Çocuk ve Wattpad

İnternet, insanların bilgilenmeleri, dünyayı keşfetmeleri, eğlenmeleri için çok iyi bir ortam. Doğru kullanıldığında en faydalı teknolojilerden birisi. Ve faydalı olduğu kadar da tehlikeli. İlk aklımıza gelen internet bağımlılığı gibi zararların yanı sıra tehlikeli içeriklere maruz kalma da zararların arasında.

Çocuklar internetle cinsel ve şiddet içeriğine kolaylıkla erişir hale geldi. Bunun için uğraşmaya bile gerek yok. Cinsel reklamlardan tutun da teşhir görseli olan profil fotoğrafına kadar çokça zararlı içerik var. Bir ödev sitesinde ödevini yapma derdinde iken bile çocuklar cinsel içeriklerle karşılaşabilir. Site yetkilileri bununla ne kadar savaşsa da ellerinden kaçırdığı hesaplar oluyor, olacaktır.

İnternetin olası tehlikeleri çocuklara yasak koyarak, internet erişimini engelleyerek önlenemez. Bunun yerine aileler olası tehlikeleri öğrenmeli, önlem almalı, çocuklarını bilinçlendirmelidir. Engellerle ve yasaklarla aileler çocukları istemeyerek yanlış yönlendirir. Örneğin cinsel eğitim. Bu konuda çocuklarını bilinçlendirmeyen, sorularını ayıplayan ailelerin çocukları bilgiyi yanlış kaynaklarda arar. İnternet erişimi engellenen çocuk da aynı şekilde yanlış yerlere yönelir. Ailesinin kontrolündeki bilgisayarı kullanamadığından soluğu internet kafeler vb. ortamlarda alır. Güvenli internetten uzaktaki çocuğun tehlikeli içeriklere ulaşımı ise daha kolaydır.

İnternette çocukların karşılaşabileceği risklere yasaklı içeriğe maruz kalma, kişisel bilgilerin kötü niyetli olabilecek kişilerin eline geçmesi, anne babanın kredi kartları ile izinsiz alışveriş yapma, kötü niyetli insanlarla iletişime geçme örnek verilebilir.

İnterneti doğru kullanmakta ailelerin büyük rolü vardır. Aileler çocuklarını karşılarına alıp birlikte kurallar koymalılar. Böylece çocuk kuralları kabullenir ve benimser. Ailesiyle ortak aldığı kullanım süresi kararına uyar. Neyi, neden yapmaması gerektiğini bilir ve ona göre davranır.

Günümüzde internet bağımlılığı ve küçük yaşta internet kullanımı çok yaygın. Çocukların birlikte oynadıklarını sanarak girdiğimiz odada hepsinin elinde telefon görmenin şaşkınlığını yaşıyoruz hepimiz. Ailelerin, “Meşgulüm, biraz bununla oyna da rahat bırak beni.” diyerek okul öncesi çocukların ellerini tutuşturduğu telefonlar, bilgisayarlar zamanla ellerinden alınamaz oldu. Ve yine aileler benim telefonum, bilgisayarımdan uzak dursun diyerek küçücük çocuklara tabletler, bilgisayarlar vb. alır oldular.

Çocukların neredeyse yarısının kendisine ait bilgisayarı var artık. Hal böyle olunca çocukları teknolojiden uzak tutmak oldukça zorlaştı. Ailesi o olanağı vermese bile akranlarından görür, ister oldular.

Yetişkinlerde internet kullanımı ise çocuklara oranla oldukça düşük. İnternetten anlamayan, güvenli internet kullanımı bilmeyen aileler çocuklarını sanal tehlikelerle baş başa bırakırlar. Bunun çözümü çocuğun internet erişimini engellemek olamaz, olmamalı. Bulunduğumuz çağda teknolojiyi bilen ve üreten bireyler beklenmektedir. Okullarda bilişim teknolojileri, kod yazma gibi dersler varken; dersler akıllı tahtalardan işlenirken çocuklar  teknolojinin gerisinde yetişmemeli. Doğru yaşta, doğru şekilde çocuklar bilgisayarla, internetle tanıştırılmalıdır.  İnterneti olabildiğince güvenle kullanmaları sağlanmalıdır. Ailelerin de teknolojinin gerisinde kalıp çocukları tehlikelerle yalnız bırakmamak için sürekli bir gelişim içerisinde olması gerekir.

Son birkaç yıldır internette en çok eleştirilen platformlardan olan hikaye okuma-yazma platformlarından bahsetmek istiyorum. Bu platformların hem internet sitesi hem uygulaması olduğundan çok kullanılıyorlar. Yazma konusunda kendine güvenen veya kendini denemek isteyen kişiler, yanında kitap taşımayı sevmeyen, basılı kitapları dili ağır bulup daha kendine yakın bulduğu kişilerin yazdığı kurguları okumak isteyenler bu platformları tercih ediyor.  

Bu platformlardan en popüleri ve en çok eleştirileni Wattpad’dir. Wattpad 13 yaş üstü bireylerin kullanımı içindir. 13 yaş altı kullanıcı tespit edildiğinde hesap kaldırılır. Bir üyenin gerçek yaşının öğrenilip hesabının kaldırılması oldukça zor olduğundan üye yaşı gittikçe düşüyor. Sıkı bir denetimi olmayan yaş sınırı dışında bir de yetişkin içerik sınırı var Wattpad’de. Yetişkin içerik olarak derecelendirilmiş hikayelere 17 yaş altı üyelerin ulaşımı zorlaştırılmıştır.  Çocukların yaş sınırını umursamayarak hesap açması, 17 yaş altına uygun olmayan hikayelerin yetişkin içerik olarak işaretlenmeyişi gibi problemler çocukları yasak içeriklerle baş başa bırakır.

Peki bu durumda aileler ne yapabilir?

  • 13 yaş altındaki çocukların üye olmasına izin vermemeliler. Ebeveynler 13 yaş altı çocuğunun hesap açtığını sonradan fark ederlerse site yönetimine ulaşıp hesabın kaldırılmasını isteyebilirler.
  • Eğer çocukları 13 yaşın üstündeyse ve hesap açtıysa siteye girdiği doğum tarihini kontrol etmeliler. Ne yazık ki çocuklar yetişkin hikayelere erişim için yaşlarını büyük gösterebiliyorlar.
  • Bir süre kütüphanelerine eklediği hikayeler kontrol altında tutulabilir.
  • İlk üye olduklarında, istemeyerek de olsa cinselliğin reklamını yapmayan, şikayet ve eleştiri kitapları okutulabilir. Böylece çocuk Wattpad’de kendisini bekleyen içerikleri bilir ve siteyi kullanmaya duyarlı bir üye olarak başlar.

Aileler internet kullanımında çocuklara yol göstermeli, rehber olmalı. Çocuklar internette cinsel içeriklerle karşılaştığında bunu ailelerinden saklıyorlar. Yaşa bağlı olarak psikolojik etkilenme yüksek olabilse de bu problemle kendi başlarına savaşıyorlar. Bunları engellemek için çocuk ile aile arasındaki güveni sağlamlaştırın.

Daha sağlıklı nesiller umuduyla…

Facebook Yorumları
Fatmanur Özdemir hakkında 1 makale
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık öğrencisi

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.