Çocuklar İçin Felsefe (P4C)

Geçtiğimiz hafta sonu adını son dönemlerde  sıkça duyduğumuz Çocuklar İçin Felsefe temalı bir seminerdeydim.  Bu seminerde bizlere Çocuklar İçin Felsefe yöntemini Türkiye’de bilinir kılmak, araştırma ve uygulama çalışmalarıyla yaygınlaştırmak amacıyla  Little Thinkers Society’i kuran aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlik görevini sürdüren Dr. Özge ÖZDEMİR eşlik etti.

Öncelikle bu seminerle ilgili izlenimlerimi paylaşmak istiyorum. Batıda eğitimde merkezi alan Felsefe Türkiye’de pek yaygın değil. Bu alanda çalışmalar yapılarak, süreç olgunlaştırılmaya çalışılıyor. Eğitim sistemimizde lise kademesinde öğrencilerimizin karşısına bir ders olarak çıkan Felsefe ile günümüzde eğitim sistemimiz içerisine monte edilmeye çalışılan ‘’Felsefe ve Çocuk’’ yaklaşımı birbirinden çok farklı.  

Şöyle ki, lise kademesinde filozoflar, hayatları ve düşünce şekilleri ezberletilirken Çocuklar İçin Felsefe yaklaşımında okulöncesinden başlayarak devam eden tüm kademelerde ‘’öğrencinin felsefe yapmayı öğrenmesi’’ ilke ediniliyor.

Peki, bu yaklaşımın 21. Yüzyıl öğrencileri için ne tür kazanımları var?

Öğretmenlere düşen görev ve sorumluluklar nelerdir?

Bu yaklaşımın kazanımlarıyla başlayalım. Çocuklar Felsefe ile eleştirel düşünme, iş birliğine dayalı öğrenme, fikirlere özen gösterme ve yaratıcı düşünme gibi kazanımları elde edebiliyor. Bu kazanımların içeriğine ve öğretmene düşen görev ve sorumluluklara değinelim.

Öğretmen sınıfta ele aldığı bir metin üzerinden felsefi temeli olan sorular ile bir tartışma ortamı ve grupları oluşturur, bu gruplar öğretmenin yönelttiği sorular üzerinde görüşlerini belirtir. Bu tartışma bir sonuca bağlanmaz çünkü yöntemin kazanımları sonuçta değil süreçte saklıdır. Süreci yeri geldiğinde yönlendirici dokunuşlar ile yönetecek olan öğretmen, süreçten geçecek olan da öğrencilerdir.

Öğrencilerin bu tartışma ortamında farklı düşünmeleri, fikirlerini açıkça ifade etmeleri, birbirileriyle iş birliği yapmaları, fikirlere özen göstermeleri ve eleştirel düşünebilmeleri beklenir.

Öğrencilerde ilgili kazanımların kavranması için ‘’yöntemi iyi uygulayabilen’’ eğitimcilere ihtiyaç vardır.

Özge Hanım, bu alanla ilişkilendirilen birçok kitap olduğunu söylüyor. Yalnız; iyi bir uygulayıcı olmadığı takdirde amaca hizmet zor görünüyor.

Tolga YAZICI

 

Facebook Yorumları
Tolga YAZICI
Tolga YAZICI hakkında 40 makale
1992 yılında İstanbul/Fatih’te doğmuştur aslen Giresunludur. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da kolejde tamamlamıştır. Lisans eğitimini burslu olarak İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü 2014 yılında tamamlamıştır. 2015 yılında Boğaziçi Üniversitesi (BÜYEM) Sınıf Öğretmenliği Gelişim Programı’na katılmış 2017 yılının aralık ayında uzmanlık belgesini alarak mezun olmuştur. 2016 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Tezli Yüksek Lisans programına başlamış “Yankılı Okuma (Eko Okuma) Stratejisinin Kullanımının İlkokul 3. Sınıf Öğrencilerinin Okuma Düzeyini Geliştirmeye Etkisi” adlı çalışması ile 2019 yılında mezun olmuştur. 2014 yılında özel bir eğitim kurumunda Sınıf Öğretmeni olarak görev almaya başlamış 5 yıl bu görevi sürdürdükten sonra İlkokul Müdür Yardımcısı olarak terfi etmiş halen görevine devam etmektedir. Kolektif yazar grubuyla yazdığı Eğitim Her Yerde Seçkileri adlı bir kitabı, eğitsel içerikli birçok makale yayını, kendi yazdığı ve yayımladığı ders planları bulunmaktadır. Birçok zirve ve ulusal/uluslararası konferansta yer almış, sempozyum ve çalıştaylarda görev almıştır. Çalışma alanları STEM, 21.yy. becerileri, çocuklar için felsefe, öğretmen eğitimi ve proje çalışmaları şeklindedir.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.