. Zihin haritaları Eğitmeni, Beyin ve Öğrenme uzmanıyım. Tezimi STEM eğitimi üzerine uygulamalı olarak tamamladım. Eğitim Her Yerde sitesinin sürekli yazarlarındanım. STEM öğretmenliği ve STEM koordinatörlüğü eğitimimi İstanbul Aydın Üniversitesinde tamamladım. BAU düzenlediği, V. ve VII. STEM ders planı yarışmasını kazandım. STEM lider öğretmenleri BAU sertifikalı eğitimleri bitirdim. Uluslararası kongrelerde araştırmalarımın sonuçlarını paylaştım. İstanbul Aydın Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Tezli yüksek lisansımı iyi bir derece ile bitirdim. STEMPD ekibinde Prof. Dr. Gültekin Çakmakcı ve Doç. Dr. Hasan Özcan ile “STEM EĞİTİM UYGULAMALARI” CİLT 1 kitap projesinde bir bölüm yazdım. Beyin Akademi, yaratıcı ebeveyn ekibinde Dr. Kerem Dündar ile eğitici eğitmen olarak çalışmaya başladım. Eğitim üzerine yazılarım ve makalelerim Eğitim her yerde, Academia’da ve bilim şenliğinde bulunmaktadır. Eğitim Her Yerde ekibinden 9 yazarla birlikte “21.yy EĞİTİMDE DÖNÜŞÜM VE OKULLAR” kitap projesinde yer aldım. Okul Destek Derneği (ODD) ile devlet okullarında okuyan ortaokul öğrencilerine fen bilgisi 3yıl boyunca dersleri verdim. Şu anda da Okul destek derneği koordinatörüyüm.Eşit-İm projesi ve Köy Okulları Değişim Ağı (KODA) gönüllü üyesiyim. STEM eğitimi üzerine araştırmalarımı ve çalışmalarımı uluslararası birçok kongrede sundum. Hacettepe üniversitesi ile 6 Avrupa ülkesiyle beraber, STEM öğretmenleri Erasmus projesinde yer almaktayım. Özel Final okullarında ilkokul Sınıf öğretmeni ve İlkokul, Anaokulu koordinatörü olarak görevimi sürdürmekteyim.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.