1. Anasayfa
  2. Bilgi Bankası

Derste Kullandığımız Görsellerin Çözünürlüğünü Arttıralım

Derste Kullandığımız Görsellerin Çözünürlüğünü Arttıralım
0

Derslerde kullandığımız görsellerin çözünürlüğünü arttırmak istiyoruz, nasıl yapabiliriz? Genellikle fotoğraf düzenleme programlarında yüksek çözünürlüklü fotoğrafların dosya boyutlarını azaltmak için çözünürlüklerini düşürürüz. Ancak aynı fotoğrafların çözünürlüklerini yükseltmeye çalıştığımızda görüntünün piksel piksel dağıldığını gözlemleriz.

cozunurluk arttirmak | Eğitim Her Yerde

Derslerimizde kullanmak istediğimiz bir görsel var, ancak tam net değil. Konunun anlaşılır olması için fotoğrafı netleştirmek gerekebilir. Veya daha önceden çektiğimiz bir fotoğrafın belirli bir bölümünü büyütüp çıktısını alıp öğrencilerimize incelemeleri için dağıtmak istiyoruz. Yine net bir görüntüye ihtiyacımız var. Görseli bulduk, sunumumuzda kullanacağız, ancak net değil. Aynı görselin daha net halini internetten araştırdık ama yine de bulamadık. Yıllar önce fotoğrafı tost makinesiyle çekmiştik, piksel piksel anadoluydu… Şimdi çözünürlükler değişti, netleştirmek lazım… Bu ve benzeri nedenlerle çoğu zaman derslerde öğretim materyali olarak kullandığımız görsellerin çözünürlüğünü arttırmaya ihtiyaç duyarız. Bu ihtiyacımızı karşılayacak ücretli yazılımlar mevcut ancak bu yazıda belirttiğim sitelerden ücretsiz olarak kullandığınız görsellerin çözünürlüğünü yükseltmeyi deneyebilirsiniz.

Düşük çözünürlüklü görsellerin çözünürlüğünü program kullanmadan aşağıda linklerini verdiğim siteler aracılığıyla ücretsiz bir şekilde arttırabilirsiniz. Bu siteler makine öğrenimini kullanarak düşük çözünürlüklü görselleri geliştiriyor. Bildiğiniz farklı çevrimiçi fotoğraf çözünürlüğü geliştirme araçları varsa yorum olarak yazarsanız yazıya ekleyebiliriz.

| Eğitim Her Yerde

Uygulamada bu soğan hücresini kullandım. Her sitede elde ettiğim sonuçları site linkinin altına ekliyorum.

1- Waifu2x

| Eğitim Her Yerde

Bu site herhangi bir üyelik istemiyor. Ücretsiz ve sınırsız olarak fotoğraflarda iyileştirme yapabiliyorsunuz. Fotoğrafta gürültü azaltma özelliğinin çok etkili olduğunu düşünüyorum.

Bu site ile yapabilecekleriniz:

  • Çözünürlüğü kendi yöntemi ile 1.6 – 2 kat arttırma
  • Fotoğrafta gürültü azaltma (Özetlemek gerekirse resimdeki istenmeyen noktaları onarma)
  • Çözünürlüğü fotoğraf metodu ile arttırma (Albüm fotoğraflarınız varsa bunu seçin)
  • Çözünürlüğü dijital çizim metodu ile arttırma (Yazı, Tablo, Çizim, Logo, Amblem, Tabela vs.)

 

2- Lets Enhance

soganhucresiicx6 magic | Eğitim Her Yerde

Facebook hesabınızla giriş yapabiliyorsunuz. Bu sitede fotoğrafı yükledikten sonra 4 farklı seçenek yer alıyor. Fotoğraf, çizim, doku ve renkleri geliştirme. Gelişmiş seçeneklerden görselinizi jpg veya png olarak kaydedebiliyorsunuz. Toplamda 5 ücretsiz hakkınız bulunuyor.

 

3- Resize Now

| Eğitim Her Yerde

Bu sitede gelişmiş ayarlarda kalite, çözünürlük, keskinleştirme ve gri tonlama seçenekleri bulunuyor. Üye olmadan doğrudan çözünürlüğü arttırabiliyorsunuz. Yüklediğiniz fotoğrafların sistemden 15 dk içinde otomatik olarak silindiği belirtiliyor. Ancak bu ve benzeri hiçbir uygulamaya özel resimlerinizi yüklememenizi tavsiye ederim. Yapay zeka bu, güven olmaz :D

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.