Dijital Dil Öğrenim Platformu – “Diyalekt”
0

Millî Eğitim Bakanlığınca her yaş ve seviyedeki kullanıcıların İngilizce öğrenme süreçlerini eğlenceli bir şekilde kolaylaştırmak için seçkin dil uzmanları tarafından tasarlanan “Diyalekt” https://diyalekt.eba.gov.tr/  adlı İngilizce dijital eğitim platformu geliştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen dil öğrenme platformu Dialect, her yaş ve seviyeden kullanıcıya İngilizce’yi eğlenceli bir şekilde öğrenme fırsatı sunuyor.

İngilizce platformu Diyalekt’in tanıtım programında Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer; Üç dilde seferberlik ilan ettiklerini vurgulayarak, “Bir: Türkçe çünkü Türkçeyi bilmediğiniz zaman başka bir dili öğrenmeniz mümkün değil. İkincisi İngilizce, yabancı dil. Üçüncüsü matematik çünkü biz matematiğe bir ders olarak değil bir dil olarak bakıyoruz. Öğrencilerimizin hayatla rasyonel ilişki kurabilmesi için aracı olan bir dil.” diye ifade etmiştir.

Yetişkin ve sevgili öğrencilerimizin İngilizce öğrenme (A-1,A-2,B-1,B-2) süreçlerinde en büyük yardımcısı olacak DİYALEKT‘i yakından tanıyalım. Öncelikle uygulamamız aşağıda verilen linkler üzerinden indirilebilmektedir.

Bilgisayar➡ https://diyalekt.eba.gov.tr

Android➡   https://bit.ly/4440Pgo

IOS➡ https://apple.co/3HdW8qu

 

2222 | Eğitim Her Yerde

Diyalekt uygulamamıza eriştikten sonra Learn Language” & ” Kids” (Fun Learning) panellerinden seçim yapıp EBA şifresi veya e-devlet ile giriş sağlayabiliyoruz.

Seviye içeriklerinde yer alan Topic’ler ana menü üzerinden görüntülenmektedir.

23 | Eğitim Her Yerde

İngilizce dil eğitim platformu Diyalekt,  yayına girdiği günden itibaren yapılan araştırmalarda kısa sürede 100 bin kullanıcıya ulaşmıştır. Yakın zamanda dijital platform olarak yayına başlayan ‘Diyalekt’, çok kısa sürede yoğun ilgi görerek 100 bin kullanıcıyı aşmış ve uygulama marketlerde eğitim kategorisinde en fazla indirilenler arasına girmiştir.

Öğretmen ve öğrencilerin yabancı dilde okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini daha üst seviyelere taşımalarına yardımcı olmayı hedefleyen Diyalekt uygulaması çocuklar ve yetişkinler için farklı doküman, test ve uygulamaları bünyesinde barındırıyor. Seçkin dil uzmanları tarafından geliştirilen DİYALEKT ve DİYALEKT KIDS, her yaş ve seviyedeki kullanıcıların İngilizce öğrenme süreçlerini eğlenceli bir şekilde kolaylaştırmak üzere tasarlanmış web ve mobil tabanlı zengin içerikler sunmaktadır.

gg | Eğitim Her Yerde

Eğitim sürecinde özellikle son yıllarda  doğal afetlerin, salgınların çok yaygınlaştığı bir dönem yaşanmaktadır. Bu sebeple eğitim her sürecinde eğitim sisteminin bir bütün olarak normalleşmesi kritik öneme sahiptir.  Pandemi sürecinde  Eğitim Bilişim Ağı’ydı (EBA) duvarsız okul sistemini meydana getirmiş ve eğitimde sürekliliği sağlamıştır.  Dijital platformlarda Bakanlığımız bünyesinde gerçekleştirilen faaliyetler öğretmen, öğrenci ve veli odaklı verimliliği sağlamıştır.

666 | Eğitim Her Yerde

Uygulama A-1 seviyesi ile başlamakta ve A-1 içerisinde yer alan başlıklara giriş sağladığımızda o başlığa ait kelime, dil bilgisi, okuma, yazma, dinleme ve konuşma beceri faaliyet kategorilerinin yer aldığı içerikler karşımıza çıkmaktadır.

3333 | Eğitim Her Yerde

Millî Eğitim Bakanlığmızın yabancı dil ile ilgili öğrenme sorunları uzun vadede çözmek için bir platform olarak geliştirdiği “Diyalekt“, ülkemizde tüm okullarımızda ve mobil cihazlarımızda kullanılmaya başlamıştır. Yetişkin ve öğrencilerimizin dijital İngilizce öğrenme süreçlerinde, eğitim camiasındaki tüm eğitimcilerimizin mesleki gelişim süreçlerinde emeği geçen herkese teşekkürlerimizi arz eder, “Diyalekt” dijital öğrenme platformunun eğitim camiamıza hayırlı olmasını temenni ederiz.

https://diyalekt.eba.gov.tr/

https://www.meb.gov.tr/meb-her-yas-ve-seviye-icin-ingilizce-dijital-egitim-platformu-diyalekti-gelistirdi/haber/29700/tr

https://www.meb.gov.tr/meb-develops-the-english-digital-education-platform-diyalekt-dialect-for-all-ages-and-levels/haber/29700/en

Sefa Sezer

İngilizce Öğretmeni / English Teacher

Facebook Yorumları

İlginizi Çekebilir

Yorumunuz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.