Covid 19 ve Eğitim
0

Hayatımızda çok zorlu ve öngörülemeyen bir aşamadan geçiyoruz. COVID 19, yaşama şeklimizi önemli ölçüde değiştirdi.  “COVID ile yaşamak” çağında, eski insan-makine işleyişi ve bilgi sunumunun yerini almak için birçok alternatif geliştirilmeye zorlanacaktır. Eğitim alanı da kendini bu tür alternatiflerden izole edememekte ve eğitim alanında da hızlı bir şekilde köklü değişimler yaşanmaktadır.

Her zorluk yeni bir fırsat açar! Çeşitli platformları kullanan çevrimiçi dersler, öğrencilere uzak konumlarda ulaşmak için büyük bir fırsat sunuyor. Sanal sınıflar zaten popüler bir gerçeklik haline geldi. Ancak çevrimiçi eğitimin de kendi sınırlamaları vardır. Ana engel, kırsal ve uzak bölgelerde yüksek hızlı internetin bulunmaması nedeniyle zorluklar yaşanmasıdır. Kapsayıcı eğitim sistemi, ayrıcalıklı olmayanları bu uygulamanın dışında tutamaz.  İkinci konu ise öğrencilerin maddi geri kalmışlığıdır. Toplumun büyük bir kesimi hala online eğitim sisteminin olmazsa olmazı olan kaliteli akıllı telefon veya dizüstü bilgisayar alamamaktadır. Giderek daha fazla insanın işsiz kalması bu sorunun ciddiyetini artırıyor1.

COVID-19 salgını neredeyse tüm dünyayı böylece alt üst etti. Dünya çapında birçok hayatın trajik kaybı da dahil olmak üzere insan yaşamının çeşitli yönleri kırıldı ve insanlık ve insani kurumlar açısından ritimler ve rutinler, paramparça kalıplar ve normlar ve en iyiyi ve en kötüyü ortaya çıkardı. Yine de bu büyük zorluklar bile eskiden beri geçerli olan normları ve rutinleri sorgulama fırsatları sunar, böylece yeniden hayal edebilir ve insan kurumlarını yeniden yaratır. Bu kurumlar arasında okullar eğitim amacına hizmet edecek şekilde inşa edilir.

COVİD-19, milyonlarca okulun faaliyetlerini kesinlikle kesintiye uğrattı ve çoğu zaman kapanmaya zorladı. Bu kapanışlar inovasyonu ve kurumsal kendi kendini incelemeyi teşvik ederken, eğitimde  büyük ölçekli, uzun vadeli değişiklik şansı büyük ölçüde COVID-19’u nasıl tedavi ettiğimize bağlıdır. COVID-19’u kısa vadeli bir kriz olarak ele alırsak, yardım etmek için ne yaparsak yapalım okullar kapandığında öğrenmeyi uzatmak sadece geçici olacaktır. Okullar kapanır kapanmaz yeniden açılırsa, statüko geri yüklenir. Bu zihniyet ve davranışlar dünyadaki çoğu okulda olabilir gibi görünüyor.

Başka bir yaklaşım, COVID-19’u eğitimi yeniden tasarlamak için bir fırsat olarak ele almaktır. Okullar eğitim kurumlarıdır, ancak insanoğlunun büyüdüğü bir zamanda inşa edilmişlerdir. Öğrenme ve öğrenenlerin, bilgi ve becerilerin yanı sıra öğretmen ve öğrenciler bugünden farklıydı. O zamanlar, uzmanlara ve uzmanlığa erişim büyük ölçüde farklıydı. Okul değiştirme çağrısı hiç durmadı. Değişiklikleri getirme çabaları okullarda hiç durmadı. Ama eğitimi tamamen yeniden hayal etmek için mevcut fırsatın eşi benzeri yok. Eğitimin gramerini tekrar etmekten kaçınmak için bu süreç herkes için çocuklar adına hayal gücünün herkes için en iyi eğitim fırsatlarını yaratmakla ilgili olmalıdır.

