Derste Kullandığımız Görsellerin Çözünürlüğünü Arttıralım

Derslerde kullandığımız görsellerin çözünürlüğünü arttırmak istiyoruz, nasıl yapabiliriz? Genellikle fotoğraf düzenleme programlarında yüksek çözünürlüklü fotoğrafların dosya boyutlarını azaltmak için çözünürlüklerini düşürürüz. Ancak aynı fotoğrafların çözünürlüklerini yükseltmeye çalıştığımızda görüntünün piksel piksel dağıldığını gözlemleriz.

Derslerimizde kullanmak istediğimiz bir görsel var, ancak tam net değil. Konunun anlaşılır olması için fotoğrafı netleştirmek gerekebilir. Veya daha önceden çektiğimiz bir fotoğrafın belirli bir bölümünü büyütüp çıktısını alıp öğrencilerimize incelemeleri için dağıtmak istiyoruz. Yine net bir görüntüye ihtiyacımız var. Görseli bulduk, sunumumuzda kullanacağız, ancak net değil. Aynı görselin daha net halini internetten araştırdık ama yine de bulamadık. Yıllar önce fotoğrafı tost makinesiyle çekmiştik, piksel piksel anadoluydu… Şimdi çözünürlükler değişti, netleştirmek lazım… Bu ve benzeri nedenlerle çoğu zaman derslerde öğretim materyali olarak kullandığımız görsellerin çözünürlüğünü arttırmaya ihtiyaç duyarız. Bu ihtiyacımızı karşılayacak ücretli yazılımlar mevcut ancak bu yazıda belirttiğim sitelerden ücretsiz olarak kullandığınız görsellerin çözünürlüğünü yükseltmeyi deneyebilirsiniz.

Düşük çözünürlüklü görsellerin çözünürlüğünü program kullanmadan aşağıda linklerini verdiğim siteler aracılığıyla ücretsiz bir şekilde arttırabilirsiniz. Bu siteler makine öğrenimini kullanarak düşük çözünürlüklü görselleri geliştiriyor. Bildiğiniz farklı çevrimiçi fotoğraf çözünürlüğü geliştirme araçları varsa yorum olarak yazarsanız yazıya ekleyebiliriz.

Uygulamada bu soğan hücresini kullandım. Her sitede elde ettiğim sonuçları site linkinin altına ekliyorum.

1- Waifu2x

Bu site herhangi bir üyelik istemiyor. Ücretsiz ve sınırsız olarak fotoğraflarda iyileştirme yapabiliyorsunuz. Fotoğrafta gürültü azaltma özelliğinin çok etkili olduğunu düşünüyorum.

Bu site ile yapabilecekleriniz:

  • Çözünürlüğü kendi yöntemi ile 1.6 – 2 kat arttırma
  • Fotoğrafta gürültü azaltma (Özetlemek gerekirse resimdeki istenmeyen noktaları onarma)
  • Çözünürlüğü fotoğraf metodu ile arttırma (Albüm fotoğraflarınız varsa bunu seçin)
  • Çözünürlüğü dijital çizim metodu ile arttırma (Yazı, Tablo, Çizim, Logo, Amblem, Tabela vs.)

 

2- Lets Enhance

Facebook hesabınızla giriş yapabiliyorsunuz. Bu sitede fotoğrafı yükledikten sonra 4 farklı seçenek yer alıyor. Fotoğraf, çizim, doku ve renkleri geliştirme. Gelişmiş seçeneklerden görselinizi jpg veya png olarak kaydedebiliyorsunuz. Toplamda 5 ücretsiz hakkınız bulunuyor.

 

3- Resize Now

Bu sitede gelişmiş ayarlarda kalite, çözünürlük, keskinleştirme ve gri tonlama seçenekleri bulunuyor. Üye olmadan doğrudan çözünürlüğü arttırabiliyorsunuz. Yüklediğiniz fotoğrafların sistemden 15 dk içinde otomatik olarak silindiği belirtiliyor. Ancak bu ve benzeri hiçbir uygulamaya özel resimlerinizi yüklememenizi tavsiye ederim. Yapay zeka bu, güven olmaz 😀

Facebook Yorumları
Cemal Hakan DİKMEN hakkında 28 makale
İlköğretimi Samsun'da tamamladı. 2004 yılında Ordu Fen Lisesi'nden, 2009 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Bir yıl Samsun'da Özel Duruşehir İlköğretim Okulu'nda çalıştıktan sonra 2010-2012 yılları arasında Cizre İstiklal İlköğretim Okulu'nda Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, 2012-2013 eğitim öğretim yılında ise Cizre Fen Lisesi'nde Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni olarak görev yapmıştır. 2016 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2021 yılında Gazi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi alanında doktorasını tamamlamıştır. Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde Dr. Öğr. Üyesi olarak akademik çalışmalarını sürdürmektedir. Kurucusu olduğu Eğitim Her Yerde sitesinde editörlük ve yazarlık yapmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.