Çocuklarda Özgüven
0

Çocuklarda özgüvenin sağlanması için çocukların sevilmesi; değer ve kabul görmesi gereklidir. Çocuklar, sevildikçe kendini değerli görecek ve dış dünyaya karşı perdelerini açacaktır. Çocuklarınızın perdelerini kapatmamanız dileğiyle!

s2 | Eğitim Her Yerde
Little boy covers his face with his hands

Yabancılardan neden çok utanıyor?

Günümüzde çocuklar korunaklı ortamlarda yetişiyor. Hayatları, anne-babaları ya da bakıcıları gibi çekirdek ailede geçiyor. Eskiden olduğu gibi güvenli sokaklarda arkadaşlıklar kurulmuyor. Komşusu bile çocuğa yabancıyken bir yabancıdan çekinmesi çok olağan bir durum haline geliyor. Aileler de çocuklarına bir zarar gelmesinden korkuyorlar ve yabancılara karşı temkinli yetiştirmek zorunda kalıyorlar. Çocuğunuzun yanına bir yabancı yaklaştığında bacaklarınıza sarılması da şaşırtıcı gelmiyor.

Bu konuda neler yapabilirsiniz?

• Ailenizde kaygılı biri varsa öncelikle onun baş etme becerilerini geliştirmesi gerekebilir.
• Çocuğunuza ismini sorduklarında söylemek istemiyorsa ısrarcı olmayın. Bu kararı kendi alsın.
• Onun yerine siz söyleyip onu yetersiz hissettirmeyin. Kendi isminizi söyleyerek model olabilirsiniz.
• Bu durum sadece yabancılara karşı bir utanma mı? Ya da ilk girdiği ortamlara mı yavaş ısınır? Buna bakmak gerekir.
• Aile olarak yabancılara karşı tutum konusunu fazla işlemiş olabilir misiniz? Çocukları korumak adına yapılan bazı davranışlar kaygı yaratabilir.
• Çocuğunuzun yabancılardan, komşusundan utanması ya da çekinmesi kötü bir durum değildir. Hayatında çok fazla deneyimi olmadığı için nasıl davranacağını bilemiyor olabilir.
• Bu çekingenlik okuldaki öğretmenlerine karşı da yıl boyunca devam ediyorsa bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

canva MAED8Wms8xc | Eğitim Her Yerde
Three year old boy holding hands and arms in front of face acting shy.

Kendini rahat ifade edebilmesi için ne yapabilirim?

Bazı çocuklar kendilerini rahat ifade edemezler. Konuşurken sesleri kısık çıkar, çok konuşmazlar, herkes onlara baktığında çekinirler. Çocukların kendilerini ifade edebilmeleri için öncelikle evde sözünün kesilmeden dinlenilmesi gerekir. Kendilerini anlatırken cesaretlendirilmesi önemlidir. Hatalarının yüzüne vurulmaması ve görmezden gelinmesi gerekir. Anne- baba olarak mükemmeliyetçi olmak yerine toleranslı olunmalıdır. Çocukların sadece konuşurken kendini ifade etmesi değil, birçok alanda da bunu yapabilmesini sağlayabilirsiniz. Siz çocuğunuzun kaynaklarını artırdığınızda, çocuğunuzu güçlendirdiğinizde ve teşvik ettiğinizde bir süre sonra zaten kendini ifade edebilen bir çocuk olacaktır. Bu aşamada yapabilecekleriniz;

• Akranlarının arasında olması ve onlarla bol bol oyun oynamasını sağlayabilirsiniz.
• Anne baba olarak evde kukla oyunları oynayabilirsiniz. Kuklalar, çocukların dil ve kendini ifade etme becerilerini geliştirmenin yanında hayal gücü ve sosyal becerilerini de geliştirmektedir.
• Kendisini sanatla ya da onun sevdiği bir alanda ifade etmesine yardımcı olabilirsiniz.
• Çocuğunuzun duygularını ifade etmesine yardımcı olabilirsiniz. Bunu konuşarak ifade edemiyorsa sanatla dışa vurması için teşvik edebilirsiniz.
• Çocuğunuzun kendi kıyafetlerini seçmesine izin verebilirsiniz. Bazı seçimler sizi rahatsız etse de (çorapları farklı giymesi, yanlış eşleşmiş elbiseler giymesi) bağımsız düşünme becerilerini geliştirmek için harika bir fırsattır.
• Çocuğunuzun dansla, jimnastikle, oyunla, resimle, şarkıyla, dramayla kendini ifade etmesini sağlayın. Çocukların kendilerini ifade etme yolları birbirinden farklıdır.
• Her çocuk sözel alanını güçlü kullanıp çok konuşacak diye bir kural yoktur. Sizin çocuğunuz hangi alanda kendini ifade etmekte güçlüyse o alana yönelebilirsiniz.

s3 | Eğitim Her Yerde
A Shy Child

Özgüven eksikliği nedenleri için okul psikoloğunuz varsa yardım alabilirsiniz. Derinlemesine incelendikten sonra ne yapacağınız ile ilgili size ve çocuğunuza özel öneriler verebilir ya da dışarıdan destek alınması ile ilgili yönlendirme yapabilir.

pdr.suleerk
pdr.suleerk@gmail.com

Facebook Yorumları

Yeditepe Üniversitesi "Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bölümü" Yüksek lisans programından Yüksek onur belgesi ile mezun oldu. Proje Konusu: "Okul Öncesi Eğitimde Program Geliştirme Sürecinde Yaşanılan Sorunlar" 2. Yüksek lisans programı olan "Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık" bölümünden de Yüksek Onur Belgesiyle Mezun oldu. Proje Konusu: "Okul Öncesinde Özgül Öğrenme Güçlüğü Yaşayan Öğrenci Ailelerinin Stresle Başa çıkma Süreçleri" 10 yıl okul öncesi öğretmenlik tecrübesinin ardından 6 yıl anaokulu yöneticisi olarak görev aldı. Eğitim programlarının hazırlanması, planlamalarının yapılması, koordine edilmesi gibi deneyimleri mevcut. Çeşitli seminer ve sempozyumlara katılarak profesyonel iş hayatına daha donanımlı devam etti. @pdr.suleerk instagram sayfasından pedagojik paylaşımlar yapmaktan keyif alıyor.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.