Dev Balina

Son dönemlerde çevre kirliliği ile ilgili birçok yazı ile karşılaştım. Bunlardan en dikkat çekeni plastik atıkların yol açtığı, denizlerimizi ve deniz canlılarını uçurumun kenarına sürükleyen kirlilik. Günümüzde, bu kirliliğin denizler ve deniz canlıları üzerinde bıraktığı tahribat resmedilerek, sayısal verilerle izah edilerek ve birçok kez gündeme getirilerek bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bunlardan en dikkat çekeni Belçika’nın Brugge kentinde Pasifik ve Atlantik okyanuslarından toplanan beş tondan fazla plastik atıktan oluşan 12 metre uzunluğunda dev bir balina heykeli tasarımı.

Bu proje ile şüphesiz Dünya’ya bir mesaj verilmek istenmiş. Benim ise bir sınıf öğretmeni olarak dikkatimi çeken bölümü, çocuklarımızın bu farkındalık ve bilinçle hareket ederek  yetişmesi.

Biz öğretmenler kendi okullarımızda bu temaları birçok kez işliyor, öğrencilerimizde farkındalık oluşturmak ve çevreye karşı olumlu tutum-davranış kazanılması noktasında elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Yalnız, öğrenci grubunda kalıcı tutum ve davranışlar oluşturmak istiyorsak, Brugge kentindeki örnekte olduğu gibi çarpıcı örnekleri sınıf içerisine dahil etmek gerekir.

Peki bu dev balina örneği ile ilkokul öğrencilerinde nasıl bir algı oluşturabilir? Kazanımlar nelerdir? Biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

İlk olarak bu dev balina tasarımı bir STEM ürünüdür. Fen Bilimleri dersinde ele alınan Çevre konusu ana merkezinde Matematiksel hesaplama ve Mühendislik Tasarım döngüsü ile ilişkilendirilmiş, bir ihtiyaç ya da probleme çözüm olarak geliştirilmiş bir ürün. Bir sınıf öğretmeni olarak hayalim bu dev balina gibi örneklerin disiplinleri takiben kendi öğrencilerimizce tasarlanması ve manşet olmasıdır.

  1. Yüzyılda çocuklarımıza üretebilmeyi öğretebildiğimiz kadar başarılı olacağız.

Sınıf içi etkinliklerle imkan ve olanaklar doğrultusunda dev balina örneğine benzer tasarımlar planlanarak öğrencilerde çevreye karşı farkındalık oluşturmak da mümkün olacaktır.

Özetle;

Bir sınıf öğretmeni bu ve buna benzer etkinliklerle

1) Öğrencilerinde, çevre bilincini oluşturmada önemli ölçüde farkındalık oluşturacak ve dikkat çekecektir.

2) Çağın gerekliliği haline gelen STEM disiplinleri ile öğrencileri özgün ve yaratıcı düşünmeye sevk ederek, üretebilmeyi deneyimletecektir.

 

 

Kaynak: http://www.thisiscolossal.com/2018/06/whale-made-of-plastic-waste/

 

Tolga YAZICI

Facebook Yorumları
Tolga YAZICI
Tolga YAZICI hakkında 39 makale
1992 yılında İstanbul/Fatih’te doğmuştur aslen Giresunludur. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da kolejde tamamlamıştır. Lisans eğitimini burslu olarak İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü 2014 yılında tamamlamıştır. 2015 yılında Boğaziçi Üniversitesi (BÜYEM) Sınıf Öğretmenliği Gelişim Programı’na katılmış 2017 yılının aralık ayında uzmanlık belgesini alarak mezun olmuştur. 2016 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Tezli Yüksek Lisans programına başlamış “Yankılı Okuma (Eko Okuma) Stratejisinin Kullanımının İlkokul Üçüncü Sınıf Öğrencilerinde Okuma Düzeyini Geliştirmeye Etkisi” adlı çalışması ile 2019 yılında mezun olmuştur. 2014 yılında özel bir eğitim kurumunda Sınıf Öğretmeni olarak görev almaya başlamış 5 yıl bu görevi sürdürdükten sonra İlkokul Müdür Yardımcılığı pozisyonuna terfi etmiştir, halen görevine devam etmektedir. Kolektif yazar grubuyla yazdığı Eğitim Her Yerde Seçkileri adlı bir kitabı, eğitsel içerikli birçok makale yayını, kendi yazdığı ve yayımladığı ders planları bulunmaktadır. Birçok zirve ve ulusal/uluslararası konferansta yer almış, sempozyum ve çalıştaylarda görev almıştır. Çalışma alanları STEM, 21.yy. Becerileri, Çocuklar İçin Felsefe, Öğretmen Eğitimi ve proje çalışmaları şeklindedir.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.