Küresel olarak konuşursak, neredeyse tüm okullar duraklatıldı, bazıları geçici olarak durduruldu. Birkaç hafta, bazıları çok daha uzun süre. Bireysel okullar eğitimin devam etmesini sağlamak için çeşitli yollar denedi. Çevrimiçi araçları kullanan bazı çoğaltılmış eğitimler; biraz öğrencilere içerik yayınlamaya çalıştı; bazıları hepsini gerektirmeden okul ödevlerini verdi. Bazıları öğrencilerin ne yapmak istediklerine karar vermelerine izin vermeye çalıştı ve bazıları öğretmenlerin öğrenci öğrenimini yeniden düzenlemesini sağladı2.

İşte bu açıdan bakıldığında artık COVİD 19 öncesi ve sonrası olarak iki dönem var. Aslında sadece gündemde olduğu için ön planda olan COVİD-19 yüzyıllardır dünyada yaşanan salgınlara örneklerden birisidir. Pandemiye bu açıdan baktığımızda sürekli dünya gündemini sarsan felaketler tarih sayfalarında yer almıştır. O halde ne yapmalıyız? Belkide internetin gelişmesiyle dijitalleşen dünyada uzaktan eğitimle yüz yüze eğitimi birlikte yürütmenin yollarını aramalıyız. Giderek dijital vatandaş olmaya aday olan öğrencilerimiz bu iki eğitimin karması olan hibrit eğitimle istediğin her yerde eğitim alma modeliyle tanışmaya başladılar. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi bu modele uzak kalan öğrencilerin olması hibrit modelin giderek güçlendirilmesi gerektiğinin bir göstergesidir.

Hibrit model  için önerilen eğitim tanımlamalarından biri flipped classroom adıyla tanınan modeldir. Bu modelde öğrenci kendi kendine öğrenmeyi öğrenmektedir. Bugün üzerinde durulması gereken en önemli noktalardan biri herkesin kendi kendine öğrenmeyi öğrenebilmesidir. İşte bu noktada hibrit model en önemli uygulamalardan biridir. Bu sistemde öğrenciler kendi kendine öğrenmeyi öğrenmenin yanında zaman yönetimi, verimli kaynak kullanımı, zaman mekan ve uygulama açısından esneklik, derse aktif katılım sağlanabilmektedir. Bu şekilde baktığımızda alınması gereken çok yol olduğu söylenebilir.

Ancak COVİD-19 salgınını dönüştürüp bir fırsata çevirmek mümkün olabilir. O halde dünya kaynaklarının daha ekonomik kullanılarak bu fırsatları her öğrenciye ulaştırmak tüm dünya insanlarının ve devletlerin ödevi durumundadır. Sürekli felaketlerden kurtularak ardından unuttuğumuz gerçekler bizim için önü alınamaz tehditler yaratmaya devam eder. Hepimiz pandeminin yarattığı tehditleri ve fırsatları değerlendirmeli, ülkemiz ve dünyamız adına atılabilecek adımların peşinden gitmeliyiz.

 

1-Zubair Konikkal, Education in Covid 19 scenario – Challenges and opportunities, 4 July 2020

2- Yong Zhao, COVID‑19 as a catalyst for educational changes,11 June 2020

Facebook Yorumları

Nurhayat Kayar 14.11.1972 Maçka doğumluyum. Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Eğitimi Biyoloji Öğretmenliği mezunuyum.25 senelik öğretmenim. STEM eğitimi, öğrenci koçluğu ,eğitim danışmanlığı gibi sertifikalarım var.C2 düzeyde ingilizce sertifikam var. Şu an yayında olan "Genesis ve Saklı Gerçekler" , "Zamanı Uyandıran Saat"," Varoluşun Sesi" kitaplarının yazarıyım.

Yazarın Profili

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.