1. Anasayfa
  2. Değerlendirmeler

Çocuklarda İletişim Becerilerinin Önemi

Çocuklarda İletişim Becerilerinin Önemi
0

Çocuklar doğumdan itibaren çevre ile doğrudan ya da dolaylı yollarla iletişim kurarlar. Bebeklik döneminde beslenmesinden bezinin değişimine kadar bir çok ihtiyacı karşılanırken annenin babanın tutumları çok önemlidir.

Bu ihtiyaçları karşılanırken anne ilgili, tutarlı ve şefkatli ise bebekte de bir güven oluşuyor. Bebek kendini güvende hissediyor ve daha çok olumlu etkileşim içerisine giriyor. Eğer anne ilgisiz, tutarsız ise bebek kendini güven içinde hissetmediği için daha az ya da olumsuz etkileşim içerisine giriyor. Hatta bebekken bile ihtiyaçları karşılanırken bebekle konuşmak, ona ne yapıldığını anlatmak onların anlama ve algılama becerilerini geliştirecektir.

Büyüme ve gelişme döneminde anne babanın sadece olumlu davranışlara gösterdiği tutum değil olumsuz davranışlara da gösterdiği tutum çok önemlidir. Çocukla ilgilenmek, konuşmak ve ona saygı duymak çocuğun kendini özgürce ifade edebileceği bir aile ortamı onun sosyal becerilerini geliştirecektir. Bu süreçte onu etkin dinlemek de önemlidir. Sözünü bitirmesini bekleyip öyle cevap vermek gerekir. Bu süreçte gelişimine uygun konularda kıyafet seçimi vb. küçük kararlar vermesi sağlanmalıdır. Hatta bazı zararsız sonuçları olacak kararlar alıp sonucunu yaşaması da güven duygusunu pekiştirecektir.

İletişim kurabilen, konuşan, duygularının farkında olan çocukların problem çözme becerileri de artacaktır. Bunun yanında daha az problemli davranış göstereceklerdir. Bu nedenle onların duygularını tanımaları için neler hissettikleri ve yaşadıkları ifade edilerek tanımaları sağlanabilir. Örneğin; “oyuncağını kaybettiğin için üzüldün. Peki neden kaybetmiş olabilirsin sence?” denilerek hem duygusu ifade ediliyor hem de neden kaybetmiş olduğu ile ilgili farkındalığı artırılmış oluyor. Bu yaşantı çocukta sorumluluk bilincini geliştirirken duygularını da tanımasına destek olmaktadır.

Küçükken kendine değer verilmemiş ve saygı gösterilmemiş çocuklarda ergenlik döneminde değersizlik duygusu gelişebiliyor. Kendini yetersiz, değersiz ve önemsiz hissetme birçok problemin de kaynağı olabiliyor.

Bu nedenle çocuklarımızı her denileni yapan değil bazen sorgulayan, eleştiren ve kendini ifade eden bireyler olarak yetiştirmeliyiz.  Çocukların bütün bu sağlıklı gelişim özellikleri kazanmaları için de anne baba tutumları birinci derecede etkili vs önemlidir.

Facebook Yorumları

İlk, orta ve üniversite öğrenimini Konya’da tamamladı. 2002 yılında Selçuk Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Beyşehir Bahçelievler Kasapoğlu İlköğretim Okulu ve Bozkır Lisesinde Psikolojik danışman ve Rehberlik Öğretmeni olarak görev yaptı. Vatani görevini 2005 yılında Siirt 3 üncü Komando Tugayı Rehberlik Danışma Merkezinde Sağlık Teğmen olarak tamamladı. Halen, Meram Rehberlik Araştırma Merkezinde Özel Eğitim Bölümünde görev yapmaktadır. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yüksek lisans tez çalışmasını tamamlamıştır. Çocuk gelişim ve zeka testleri uygulayıcı eğitimi, aile eğitimi gibi seminer ve kurslara katılmıştır. Konya İl Emniyet Müdürlüğünün “Toplum ve Güvenlik Güçlerinin iletişimi” temalı AB projesinde görev almış ve çeşitli Avrupa Ülkelerine proje ve çalışma ziyaretlerinde bulunmuştur. Evli ve 4 çocuk babası olan Candan, ilk olarak Bozkır Postası gazetesinde yazarlığa başlamış olup, sonrasında da, Konya Hâkimiyet Gazetesinde, aile, toplum, eğitim ve çocuk psikolojisi üzerine pazartesi günleri köşe yazıları yazmaktadır. “EBEVEYN NOTLARI” ve "KENDİME RAĞMEN BEN" adlı yayınlanmış kitapları bulunmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
stem-egitimi

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.