1. Anasayfa
  2. İyi Örnekler

Dev Balina

Dev Balina
0

Son dönemlerde çevre kirliliği ile ilgili birçok yazı ile karşılaştım. Bunlardan en dikkat çekeni plastik atıkların yol açtığı, denizlerimizi ve deniz canlılarını uçurumun kenarına sürükleyen kirlilik. Günümüzde, bu kirliliğin denizler ve deniz canlıları üzerinde bıraktığı tahribat resmedilerek, sayısal verilerle izah edilerek ve birçok kez gündeme getirilerek bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bunlardan en dikkat çekeni Belçika’nın Brugge kentinde Pasifik ve Atlantik okyanuslarından toplanan beş tondan fazla plastik atıktan oluşan 12 metre uzunluğunda dev bir balina heykeli tasarımı.

Bu proje ile şüphesiz Dünya’ya bir mesaj verilmek istenmiş. Benim ise bir sınıf öğretmeni olarak dikkatimi çeken bölümü, çocuklarımızın bu farkındalık ve bilinçle hareket ederek  yetişmesi.

Biz öğretmenler kendi okullarımızda bu temaları birçok kez işliyor, öğrencilerimizde farkındalık oluşturmak ve çevreye karşı olumlu tutum-davranış kazanılması noktasında elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Yalnız, öğrenci grubunda kalıcı tutum ve davranışlar oluşturmak istiyorsak, Brugge kentindeki örnekte olduğu gibi çarpıcı örnekleri sınıf içerisine dahil etmek gerekir.

Peki bu dev balina örneği ile ilkokul öğrencilerinde nasıl bir algı oluşturabilir? Kazanımlar nelerdir? Biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

İlk olarak bu dev balina tasarımı bir STEM ürünüdür. Fen Bilimleri dersinde ele alınan Çevre konusu ana merkezinde Matematiksel hesaplama ve Mühendislik Tasarım döngüsü ile ilişkilendirilmiş, bir ihtiyaç ya da probleme çözüm olarak geliştirilmiş bir ürün. Bir sınıf öğretmeni olarak hayalim bu dev balina gibi örneklerin disiplinleri takiben kendi öğrencilerimizce tasarlanması ve manşet olmasıdır.

  1. Yüzyılda çocuklarımıza üretebilmeyi öğretebildiğimiz kadar başarılı olacağız.

Sınıf içi etkinliklerle imkan ve olanaklar doğrultusunda dev balina örneğine benzer tasarımlar planlanarak öğrencilerde çevreye karşı farkındalık oluşturmak da mümkün olacaktır.

Özetle;

Bir sınıf öğretmeni bu ve buna benzer etkinliklerle

1) Öğrencilerinde, çevre bilincini oluşturmada önemli ölçüde farkındalık oluşturacak ve dikkat çekecektir.

2) Çağın gerekliliği haline gelen STEM disiplinleri ile öğrencileri özgün ve yaratıcı düşünmeye sevk ederek, üretebilmeyi deneyimletecektir.

 

pic2 2 683x1024 | Eğitim Her Yerde pic5 696x464 | Eğitim Her Yerde

 

Kaynak: http://www.thisiscolossal.com/2018/06/whale-made-of-plastic-waste/

 

Tolga YAZICI

Facebook Yorumları

Tolga Yazıcı, 1992 yılında İstanbul'un Fatih ilçesinde doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da kolejde tamamlamıştır, lisans eğitimini ise İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği alanında tamamlamıştır. 2015 yılında Boğaziçi Üniversitesi & İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji iş birliği ile gerçekleştirilen Sınıf Öğretmenliği Gelişim Programı’nı 2015-2017 arasında uzmanlık ünvanıyla bitirimiştir. Yüksek lisansını İstanbul Aydın Üniversitesi' İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Programı üzerine yapan Yazıcı, “Yankılı Okuma (Eko Okuma) Stratejisinin Kullanımının İlkokul 3. Sınıf Öğrencilerinin Okuma Düzeyini Geliştirmeye Etkisi” adlı çalışması ile mezun olmuştur. 2014 yılından itibaren özel bir eğitim kurumunda Sınıf Öğretmeni olarak görev yapmakta ve 2020'den itibaren Eğitim Yöneticileri Uzmanları Derneği (EYUDER) çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye'nin en büyük akredite programı olan Geleceğin Okulu Akreditasyon Programı'nda İstanbul İl Koordinatörü olarak görev yapmaktadır. Kolektif yazar grubuyla yazdığı STEM Eğitimi Uygulamaları-I, Eğitim Her Yerde Seçkileri adlı kitapları ve çeşitli bloglarda yayımlanan birçok makalesi bulunmaktadır. Birçok zirve ve ulusal/uluslararası konferansta yer almış, sempozyum ve çalıştaylarda görev almıştır. Çalışma alanları STEM, P4C, öğretmen eğitimi ve proje çalışmaları şeklindedir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.