Çocukların İngilizce Dil Başarısı İçin Temel Becerileri
0

Küreselleşme sürecinde en yaygın iletişim aracı olan İngilizce dili çocuklar için çalışmak ve uzlaşma konusunda önemli bir dil haline gelmiştir. Küreselleşmenin yükselişi aslında İngilizce ile başlamıştır. Hem okulları hem de ebeveynleri çocuklarda İngilizce dilini ve iletişim becerilerini geliştirmenin öneminine farkındalığı sağlamıştır. Konu ile ilgili yapılan çalışmalar neticesinde gelişmekte olan çocukların zihinlerinin doğal dil sağlayıcıları olduğunu göstermektedir. Bu da onların gelişmekte olan zihinlerinin, yetişkin dil öğrenenlerde olduğu gibi fazla çaba sarf etmeden yeni dilleri öğrenmeye yönlendirildiği anlamına gelmektedir.

ingilizce

Küçük yaşlarda çocuklar aynı zamanda telaffuzu taklit etme yeteneğine de sahiptirler. Bu sebeple İngilizce konuşmayı öğrenmek veya onlara söylenenleri tekrarlamak gelişim süreçleri için doğaldır. Her çocuk bebeklik döneminde ‘sessiz süreci’ olarak bilinen, çocukların daha konuşmaya başlamadan önce dil becerilerini kazandıkları bir aşamadan geçmektedirler. 1 ile 4 yaşları arasında çocuklar, beynin bir sünger gibi davranarak büyük miktarda bilgi ve bilgiyi çok daha hızlı emmesini sağlayan birçok nörolojik bağlantı meydana getirmektedir. Çok küçük yaşlardan itibaren dil öğrenen çocuklar çok daha yaratıcı, daha duyarlı ve problem çözmede daha etkili olmaktadırlar. İngilizceyi bilinçli bir şekilde öğrenmek yerine kendi kendilerine edinen çocukların daha iyi telaffuz becerilerine sahip olma olasılıkları daha yüksektir. Bu nedenle velilerinde çocuklarına her gün en az 15 veya 20 dakika kitap okumaya erken teşvik etmeleri önem arz etmektedir. Resimli kitaplar özellikle çocuklarımız için dil gelişiminde etkili olmaktadır. Resimlerin okuyucular üzerinde hikayeyi analiz etmelerine yardımcı olduğu ve böylece anlamalarını artırdığı görsel düşünceye ilham vermektedirler.

Çocukların büyüme ve gelişim evresinde öğretmenlerin ve velilerin rolü olarak çocukları bölüm kitapları, grafik romanlar, çizgi romanlar, dergiler ve şiirler dahil olmak üzere ilgilendikleri her şeyi okumaya teşvik etmek olmalıdır. Hevesli ve başarılı bir okuyucu olmak her çocuğun başarısını arttırmaktadır. Bu sebeple veliler ve okullar tüm sorumluluğu almalı ve  çocukların iyi okuma alışkanlıkları geliştirdiklerinden emin olabilmelidir.

Çocuklar evde okumayı seven aile bireylerini görmeli ve evin etrafında uygun sayıda kitap bulundurmak ile birlikte çocukların istedikleri kitapları herhangi bir baskı olmadan seçmelerine izin verilmesi de önem arz etmektedir. Okumak önemlidir, ancak çocukların genel gelişimi için dinleme, konuşma ve yazma becerilerini geliştirmek de bir o kadar önemlidir. Bu beceriler İngilizce videolar, TV şovları ve filmler izleyerek, anlama ve gramer becerilerini titizlikle uygulayarak ve her gün anadili veya akıcı konuşmacılarla konuşarak geliştirilebilmektedir. Erken dil öğrenimi, çocukların verimli bir şekilde çoklu görev yapmalarına yardımcı olmak ile birlikte daha fazla bilgi saklama, daha dikkatli olma ve farklı kavramları hızlı bir şekilde özümseme becerilerini geliştirmektedir. Sadece sosyal gelişim için faydalı olmakla kalmayıp aynı zamanda kariyer başarısına giden bir yola girmelerini sağlayan güven ve inançta kazanılmasını da sağlamaktadır.

Sonuç olarak bir çocuk İngilizce konuşmada akıcı değilse, akranlarında ki konuşma seviyesinin dışında kalmış hissedebilmektedir. Bu durumda öğretmenin eğitim dilinin İngilizce olduğu sınıfta dikkatli olamayabilmekte. gözünden kaçabilmektedir. Bu sebeple bir çocuğun genel gelişimi için sosyalleşme ve eğitim ile gelişim İngilizce yeterliliğinin temel anahtarıdır.

 

Sefa Sezer

İngilizce Öğretmeni

 

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir
Tolga Yazıcı

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.